Sezóna bola dramaturgicky pestrá, tematicky aj žánrovo vyvážená

Festivalom Dotyky a spojenia sa v Slovenskom komornom divadle zavŕšila ďalšia divadelná sezóna. Martinský umelecký súbor teraz čakajú letné prázdniny. S umeleckým šéfom SKD Lukášom Brutovským sme sa obzreli za práve ukončenou sezónou 2015/2016.

Lukáš Brutovský, umelecký šéf SKD v Martine.Lukáš Brutovský, umelecký šéf SKD v Martine. (Zdroj: Braňo Konečný)

Aká bola uplynulá sezóna z pohľadu umeleckého šéfa divadla?

- Dramaturgicky pestrá, tematicky a žánrovo rôznorodá. Tri zo štyroch titulov sme uviedli v slovenskej javiskovej premiére. Mám na mysli Pavlacovu adaptáciu románu  Žo Langerovej Vtedy v Bratislave, kompilát Urbanových poviedok Výkriky bez ozveny a Shellyovej Frankensteina v Gombárovej adaptácii. Inscenácia Gorkého Meštiakov bola návratom tohto textu na martinské javisko po takmer 40 rokoch, uviedli sme ho v novom preklade Jána Štrassera. Pre mňa ako pre umeleckého šéfa je dôležité aj to, že sa nám sezónu podarilo herecky vyvážene obsadiť. Navyše v každej inscenácii hrá takmer celý súbor, čo môže prispieť k posilňovaniu ansámblovosti, hereckej súhry. Pre mnohých to bola náročná sezóna, ale som presvedčený, že investovaná energia sa nám vrátila a vracia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z kritérií hodnotenia úspešnosti sezóny je aj spätná väzba od teatrológov a divadelných kritikov. Aká bola?

- Viem si ju predstaviť aj výraznejšiu. Niežeby na naše premiéry kritici nechodili, osobne mi skôr chýba priestor v médiách. To je problém, ktorý sa netýka len SKD. Pokiaľ ide o našich interných kritikov, na záverečnom internom hodnotení označili túto sezónu za dramaturgicky mimoriadne zaujímavú, a aj keď sa ich hodnotenia jednotlivých inscenácií názorovo líšili, zhodli sa na tom, že herecký súbor je vo veľmi dobrej kondícii.

Dá sa povedať o niektorej z nových inscenácií, že patrí k špičke slovenského divadelníctva?

- To je veľmi subjektívne. Z dramaturgického a politicko-spoločenského hľadiska je takou zrejme inscenácia Vtedy v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Meradlom úspešnosti zvykne bývať aj účasť súboru na rôznych divadelných festivaloch. Podarilo sa SKD okrem Dotykov a spojení prezentovať svoju tvorbu na niektorom z nich? 

- V tejto sezóne sme hosťovali vo viacerých slovenských a českých divadlách, no boli sme iba na jednom medzinárodnom divadelnom festivale – v Českom Těšíne s inscenáciou Les. Jana Oľhová za postavu statkárky Gurmyžskej získala Cenu za najlepší ženský herecký výkon. Som rád, že s inscenáciou Vtedy v Bratislave pôjdeme v októbri na festival Divadelná Nitra, to je však už záležitosť budúcej sezóny.

Dá sa aj podľa diváckej návštevnosti povedať, že sezóna bola úspešná?

- Myslím, že áno. Naozaj ma teší, že aj pri takzvaných náročnejších inscenáciách – nerád takto delím divadlo, lebo dobré divadlo je vždy komunikatívne, je to jeho predpoklad – vidím v hľadisku sedieť mladých ľudí. Sú vnímavými divákmi a opakovane sa do divadla vracajú. To je dobrý signál a príjemný pocit. Počas celej sezóny bola návštevnosť jednotlivých predstavení relatívne vysoká, v priemere takmer osemdesiatpercentná. Pokiaľ ide o inscenácie, ktoré mali premiéru túto sezónu, zatiaľ je o ne záujem a spätná väzba od divákov je pozitívna.

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne sa podaril aj jeden unikátny projekt – historicky najdlhšie divadelné predstavenie – www.narodnycintorin.maraton.sk. Bude sa v ďalších sezónach opakovať? Zostanú jednotlivé diely sitkomu v bežnom repertoári?

- Rozhodli sme sa, že v novej sezóne už nebudeme nasadzovať tretiu, štvrtú a piatu časť sitkomu. Neznamená to, že už ich nikdy nezaradíme do hracieho plánu, ale potrebujeme priestor pre nové inscenácie. K tomuto rozhodnutiu prispel aj klesajúci záujem o niektoré časti. Pokiaľ ide o projekt „maratónu“, je šanca, že pri istých zvláštnych príležitostiach by sa mohol zopakovať, minimálne však v ročnej periodicite. Je totiž náročný nielen organizačne, ale aj pre hercov.

Vyvrcholením sezóny býva festival Dotyky a spojenia. Aké sú ohlasy na jeho 12. ročník?

- Mám pocit, že tento ročník bol úspešný dramaturgicky, organizačne aj divácky. Aj spätná väzba od pravidelných návštevníkov festivalu hovorí o vydarenom ročníku. Za posledné dva roky prišla dramaturgická rada s niektorými novinkami a vylepšeniami, napríklad priame prenosy z kritickej platformy či z diskusií po predstaveniach, dostali sme priestor v TA3,  Česká televízia dokonca venuje nášmu festivalu jeden diel relácie Divadlo žije! –  festival sa tak ešte viac dostáva do povedomia verejnosti. To je pozitívum. Ak je niečo negatívne, tak určite o 20 percent nižšia finančná dotácia od Fondu na podporu umenia. Tá sa, našťastie, neprejavila na kvalite festivalu, ale predsa len trochu ovplyvnila jeho podobu –  menšie pódium na námestí, menej pouličného sprievodného programu, skrátenie festivalu o jeden deň. 

Čo SKD chystá do novej sezóny?

- Sezóna 2016/17 bude prvou, ktorú som ako umelecký šéf spolu s dramaturgmi koncipoval. Som presvedčený, že sa nám podarilo nájsť tituly, ktoré sú herecky vďačné, podnetné nielen z hľadiska žánrového rozvrstvenia, ale najmä tematicky; a verím, že aj divácky príťažlivé. Na spoluprácu sme prizvali režisérov s výrazným rukopisom. Sezóna bude o premiéru bohatšia - uvedieme až päť titulov. Rámcujú ju dve interpretácie klasiky – Gogoľova komédia Hráči a Schillerova dráma Úklady a láska, obe v mojej réžii. Hráči sú vyslovene pánska jazda, v inscenácii sa stretne takmer celá mužská polovica súboru. Úklady a láska zasa okrem iného ponúkajú jedinečné príležitosti pre Tomáša Mischuru a novú členku súboru Janu Kovalčikovú. Hosťujúci režisér Marián Pecko naštuduje so ženskou polovicou súboru adaptáciu dokumentárnej prózy Svetlany Alexijevič Vojna nemá ženskú tvár. Je to veľmi drsný a provokatívny text. Po rokoch sa do Martina vráti úspešný divadelný režisér a v súčasnosti umelecký šéf divadla Astorka Korzo ’90 Marián Amsler s vlastnou adaptáciou slávnej prózy Oscara Wildea Portrét Doriana Graya. Po dvoch rokoch nám v repertoári pribudne aj nová rozprávka - uvedieme dramatizáciu Werichových Troch veteránov v réžii Matúša Bachynca, čerstvého absolventa bratislavskej VŠMU. V hlavných úlohách sa ocitne mladá krv – Tomáš Grega, Jaro Kysel a Dano Žulčák. Scénografom inscenácie je Fero Lipták, známy slovenský scénograf a výtvarník.

Čakajú herecký súbor v novej sezóne nejaké výrazné zmeny?

- Som rád, že sa nám v ostatných rokoch podarilo angažovať mladých ľudí. Herecký súbor sa tak priebežne rozšíril o perspektívnych mladých hercov, ktorí priniesli nový náboj, novú energiu. Od septembra k nim pribudne Jana Kovalčiková, ktorá u nás hosťovala v Gorkého Meštiakoch. Má bohaté skúsenosti z bratislavských divadiel a z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Navyše sa od septembra do súboru po materskej dovolenke vracia Lucia Jašková.

Diváci sa vždy pýtajú na Dana Heribana a Janu Oľhovú, objavia sa v nových inscenáciách?

- Jana Oľhová je stále členkou nášho súboru, bude účinkovať v inscenácii Vojna nemá ženskú tvár. To je vyslovene ženská inscenácia, budú v nej hrať všetky herečky zo súboru. Pokiaľ ide o Dana Heribana, už druhú sezónu je členom Činohry SND, ale pohostinsky hráva v starších inscenáciách, ktoré u nás naštudoval. Poslednou Danovou premiérou v SKD bol Ostrovského Les. V nových inscenáciách už obsadený nie je.

Túto sezónu začalo SKD „zastrešovať“ obľúbenú talkshow Mariana Lechana To ste nepočuli ešte. Bude táto spolupráca pokračovať, zostane talkshow v SKD aj v novej sezóne?

- Určite áno. Chcel by som, aby sa SKD otváralo aj iným ako rýdzo divadelným podnetom. Talksow nie je pevná súčasť repertoáru, ale je fajn, že koexistuje paralelne s ním. Poskytuje priestor hosťom, ktorí sú ak nie zviazaní priamo s našim divadlom, tak určite s mestom Martin. V kapele, ktorá sprevádza Lechanov program, pôsobia aj naši herci Dano Žulčák a Tomáš Grega, od septembra k nim zrejme pribudne aj Naďka Vladařová.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 950
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 064
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 619
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 117
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 989
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 021
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 950
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 064
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 619
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 117
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 989
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 021
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?