MARTIN. Do Silvestra minulého roku mesto Martin zaevidovalo pohľadávky po lehote splatnosti spolu vo výške 1,941 milióna eur. Oproti roku 2014 poklesla ich výška o viac ako 36-tisíc eur, svoje dlhy sčasti posplácali jednotlivci a právnické osoby v položke daň obcí (nehnuteľnosti, psy, nevýherné automaty, predajné automaty a ubytovanie). Mesto naďalej pred sebou tlačí najmä balík pohľadávok za zber, odvoz a zneškodňovanie komunálneho odpadu. Ich objem sa vyšplhal do výšky takmer milión eur, ich časť je nedobytná, pretože dlžníkmi sú nezamestnaní ľudia, odkázaní na sociálne dávky, mnohopočetné rodiny s nízkym príjmom a osoby, ktoré majú trvalý pobyt – Martin, teda ide o bezdomovcov.
Napriek snahe odborných útvarov mesta riešiť tento problém, a to až po vymáhanie cez súdneho exekútora, je iluzórne domnievať sa, že raz mesto tieto pohľadávky vymôže. Len v minulom roku sa na konte zberu, odvozu a zneškodňovania komunálneho odpadu nakopili pohľadávky v sume viac ako 283-tisíc eur, čo je najväčší prírastok v porovnaní s prehľadom pohľadávok tohto druhu za ostatných takmer štrnásť rokov. Osobitnú kapitolu v ich navyšovaní tvoria ľudia s trvalým pobytom – Martin. Za ostatných osem rokov po nich ostal dlh „na odpade“ vo výške viac ako 258-tisíc eur. Len Bambusky „vyprodukovali“ nedoplatok vo výške takmer 87-tisíc eur a A. Pietra vo výške takmer 62-tisíc eur. Analýza mesta uvádza, že k 31. marcu tohto roka žije v Martine takmer tritisíc ľudí bez klasickej trvalej adresy, na radnici očakávajú, že toto číslo im prinesie stratu na financovaní zberu a odvozu odpadu vo výške takmer 77-tisíc eur.
Mesto má, ako uviedla vedúca majetkovoprávneho odboru MsÚ Iveta Šugárova, iba málo legislatívnych možností, ako pohľadávky vymôcť. Snaží sa tak prostredníctvom všetkých legitímnych možností – teda cez súd a exekútora. „No treba si priznať, že vo väčšine prípadov ide o nezamestnaných ľudí či firmy v likvidácii, kde je proces vymáhania zdĺhavý a úspech zriedkavý,“ uviedla na rokovaní mestského zastupiteľstva.