MARTIN. Viete, že prvou slovenskou botaničkou bola poštárka z Blatnice? Vzdelaná žena Izabela Textorisová (1866 – 1949) sa popri svojom zamestnaní venovala spoznávaniu a zaznamenávaniu turčianskej kveteny. Výstavu o jej súkromnom i vedeckom živote môžete vidieť v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu Andreja Kmeťa do 30. septembra 2016.
Pozvanie na výstavu nám sprostredkoval botanik Stanislav Očka z Múzea Andreja Kmeťa v Martine. Uvádza sa v ňom, že je len málo žien v našej histórii, ktoré si väčšmi zaslúžia obdiv a úctu ako Izabela Textorisová.
„Žila v období, keď bola vedecká práca pre ženu nedostupná, bolo nemysliteľné, aby bola žena lekárkou alebo nebodaj botaničkou. Pôvodne sa Textorisová chcela stať učiteľkou, no na naliehanie otca zložila poštárske skúšky a od roku 1886 pôsobila ako vedúca novozriadeného poštového úradu v Blatnici. Tu rozvíjala svoju lásku k botanike, sama sa vzdelávala a udržiavala kontakty s mnohými – slovenskými i zahraničnými – poprednými odborníkmi. Stávala sa tak známou a uznávanou aj za hranicami a jej herbárové položky sú dodnes súčasťou zbierok zahraničných inštitúcií,“ pripomína botanik.
Po nedobrovoľnom odchode do penzie v roku 1918 sa mohla naplno venovať svojim záľubám. Okrem rastlín k nim patrili aj rozrastajúca sa knižnica, štúdium cudzích jazykov, geológia, hvezdárstvo, výskum jaskýň a vyšívanie. Meno Izabely Textorisovej vo vedeckom svete stále pretrváva nielen kvôli jej dielu, ale nesie ho vo svojom názve aj planétka objavená v roku 2004, jedna z jaskýň v Národnej prírodnej rezervácii Tlstá či bodliak, ktorý Textorisová objavila v roku 1893.
„Výstavu pripravilo Centrum vedecko-technických informácií v spolupráci so Slovenským národným múzeom pri príležitosti 150. výročia narodenia tejto významnej slovenskej vedkyne. Prezentuje jej súkromný a vedecký život cez pôsobisko v Blatnici, profesiu poštárky, najmä však výskum v oblasti v botaniky, jej vedecký a historický prínos v danej oblasti, ale aj záujmy o literatúru, spoluprácu so vzdelancami až po ocenenia, pocty a uznania,“ uvádza sa v oficiálnom texte k otvoreniu výstavy v Martine. Je to aj príležitosť na opätovné prehliadnutie si interiéru múzea, ktoré nedávno prešlo rozsiahlou rekonštrukciou a kde v súčasnosti pripravujú novú stálu expozíciu živej a neživej prírody Turca.