MARTIN. Na začiatku bol nápad tretiakov z Obchodnej akadémie Martin, ktorí študujú služby v cestovnom ruchu. „Mali sme v rámci voliteľného zadania vymyslieť projekt, ktorý by pomohol zviditeľniť mesto v rámci cestovného ruchu a prilákať do neho turistov. Napadol nám chodník slávy,“ hovorí študent Miroslav Figura.

„Predstavovali sme si to tak, že práve pri príležitosti divadelného festivalu Dotyky a spojenia oslovia organizátori jednu hereckú osobnosť, ktorá odtlačí svoju dlaň do dlaždice a tá sa včlení do plochy námestia niekde pred divadlom,“ pokračuje.
„Bolo by to aj miesto, pri ktorom by sa mohli návštevníci mesta fotografovať, veď Martinu práve takáto výnimočnosť chýba,“ pridala argument Alica Ďuríková. Svoj projekt nazvali Sláva v dlani.

Skupinka siedmich študentov – Miroslav Figura, Ráchel Razanabahiny, Lea Vavrincová, Veronika Kučmová, Lenka Stieglerová, Zuzana Štefániková a Alica Ďuríková - sa pustila do práce. Zistili, že chodníky slávy sú v Bratislave, Piešťanoch, liptovskomikulášskej Tatralandii, Most slávy majú v Trenčianskych Tepliciach a Uličku nosov v Kremnici. V Martine o slávne meno narazíte na každom kroku, no nikde nie je zhmotnená úcta k životu či tvorbe divadelných osobností. Toto sa mladí ekonómovia rozhodli zmeniť.
„Prekvapili ma, s akým nasadením sa rozhodli projekt posunúť do finále,“ komentovala aktivitu študentov ich profesorka Danica Tokarčíková. „Napísali viacerým hercom, ktorí kedysi pôsobili v martinskom profesionálnom divadle, alebo sa v Martine narodili, či sa im nápad inštalovať niečo také ako chodník slávy pozdáva. Mnohí odpísali, že áno, pochválili ich projekt. Medzi nimi Matej Landl, Dano Heriban, Marta Sládečková, Jana Oľhová či Juraj Kemka,“ dodáva vyučujúca.
S deklarovaním podpory projektu sa študenti neuspokojili. Vyvolali stretnutie na úrovni vedenia mesta Martin a aj Slovenského komorného divadla a podarilo sa im získať ich pre myšlienku chodníka slávy. Od slov tentoraz nebolo ďaleko k činom a prvý odtlačok dlane už divadlo má.
O premiéru sa pričinila herecká legenda Mária Kráľovičová, patrónka tohtoročných Dotykov a spojení. Do hereckého súboru v Martine prišla koncom leta v roku 1945.
„Bola som očarená Martinom, mesto bolo naozaj centrom kultúry. Stretala som ľudí, o ktorých som dovtedy čítala iba v čítankách. Žili a tvorili tu výtvarníci, spisovatelia, bola tu Matica, Živena, Slovenský spevokol..., samí múdri ľudia. Počas dvojročného angažmán som hrala v štrnástich inscenáciách. Na Martin nedám dopustiť,“ vyznala sa počas otváracieho ceremoniálu festivalu.

Ako sa s odtlačkom presne naloží, ako a kde bude dlaždica inštalovaná, to má podľa študentov vyriešiť Útvar hlavného architekta mesta s pomocou a podporou divadla. „Dnes ešte nevieme, či pôjde o dlaždicu osadenú v pešej zóne. Forma sa ešte len hľadá, no dôležité je, že študenti prišli s veľmi dobrým nápadom, ktorý určite obohatí každoročný program Dotykov a spojení,“ chváli aktivitu mladých ľudí riaditeľ Slovenského komorného divadla František Výrostko. „Určite budeme hľadať dôstojnú prezentáciu odtlačkov tak, aby boli prístupné aj verejnosti. Nášho scénografa Jozefa Cillera táto myšlienka veľmi zaujala, verím že vznikne nápad, ktorý zatraktívni divadlo a jeho osobnosti v Martine,“ dodal ešte.
Študenti ale so svojím projektom nezaujali iba doma. Úspešne sa s ním prezentovali na celoslovenskej súťaži Vitajte v našom regióne. Stretlo sa na nej okolo sedemdesiat tímov, Martinčania sa dostali do najlepšej päťky. „A Mirko Figura získal prvé miesto za maskota projektu. Stvárňoval míma. Lebo celý stánok sme mali ladený divadelne – s oponou i kolážou fotografií martinských hereckých osobností,“ hodnotí úspech študentov riaditeľka Obchodnej akadémie v Martina Elena Siráňová a pochváli ich za cieľavedomosť a snahu nezakonzerovať dobrý nápad len do fasciklov, ale posunúť projekt Sláva v dlani do praktického života. Divadlo si ho osvojilo a založilo tak ďalšiu tradíciu programu obľúbeného divadelného festivalu.