MARTIN. Štatistika nám to zase zrátala. Presné čísla síce neodzrkadľujú všetky príčiny a už vôbec nie dôsledky prelievajúcej sa demografie, no sú výrečné. V rámci Žilinského kraja sa síce počet obyvateľov za ostatných päť rokov mierne zvýšil – o jednu desatinu percenta, no v oboch turčianskych okresoch je zjavný odliv ľudí. V okrese Martine o 0,5 percenta, v okrese Turčianske Teplice o 1,5 percent. Ženy tvoria v Martine 51,4-percentný podiel, na hornom Turci je to, 51,1 percenta.
Rodia sa deti s „papiermi“, ale aj bez nich
V štatistike narodených ale dominujú chlapci. V minulom roku sa ich v kraji narodilo o približne dvesto viac ako dievčat. Najvyššiu mieru pôrodnosti už dlhodobo vykazujú oravské okresy. V nich aj pribúda počet obyvateľov. Zaujímavé sú čísla o legitimite narodených detí. Tých, ktoré sa narodia mimo manželstva, pribúda – v rámci kraja, ale najmä v oboch turčianskych okresoch. Na hornom Turci bolo v minulom roku detí, ktoré sa narodili mimo manželstva viac ako v rodine „s papiermi“ – 53,4 percenta, čo je najvyšších podiel v kraji. Okresy Martin a Liptovský Mikuláš tvoria v tomto štatistickom ukazovateli ďalšiu výnimku – počet detí narodených v manželstve sa približuje počtu detí narodených mimo manželského zväzku (55:45), v ostatných okresoch kraja výrazne prevažujú deti, ktoré po narodení privítali manželia.
Ženy majú prvé dieťa až tesne pod tridsiatkou
Dnes už neprekvapuje, že ženy sa rozhodujú pre prvé dieťa v neskoršom veku ako to bolo trebárs pred pár desaťročiami. Najnižší priemerný vek majú prvorodičky v okrese Námestovo – 25,56 roka, čo je ale rarita, pretože v ostatných okresoch kraja idú ženy po prvý raz rodiť od takmer 27 po zhruba 29 rokov. V okrese Martin idú prvý raz do pôrodnice vo veku 28,38-ročné ženy, v okrese Turčianske Teplice je to 27,56-ročné.
Muži zomierajú častejšie, aj v Turci
Život má aj druhú stránku – smrť. V kraji v minulom roku zomrelo viac ľudí ako rok predtým – o 364. Úmrtnosť sa zvýšila z 9,16 na 9,70 promile, no v Martinskom okrese je to 10,21 promile a v Turčianskoteplickom 13,2 promile (počet zomretých na 1000 obyvateľov). Podľa pohlavia bola v minulom roku v kraji vyššia úmrtnosť mužov – 52,8 percenta. Tento údaj potvrdzuje realita vo všetkých okresoch, vrátane našich.
Najviac úmrtí je spojených s chorobami obehovej sústavy. Spôsobili takmer 48 percent prípadov odchodu z tohto sveta. Druhou najčastejšou príčinou smeti sú nádory. Viac na nej umierajú muži ako ženy. Priemerné čísla kraja približne kopíruje aj situácia v oboch turčianskych okresoch. Spomeňme ešte, že na smrti majú na ďalších miestach svoj podiel choroby dýchacej a tráviacej sústavy.
Z regiónu ľudia viac odchádzajú ako prichádzajú
Ekonomika kraja a budúca životná úroveň ľudí je závislá aj od počtu obyvateľov, respektíve od jeho prírastkov. V rámci kraja ľudí pribúda, v jednotlivých okresoch rôzne. Kým v okrese Martin v minulom roku štatistici zaznamenali iba mierny úbytok – 0,69 percenta, Turčianske Teplice zaznamenali v kraji rekord – úbytok ľudí o takmer 4 percentá. Z oboch okresov sa viac ľudí vysťahovalo ako prisťahovalo.
Ľudí sa viac sobáši ako rozvádza. No v prepočte na tisíc obyvateľov stredného stavu bolo najviac rozvodov vlani v okresoch Liptovský Mikuláš, Kysucké Nové Mesto a Martin. Index rozvodovosti (čo je počet rozvodov na 100 sobášov) v okrese Martin predstavuje 30 a v okrese Turčianske Teplice 26.
Hovorí sa, že štatistika je presný súčet nepresných čísel. No počty prírastkov či úbytkov ľudí by mali byť v poriadku. Nedajú sa obísť, treba s nimi rátať. Takže aj prehľad, ktorý uverejňujeme, je výrečný. Na počty ľudí je naviazaná ekonomika, životná úroveň, dane i dôchodky. Kraj síce nevymiera, ale v našich okresoch by sa už malo biť na poplach, lebo menej ľudí, znamená aj menej peňazí – pre všetkých.