MARTIN. Žilinský kraj si pripisuje nový úspech. Zariadenia cestovného ruchu v v ňom ubytovali v prvom štvrťroku tohto roku 245 tisíc návštevníkov, čo je po Bratislavskom kraji druhý najvyšší podiel (23,7 percent) zo Slovenska. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 vzrástol ich počet o viac ako 23 percent.
Najviac turistov smeruje na Liptov. Sme horší?
Najviac turistov smeruje, a aj tu strávi nejaký čas, na Liptov. Pochopiteľne – ide o lyžovanie a zariadenia na relax s celoročnou prevádzkou. No na Liptov nielen prvé tri mesiace, celoročne chodí približne polovica turistov, ktorí sa v kraji vyskytnú. A čo Turiec? Na krajskom „čísle“ sa okres Martin podieľa 5,2 percentami a okres Turčianske Teplice 2,6 percentami.
Ak by sme mali stavať rebríček, tak kým do Martinského okresu prišlo v prvom štvrťroku 12 771 turistov, v okrese Liptovský Mikuláš to bolo 117-tisíc turistov, v okrese Žilina viac ako 45-tisíc ľudí, Ružomberský okres si zaknihoval takmer 27-tisíc návštevníkov a predbieha nás aj okres Tvrdošín s viac ako 15-tisíc návštevníkmi.
Nie je to iba zima a lyžovanie, čo nás turisticky „poráža“. Od roku 2005 dramaticky klesá počet návštevníkov Turca celoročne. V Martinskom okrese sme v roku 2005 mali v izbách zariadení cestovného ruchu takmer 54-tisíc nocľažníkov, v minulom roku to bolo necelých 40-tisíc. V okrese Turčianske Teplice si polepšili. Kým v roku 2005 zaevidovali približne 20-tisíc návštevníkov, o rok na to ich bolo o približne päťtisíc viac a v ďalších rokoch sa okres ustálil v ročnej návštevnosti od 27- do 30-tisíc ľudí. Na hornom Turci sú vzmáhajúce sa kúpele, tie „robia“ regiónu návštevnosť. A na dolnom Turci?
Všetci vieme, čo tu chýba. Slovami...
Všetci vieme, že región má čo ponúknuť. Iba sa nevie predať. A mnohí turisti, ktorí u nás boli, súdiac podľa ich odkazov v redakčných mejloch, tvrdia, že aj nespolupracuje. Servis v cestovnom ruchu sa určite zlepšil, je tu množstvo prezentačných gastronomických podujatí, miestnych festivalov či rôznych podujatí, no žiaden z nich, s výnimkou Festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia Martin a sčasti aj lokálnych cestovateľských festivalov, neprekročil rámec obce, mesta či regiónu, a tak návštevník – slovenský či zahraničný – vlastne nemá u nás dôvod zakotviť.
Letná ponuka je štandardná, nevyniká špecialitami v porovnaní s inými okolitými okresmi, Scénická žatva či Slovesná jar – hoci im dávame vznešené prívlastky – neznamenajú v návšteve regiónu takmer nič. Máme nádherné turistické trasy, horské chaty, máme miestami nedotknutú prírodu, čo je dobre, máme cyklotrasy, skanzen, no ruku na srdce, stretneme v Martine v centre turistov tak často, ako tomu bolo pár desaťročí dozadu? Všetky štatistiky tvrdia tiež, že dominantnými návštevníkmi u nás sú Slováci. Česi tvoria asi osminu, no regiónom iba preletia, ľudia sa u nás zdržia spravidla nanajvýš na dve-tri noci.
Kto vie o tom, čo je u nás krásne?
„Keď som robila na projekte jedinečnosti Turca, bola som až zaskočená tým, aké výnimočnosti náš región ponúka,“ povedala pre naše noviny Janka Mikušáková, manažérka Regionálnej rozvozovej agentúry Dolný Turiec.
„A vie o nich niekto,“ kladie otázku Tibor z martinského Podhája. Mladý muž má na bicykli zjazdený celý Turiec.
„Iba výnimočne som sa stretol s nejakým navedením pre turistov k čomusi zaujímavému v obci. Česi vedia okolo každej zrúcaniny narozprávať a napísať také príbehy, že turisti iba otvárajú oči. Takto ich nadchnú pre návštevu. A my máme pod nosom oveľa zaujímavejšie veci a vyhovárame sa na peniaze.“
„Predaj“ potenciálu je kľúčový
Marketing, propagácia – to sú recepty na zviditeľnenie. Potvrdzujú to aj skúsenosti Žilinského kraja. V minulých rokoch sa orientoval v „predaji“ svojho potenciálu na prihraničné regióny. Oplatilo sa. Podľa dostupných údajov Štatistického úradu SR bolo v prvých troch mesiacoch roka zaznamenaných v jeho tradičných regiónoch takmer 740-tisíc prenocovaní – najviac v porovnaní s osmičkou slovenských krajov. Cieľom návštevníkov boli najviac lyžiarske strediská a termálne kúpele. A tie máme predsa aj my.
"Okrem prihraničných regiónov sme pracovali aj s domácimi návštevníkmi. Pre rodiny s deťmi, mladých ľudí a seniorov sme pripravili mediálne a marketingové kampane ktoré predstavujú atraktívne miesta a lokality kraja, kde návštevníci môžu tráviť dovolenku, voľný čas, príjemné chvíle s množstvom zážitkov,“ uvádza Iveta Chabadová, riaditeľka krajskej organizácie Žilinský turistický kraj a upresňuje ďalej.
„Za nárastom návštevníkov je viacero faktorov. Okrem spomínaných kampaní aj sústavná prezentácia na veľtrhoch cestovného ruchu, lokálnych akciách doma i v prihraničných regiónoch na Morave a v Poľsku, prezentácia na festivaloch, kultúrnych podujatiach a tiež komunikácia s potenciálnymi návštevníkmi na sociálnych sieťach.“
O takomto manuáli Turčania určite vedia. Ale...