MARTIN. Rodina Kuzicovcov z Martina – Priekopy sa rozrástla o piatich členov. Nie však hocijakých. Ich kvetináč na balkóne paneláka obsadili malé sokolíčatá, ktoré sa tam vyliahli len nedávno. Párik sokolov myšiarov k nim začal prilietať už v máji a samička začala zakrátko klásť vajíčka do kvetináča. Kuzicovci im dali mená Stela a Stu.
„Pôvodne som mala v pláne vysadiť si na balkóne nejaké kvety, ale musela som sa s nimi rozlúčiť. Teraz máme z okna i tak krajší pohľad,“ usmieva sa Mária Kuzicová.
Prvé sokolie mláďa sa vyďobalo na svet zo škrupinky 6. júna. Teraz ich v kvetináči na balkóne tróni už päť. Ako domáci pán Dušan Kuzica hovorí, vtáčatám postupne začína rásť poriadne perie. Pištiace drobce, ktoré aktuálne iba spia a jedia, neprikrmujú len ich rodičia, ale tiež Kuzicovci. Stela a Stu im síce nosia každý deň asi desať myší, no i domáci im čo to do zobáčika občas prihodia.
„Najskôr sme im dávali chlieb so salámou, no príliš im to nechutilo. Raz sme im skúsili dať pečienku a tá zabrala, takže odvtedy si pochutnávajú na nej,“ opisuje starostlivosť o vtáčatá Dušan. Dve už majú dokonca i mená, ktoré im dala dcéra Kuzicovcov. Jedno mláďa sa volá Hildegarda, druhé Jožko.
Kuzicovci pre väčší pokoj sokolej rodinky trošku obmedzili svoj prístup na balkón, no párik s malými škrekľúňmi si na domácich už začína zvykať. Nevýhoda je tá, že rodinka si nemá kde vešať bielizeň. Aj to však vyriešila sušička.
„Zo sokolej rodinky máme síce všetci radosť, no na balkóne nám robia neporiadok a príjemné to nebude asi ani susedom pod nami. Uvidíme či ich tu necháme hniezdiť aj o rok,“ zhodnotí Dušan Kuzica.

ČO NA TO ODBORNÍK?
Ján Topercer z botanickej záhrady UK v Blatnici
Tento rok pozorujem, že v Turci mám oveľa vyšší počet sokolov ako inokedy. Je už dlhodobejším trendom, že sokoly myšiare, sojky či straky sa presídľujú do miest. U niektorých druhov prebieha zbližovanie sa s človekom a teda začnú využívať nadbytok našich zdrojov. Kŕmia sa zvyškami ľudskej potravy, strácajú plachosť a úkryty hľadajú na netradičných miestach a v blízkosti človeka. Napríklad sokol myšiar si nestavia vlastné hniezda, ale vyhľadáva iba opustené či hniezdi v priestore odkvapových rúr a pokojne i na balkónoch, ako v tomto prípade. Na Slovensku je to chránený a rozšírený druh.