KATARÍNA ADAMICOVÁ, patologička, vysokoškolská pedagogička
Internet je – ako sa to hovorievalo o ohni – dobrý pomocník, ale zlý vládca. Je to dobre, lebo bez internetu by nebolo možné zvládať súčasný pracovný nával informácií, plniť „x“ rôznych (neraz aj zbytočných) povinností, kontaktovať sa s kolegami na vzdialených pracoviskách, urýchlene si vymieňať informácie, radiť sa, konzultovať či pomáhať iným. Alebo oznamovať dátumy stretnutí a konzultácií, opravovať a zasielať na opravu texty prác rôzneho rozsahu, hodnotiť, pripomienkovať ich a pod. Aj všetky medicínske nálezy sú zaznamenávame na rôznych špeciálnych „netoch“. Tu sme však už na rozhraní toho, čo je dobré a čo otázne. Prácu lekára to síce uľahčuje, no pre anonymitu pacienta a zachovanie lekárskeho tajomstva je tento spôsob zaznamenávania a šírenia informácií pochybný. Nepriateľom sa internet stane vtedy, keď začne vládnuť nášmu času, záujmom, nahrádzať živé stretnutia sociálnymi sieťami, keď sa stane „prvou životnou potrebou“ – ako abúzus čohokoľvek iného. Našťastie je internet iba nástroj, ktorý sa dá spoľahlivo vypnúť. Teda človek je ten, ktorý musí vedieť a zvládať tento jednoduchý úkon. Len ľudská osobnosť rozhoduje o aktivite či inaktivite tohto média. Takže odpoveď na vašu otázku – zastihnuteľná som, len ak ten internet otvorím, napríklad teraz.
MILAN GONDA, knihovník
Internet je naozaj zázrak dnešnej doby. Vie fantasticky uľahčovať človeku prácu aj život. Za istých krízových okolností si však dokážem predstaviť byť aj bez neho. Horšie je to s tými, čo si prakticky nevyskúšali, že sa dá komunikovať a informácie vyhľadávať aj bez internetu. Aj ja som presvedčený, že najmä vďaka nemu sme skoro všetci pod drobnohľadom všetkých. Moja „dosiahnuteľnosť“ prostredníctvom neho mi však vôbec neprekáža – na mňa nie je upriamený až taký nápor pozornosti...
MILAN MURČEK, riaditeľ MHC Martin
Doba sa za pár rokov poriadne zmenila a život bez internetu si už podstatná časť ľudí asi nevie predstaviť. Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. V mnohom vám pomôže, bleskovo viete zistiť niečo, čo vám predtým trvalo dlhé hodiny. Na druhej strane, ak mu človek podľahne, je zle. A či mi prekáža, že som zastihnuteľný? Vôbec nie, často sa musia mnohé veci riešiť operatívne a komunikácia cez internet vie všetko urýchliť.
PETER VANTARA, riaditeľ Správy NP Veľká Fatra
S internetom nemám taký problém, pretože nie vždy a všade chodím s vecou, ktorá sa volá notebook. Okrem toho, v prostredí, v ktorom pracujem, v horách, je nie vždy táto vymoženosť dostupná. V mobile ho nemám, tu som konzervatívny. Každopádne, internet pokiaľ ho človek využíva rozumne, je zdrojom mnohých informácií, a preto ho v tomto smere využívam rád.
JOZEF ZANOVIT,
stredoškolský pedagóg
Pred pár desiatkami rokov sme ani nechyrovali o súčasných informačných technológiách. V súčasnosti si nevieme predstaviť život bez mobilu alebo internetu, ktoré sú pre nás i nevyhnutnými pracovnými prostriedkami. Je veľká výhoda byť stále dostupný, mať kontakt so svojím okolím, rodinou a priateľmi. Odvrátenou stránkou je zas strata súkromia a stály tlak množstva informácií, ktoré často vôbec nepotrebujeme. Mnohí ľudia sú závislí od internetu a strácajú kontakt s okolím. Radšej sedia za počítačom, akoby mali vyraziť do prírody. Čudujem sa rodičom, že dovolia deťom už v materskej škole hrať sa s mobilom a internetom, lebo pre rodičov je veľmi jednoduché dať dieťaťu počítač a mať od neho pokoj. Takáto závislosť je nebezpečná a veľmi ťažko sa od nej odvyká. Osobne odporúčam vrátiť sa ku klasickej výchove v rodine, venovať sa deťom, doma diskutovať, chodiť na výlety a športovať.
JÁN ŽIRKO, dôchodca, exstarosta Mošoviec
Súčasná informovanosť je na patričnej úrovni a nikto nie je anonymný. Takže pokiaľ nie sú za tým rôzne konšpiratívne metódy, myslím si, zastihnuteľnosť nie je niečím takým, čo by obmedzovalo osobnú slobodu. Internet je výdobytkom nových technológií a v súčasnom svete môžeme byť radi, že môžeme byť informovaní aj nezávisle, a tak byť spojení so svetom.