KRAĽOVANY. Lom v Kraľovanoch sa stal najmä počas teplých letných dní vyhľadávaným miestom. Tamojšie jazero navštevuje nielen množstvo ľudí z Turca, ale kempovať sem často i na viac dní prídu kúpaniachtiví výletníci z rôznych lokalít Slovenska.
Z dna vylovili naozaj všeličo
Pretože v horúcom počasí treba dodržiavať pitný režim, ľudia si tak so sebou prinesú aj vodu v plastových fľašiach a nejaké to občerstvenie. Avšak domov si prázdne obaly z potravín alebo prázdne fľaše zoberie málokto.
Práve preto dvakrát ročne toto jazero a jeho okolie čistia členovia Klubu športového potápania Hippocampus z Martina. Robia tak vždy pred letnou sezónou a po nej. Stalo sa to u nich v klube akousi tradíciou, ktorá siaha až do začiatku osemdesiatych rokov.
Akcia s názvom Ekopotápač, ktorú si klub hradí z vlastného vrecka, sa tento rok konala koncom júna. Dobrovoľníci spolu vyzbierali až 75 dvestolitrových vriec odpadu, z ktorých až 15 pochádzalo z jazera. Najväčšiu časť neporiadku tvorili práve plastové fľaše. Ďalej sú to plechovky, plastové poháre, poškodené nafukovačky, rôzne kusy oblečenia a slnečné okuliare, ktoré boli skôr utopené ako odhodené.
Pomocnú ruku pri zbere odpadu podali aj Turčianske nanuky, Ľadové medvede z Banskej Bystrice a tri jaskyniarske skupiny.

Opravili tiež mólo
Keďže si klub potápačov vychováva aj nových členov, aj oni prišli pomôcť s upratovaním okolia.
„Je dôležité viesť deti k poriadku. Mnohé z nich sú zhrozené z množstva odpadu, ktorý tu každoročne vyzbierame,“ vyslovil sa Marcel Spiššák, jeden z potápačov.
Členovia Hippocampusu sa snažia udržiavať a zveľaďovať celé okolie jazera v kraľovianskom lome. Preto sa počas ekologickej akcie nezbierali len odpadky, ale pristúpilo sa aj ku generálnej oprave móla, ktoré bežne používajú i návštevníci.
V tom, ako by sa zlepšila situácia na jazere, majú potápači i ostatní účastníci jasno.
„Chýbajú tu smetné koše. Ľudia by možno aj chceli odpadky niekam vyhodiť, ale kapacita je malá. V pláne sme mali vybetónovať tiež ďalšie, ale bohužiaľ nám chýbajú ochotní ľudia, a ako to vždy býva, aj potrebné peniaze. Každý by sa mal nad sebou zamyslieť a svoj odpad si vziať so sebou a po ceste ho odhodiť do koša. Nech je vyzbieraného a odvezeného neporiadku z jazera a jeho okolia čoraz menej,“ zhodnotil Peter Lauko.