MARTIN. V Univerzitnej nemocnici v Martine (UNM) odovzdali minulý štvrtok oficiálne do užívania zrekonštruované pracoviská Urologickej kliniky, Kliniky pneumológie a ftizeológie, septickej časti Chirurgickej kliniky a TC, ako aj nové parkovacie plochy určené pre klientov a návštevníkov nemocnice. Na symbolické uvedenie do prevádzky prišiel i štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Stanislav Špánik.
Perfektne vybavené sály
Urologická klinika UNM a JLF UK má v súčasnosti jedny z najmodernejších operačných sál na Slovensku. Celkovou rekonštrukciou pôvodných priestorov vznikli dve zrkadlovo orientované operačné sály s rozlohou 30 m², medzi ktorými sa nachádzajú dekontaminačná, dezinfekčná a sterilizačná miestnosť. Na zníženie rizika prenosu tzv. nemocničných nákaz použili špeciálne samočistiace keramické obklady stien, ktoré majú antibakteriálne a hydrofóbne účinky.
Podľa technických meraní až 99 percent baktérií pri kontakte s týmto povrchom odumiera do 30 minút. Nové členenie priestorov zabezpečili nerezové tzv. sendvičové priečky moderného konštrukčného systému Formedical, ktorý bol navrhnutý pre zdravotnícke zariadenia a v Univerzitnej nemocnici Martin ho použili ako technickú novinku prvý raz. Do priestorov sa vstupuje cez automatické dvere s bezdotykovými snímačmi. Operačné sály urologickej kliniky získali aj novú trojstupňovú klimatizačnú jednotku s úpravou vzduchu filtráciou, ohrevom, chladením a vlhčením, čo prinesie vysoký komfort pacientovi i celému operačnému tímu najmä v nadchádzajúcich letných mesiacoch.
Potvrdil nám to i prednosta Urologickej kliniky UN Martine Ján Kliment.
„Sály sú perfektne vybavené. Prístrojové vybavenie bolo predtým nevyhovujúce pre modernú medicínu. Všetko sa zmenilo a prinieslo to enormný prínos nielen pre lekársky a zdravotnícky personál, ale zároveň aj pre pacientov. Kvalita práce môže byť v súčasnosti oveľa vyššia," uviedol prednosta Ján Kliment. Veľkou výhodou je podľa neho aj nainštalovaná klimatizačná jednotka, ktorá lekárom uľahčuje prácu najmä počas horúcich dní.
Nemocnica v rámci tohto projektu preinvestovala viac ako 440-tisíc euro, ktoré získala z rozpočtových prostriedkov ministerstva zdravotníctva.
Premenou prešlo i parkovanie
Na Klinike pneumológie a ftizeológie, ako aj na septickej časti chirurgickej kliniky a transplantačného centra boli kompletne zrekonštruované vybrané priestory dvoch oddelení, kde vznikli moderné jednotky intenzívnej starostlivosti určené pre pacientov, ktorí si vyžadujú nepretržitú a vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť. Nemocnicu stála táto renovácia viac ako 170-tisíc eur a získali ich opäť z ministerstva zdravotníctva.
V rámci skvalitnenia služieb pacientom, ako aj služieb pre návštevníkov, nemocnica zrekonštruovala a zväčšila parkovacie plochy na zbernom parkovisku a vo vnútri areálu. Aktuálne sa tu nachádza približne 90 parkovacích miest, z ktorých časť je vyčlenená i pre imobilných pacientov. Pribudli tiež bezbariérové chodníky a parkovisko dostalo nočné osvetlenie. Tento projekt stál viac ako 280-tisíc eur.
Slovenské nemocnice zriadené ministerstvom zdravotníctva pociťujú podľa Stanislava Špánika nedostatok finančných prostriedkov.
„Mnohé budovy a ich vybavenie sú neadekvátne potrebám. Vo všetkých tých nemocniciach je čo naprávať a je tu veľký priestor pre nové investície,“ uviedol. UNM pomohlo pri modernizácii pracovísk viac ako 900 tisíc eur z rozpočtu Ministerstva zdravotníctva SR. Celá táto rekonštrukcia martinskej nemocnice stála viac ako 1,5 milióna eur.
V najbližších mesiacoch chcú v modernizácii nemocnice pokračovať.
„Verím, že na konci tohto roka sa stretneme pri otvorení najmodernejšieho pracoviska na intervenčnú rádiológiu. Chceme k pavilónu číslo šesť, kde sa nachádza röntgen, pristaviť novú budovu. Ďalšia vízia je dostavba detského pavilónu. Je to veľká investícia a ak sa nám to podarí, nemocnicu to posunie kvalitatívne výrazne dopredu,“ dodal riaditeľ UNM Dušan Krkoška.