Aj o knižke, ktorú Štúr venoval Petrikovichovi

Venovanie s podpisom Ľudovíta Štúra, obraz cisárovnej Alžbety Bavorskej v uhorskom šľachtickom kroji (1866), diela K. Sokola, M. Benku, V. Hložníka okrem iného sprístupnilo Literárne múzeum SNK pri príležitosti výstavy Všetko najlepšie!. Potrvá do 4. septembra 2016.

Z expozície k polstoročiu trvania Literárneho múzea SNK.Z expozície k polstoročiu trvania Literárneho múzea SNK. (Zdroj: Viera Legerská)

MARTIN. Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice v Martine oslavuje polstoročie svojej existencie. Pri tejto príležitosti inštalovali v jej priestoroch výstavu, ktorá je obrazovou retrospektívou jeho histórie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na výstave sú i rarity, je čo obzerať

„Vyše 120 umelecko - dokumentárnych veľkoformátových fotografií z Literárneho archívu SNK, Literárneho múzea SNK a Archívu Matice slovenskej, ako aj výber jedinečných kníh, malieb, zvukových a vecných pamiatok na spisovateľov približuje návštevníkom inštitúciu, ktorá je jedinečná svojho druhu na Slovensku a pod rôznymi názvami tu funguje ako ústredné literárne pracovisko,“ informuje hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová.

SkryťVypnúť reklamu

Expozícia, ktorú inštalovali v priestoroch Galérie literatúry a umenia LM SNK, predstavuje našich literátov prostredníctvom prvých knižných vydaní, pričom viaceré dopĺňajú osobné venovania. Príkladom je už vyššie spomenuté venovanie knihy s podpisom Ľ. Štúra - v roku 1837 ju od neho dostal usilovný študent prešporského lýcea Mikuláš Petrikovich.

„Medzi najstaršie maľby, ktoré sa v zbierkach múzea nachádzajú zas patrí obraz neznámeho talianskeho maliara Učenec s knihou z roku 1751,“ prízvukuje hovorkyňa a podčiarkuje, že na výstave možno zahliadnuť i vzácnu zbierku 937 šľachtických a nešľachtických pečatí rakúskej proveniencie zo 16. až 18. storočia a mnoho ďalších cenných dobových artefaktov.

Prišli aj bývalí pracovníci múzea

Na vernisáži výstavy, ktorú sprístupnili v polovici júna, a ktorá potrvá do 4. septembra, sa zúčastnili okrem priaznivcov literatúry a výtvarného umenia z martinského prostredia a hostí aj bývalí pracovníci a vedúce osobnosti múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Bol medzi nimi aj Mišo A. Kováč, ktorý stál pri zrode priameho predchodcu dnešného literárneho múzea – Pamätníka slovenskej literatúry v roku 1966. Toto pracovisko nadviazalo na zbierkotvornú, výstavnú a metodickú prácu niekdajšieho oddelenia popularizácie klasického literárneho dedičstva v Matici slovenskej a predtým ešte aj na prvé zbierkotvorné pracoviská tejto národnej inštitúcie.

„Pracovisko si muselo prejsť priam bojovým poľom spochybňovania aj domýšľania. Voči predloženej koncepcii sa najprv prísne vyhranili názory literárnych vedcov z akadémie, múzejníkov či knižničných odborníkov, vraj načo treba múzeu zberať knihy,“ povedal vo svojom príhovore Kováč.  Zhodnotil, že v ďalších rokoch sa múzeum zhostilo svojej úlohy, keď začalo stabilizovať zbierkotvornú, ale aj výskumnú a tvorivú prácu a najmä – začalo kultivovať návštevníka prostredníctvom literárnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Patríme k civilizovanej Európe

„To, čo sa o slovenskej literatúre v múzeu zhromaždilo, dokladá, že sme prinajmenej jedenásť storočí civilizovanou spoločnosťou, po ktorej zostávajú literárne záznamy. A tie svedčia aj o tom, že od 8. storočia sme súčasťou európskej kultúry, ktorá nie je izolovaná od ostatných národov,“ prízvukoval M. A. Kováč.

Výstava venovaná polstoročnici literárneho múzea má niekoľko častí. V prvej, ako uviedol kurátor Pavol Matúš, sa predstavujú pracoviská múzea na pôde Matice slovenskej, potom  sa venuje vzniku a práci Pamätníka slovenskej literatúry, mapuje jeho činnosť za ostatné polstoročie, aby výstavu uzatvorilo vzdanie úcty ľuďom, ktorí na jeho pôde pracovali a nechali v ňom stoju stopu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 641
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 162
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 162
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 913
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 746
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Pred obchodným centrom v Martine vystavujú sanitku zničenú ruským dronom.

Rusi ju zničili na ukrajinskom fronte.


16

Už ste čítali?