MARTIN. Turčianske kultúrne stredisko v Martine a Štúdio turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov pripravuje pre všetkých záujemcov o maliarsku tvorbu, sochárstvo a rezbárstvo štvordielny cyklus tvorivých plenérov pod názvom Reťazenie III.
Ako nás informovala Monika Ondrušová z Turčianskeho kultúrneho strediska, tohtoročný plenér má zaujímavú tému – prezentáciu historicky významných miest, na ktorých zanechalo stopu olejkárske remeslo a tým pripomínať odkaz olejkárskej tradície, ktorá je v turčianskom regióne mimoriadne silná.
"Prvý z cyklu plenérov sa uskutočnil 20. mája 2016 v Kláštore pod Znievom. Výber miesta na tvorivé stretnutie nebol vôbec náhodný, pretože táto turčianska obec má svoje miesto v histórii turčianskeho olejkárstva," informuje a dodáva, že pravdepodobne sa vyvíjalo pod vplyvom rehoľníkov a jezuitov z Kláštora pod Znievom, ktorí sa venovali liečiteľstvu a liečivým bylinám. Už v 16. storočí založili prvú botanickú záhradu liečivých rastlín v strednej Európe. Liečenie bylinkami sa rozšírilo aj medzi obyvateľov okolitých obcí, ktorí sa následne začali venovať výrobe liečivých olejov, spracovaniu liečivých rastlín a podomovému predaju. Treba pripomenúť záznam od znievskeho farára Jana Valentiniho z roku 1808, ktorý viaže začiatky turčianskeho olejkárstva k príchodu jezuitov do turčianskej prepozitúry. K podobnému poňatiu sa prikláňa aj J. Škultéty v diele ,Nehaňte ľud môj (1928) a V. Pauliny-Tóth v rozprávke ,Dva olejkári (Sokol IV, 1865, str. 29-30). Obidvaja majú rovnakú mienku, že jezuiti znievskeho kláštora učili turčiansky ľud vyrábať oleje a pestovať liečivé rastliny. Je nesporné, že jezuiti dali turčianskemu olejkárstvu širší a odbornejší charakter, obohatili pestovanie a výrobu medikamentov, čiže liekov.
Informuje ďalej, že druhý z cyklu plenérov bol 12. júna 2016 v Múzeu slovenskej dediny, kde neprofesionálni umelci mali možnosť načerpať nové podnety pre svoju tvorbu. Počas obidvoch plenérov na výtvarníkov dohliadal lektor Ján Prostredný, odborne ich viedol a usmerňoval, hodnotil nimi práce. Počas plenérov si neprofesionálni umelci vyskúšali rôzne techniky – kresbu ceruzkou, uhlíkom, pastelom, či farbami.
"V piatok 1. júla 2016 bude Reťazenie III. pokračovať už tretím plenérom. Výtvarníci a rezbári sa stretnú v obci Blatnica, ktorá je zároveň vstupnou bránou do nádhernej Gaderskej doliny a ktorá bola v uplynulých storočiach rajom bylinkárov, šafraníkov a olejkárov," uzatvára Ondrušová.