IVANČINÁ. Kto zmasakroval vzácny dub letný na cintoríne v Ivančinej? Táto otázka vŕta hlavou každému milovníkovi prírody a predovšetkým znalcom stromov či ochranárom.
Dub bol odjakživa dominantou miestneho cintorína, no predsa sa našiel nevraživec, ktorému majestátna drevina prekážala.
Jeden z posledných mohykánov
Na problém nás upozornil ekológ Ján Topercer, ktorý pracuje v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Blatnici.
„Tento dub má odhadom 200 až 300 rokov a niekto mu sekerou poobtínal kôru aj s lykom po celom obvode kmeňa pri zemi, a tým ho zamordoval, a to zvlášť zavrhnutiahodným spôsobom. Aby si bol páchateľ istý, že strom uhynie, ešte ho navyše polial nejakou chemikáliou. Je smutné, že sa to stalo na historickom pietnom mieste, ani nie 20 metrov od okna tamojšej fary,“ opisuje poškodenie výnimočného stromu, ktorý je podľa Topercera jedným z posledných pár desiatok kusov svojho druhu v hornoturčianskej oblasti.
Hodnota tohto dubu v Ivančinej je podľa odborníka okolo 2 300 eur.
Hoci sa incident odohral pred niekoľkými týždňami, strom ešte úplne neuhynul, avšak začína vysychať a jeho koruna je už výrazne posmutnená. Ostalo jej už iba minimum zelených listov.

Odkazy na stromoch
Na bývalej dominante pietneho miesta visí smutný odkaz o krutosti človeka k prírode. Podobných posolstiev či odkazov tu nájdeme viac. Jeden je umiestnený na košatej a takisto cennej lipe a v jej mene hovorí: „Bože ochraňuj nás pred ľuďmi“. Kto tieto odkazy na stromy umiestňuje, ostáva záhadou.
Okrem duba letného sú podľa J. Topercera podobným spôsobom zlikvidované ďalšie tri borovice sosny v severovýchodnej časti cintorína. Úhyn takýchto masívnych drevín môže mať vážnejšie následky.
„Pri takýchto starých veľkých stromoch toto neznamená len smrť jedného z nich. Aj jeden jediný strom je veľkým ekosystémom, ktorý riadi chod klímy, podzemných vôd a pôdy v širšom okolí. Práve naň sú ako na veľkú materskú firmu naviazané stovky až tisíce druhov baktérií, húb, rias, siníc, prvokov, hlístovcov, hmyzu a iných bezstavovcov, ale aj vtákov a cicavcov. Nehovoriac o tom, že takýto strom je živý pamätník so zdokumentovanou históriou celej okolitej prírody, ktorá je natlačená v jarnom a letnom dreve jeho letokruhov,“ zdôrazňuje Ján Topercer, ktorý plánuje podať na políciu podnet na prešetrenie prípadu a nájdenie páchateľa.

Arboristi sú zhrození
Neblahú situáciu so zdevastovaným dubom letným sledujú viacerí slovenskí arboristi, ktorí spadajú pod ISA Slovensko, čo je združenie arboristov Slovenska.
Jej členovia a ich sympatizanti sa rozhodli pre netypické riešenie problému, keďže zatiaľ neexistujú žiadne indície, ktoré by ukazovali na konkrétneho človeka, čo má úhyn stromu na svedomí.
Rozhodli sa preto zorganizovať dobrovoľnú zbierku a za informácie vedúce k dolapeniu páchateľa vypísali peňažnú odmenu, keďže škoda presahuje 2 300 eur, čo by malo byť považované za trestný čin.
„Výška odmeny bude minimálne 300 eur. Tieto peniaze vieme potvrdiť už teraz z doposiaľ prisľúbených príspevkov. Suma môže ešte narásť, pretože sa vyplatí až keď sa identifikuje páchateľ,“ ozrejmila Eva Lalinská z ISA Slovensko.
Oznam o peňažnej odmene a koho kontaktovať ohľadom informácií týkajúcich sa poškodenia stromu, je už umiestnený priamo na samotnom dube.
Masaker bez povolenia
Zdá sa, že výnimočnú drevinu niekto prišiel svojvoľne orezať na vlastnú päsť. Podľa našich informácií povolenie na výrub tohto stromu Obec Ivančiná, s ktorou sa nám nepodarilo do uzávierky spojiť, nikomu nevydala.
Dokonca ani v minulosti, keď táto kompetencia patrila bývalému obvodnému úradu životného prostredia v Turčianskych Tepliciach (terajší okresný úrad), sem takúto žiadosť žiadny občan nepodal.
„Ani v ďalekej minulosti o výrub tohto stromu nikto nepožiadal. Keď som bola pri spomínanom dube, všimla som si, že je navŕtaný a asi to pílčik poistil aj nejakou chemickou látkou, predpokladám že ide o Randap. Je hrozné, čo sa dejeokolo stromov a je toho čoraz viac. Dub je len malý výkričník,“ krútila hlavou Viera Moskáľová z odboru starostlivosti o životné prostredie z Okresného úradu Turčianske Teplice.
