Deti ako hrdinovia – vďaka nim prežili zvieratá v Turčianskej Štiavničke

Na environmentálnej výchove vyrástlo v Turci počas štvrťstoročia už viacero generácií. Opakovaný kolotoč s hroziacim zánikom pre nedostatok peňazí na fungovanie niekdajšieho centra voľného času aktuálne vyvrcholil. Zamestnanci sú na úrade práce a zvieratá už pomaly nemajú čo jesť.

Enviromentálna výchova v Turčianskej Štiavničke.Enviromentálna výchova v Turčianskej Štiavničke. (Zdroj: ARCHÍV MK)

TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA. Opäť bojujú o vlastné prežitie. Nad projektom obľúbenej environmentálnej výchovy v Turčianskej Štiavničke sa znova sťahujú mračná. Hrozí, že nielen martinskí, ale všetci turčianski žiaci prídu o možnosť zážitkového učenia so zvieratami a všakovakými interaktívnymi hrami, ktoré už dvadsať rokov v regióne skvelo vzdelávali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práca za vatikánsku menu

Environmentálnu výchovu školákov martinského okresu si pochvaľovali nielen deti, ale aj učitelia či rodičia. Do konca roku 2013 projekt zastrešovalo Centrum voľného času (CVČ) Turčianska Štiavnička, ktoré však muselo ukončiť svoju činnosť pre zmenu školského zákona týkajúceho sa centier voľného času. Pôvodný rozpočet na environmentálnu výchovu bol vo výške 166 000 eur a tá prebiehala na pracoviskách v Turčianskom Jasene, Turčianskom Petre, Turčianskej Štiavničke, Turanoch a v Blatnici. Po vynútených organizačných zmenách zastrešuje environmentálnu výchovu občianske združenie Centrum environmentálnej výchovy (CEV) Turiec, ktorému sa po náročnom období a predovšetkým vďaka dotácií mesta Martin vo výške 50 000 eur podarilo udržať už len tri pracoviská, ostatné museli pre nedostatok peňazí zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Finančnú injekciu od radnice však združenie tento rok, zdá sa, nedostane, keďže mesto sa ocitlo v nútenej správe a svojvoľne nemôže narábať s peniazmi.

Občianske združenie tak ostalo odrezané od hlavného zdroja peňazí, a tak viac nedokáže plnohodnotne fungovať vo svojich pracoviskách v Turčianskej Štiavničke, Blatnici a v Turčianskom Petre.

„Za takýchto podmienok sme ostali štyria zamestnanci, no od marca sme museli ísť na úrad práce a činnosť vykonávať ako dobrovoľní pracovníci bez nároku na akúkoľvek odmenu. Jeden z nás ostal na minimálnej mzde. Aj za týchto podmienok sme doposiaľ dokázali učiť. Robíme tiež kuričov, záhradníkov, upratovačov,“ zhrnul smutnú situáciu Pavol Kondek - jeden z pedagógov.

 

Dobrodinci čo-to zachránili

Od marca bola situácia vyhrotená až tak, že hrozilo i zvieratám, že nebudú mať čo jesť a vyučovanie environmentálnej výchovy museli prerušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Do polovice marca tohto roku navštívilo pracoviská v Blatnici a Turčianskej Štiavničke 35 tried približne 650 žiakov zo základných škôl mesta Martin.

„Na základe veľkej podpory verejnosti sme spoločnými silami hľadali cestu, aby sa mohli základné školy zúčastniť na jarnej časti environmentálnej výchovy. Po rokovaniach na riaditeľskej porade a s komisiou školstva sme oslovili martinské základné školy. Samotní žiaci, ich rodičia a učitelia a všetky základné školy okrem jednej, zareagovali pozitívne a spoločne sa nám rozhodli v kritickej situácií pomôcť,“ opisuje veľkú podporu okolia Martin Kondek, predseda OZ Centra environmentálnej výchovy Turiec.

Okrem peňažných príspevkov od žiakov a ďalších dobrodincov, ktorým záleží na ďalšom fungovaní environmentálnej výchovy, sa podarilo získať aj potravu pre živočíchy, ktoré sú vítanou učebnou pomôckou a neoddeliteľnou súčasťou projektu. Veď v Turčianskej Štiavničke toho chovajú naozaj dosť. Nájdete tu rôzne hady, pavúky, myši, zajace, morčatá, korytnačky, psy, mačky, papagáje či pakobylky.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná stovka v kase

Jedlo pre spomínané zvieratá nosili najmä školáci.

„Najväčší hrdinovia sú deti, iba vďaka nim sa podarilo doteraz udržať zvieratá pri živote. Keď k nám nedávno prišli žiaci z evanjelickej školy, aby priniesli krmivo pre zvieratá, jeden školák sa zaujímal aj o nás zamestnancov a spýtal sa, ako žijeme. Odpovedal som, že ťažko. Vtom chlapec siahol do vrecka so slovami, že on síce peniaze nemá, ale snáď mi pomôže aspoň stravný lístok. Takú úprimnosť, srdečnosť a pomoc dokážu prejaviť naozaj len deti. Až sa mi vytlačila slza do očí a musel som sa otočiť,“ zmieňuje emotívny zážitok Pavol Kondek.

Občianské združenie však už ďalej nemá z čoho fungovať. V kase im aktuálne ostalo posledných 120 eur. Treba platiť energie, nájmy, potravu pre zvieratá a ďalšie bežné výdavky.

„Keďže naše združenie dostáva dotácie aj od ostatných obcí, ku 20. júlu tohto roka sme získali 15 330 eur, ktorými sme ledva pokryli náklady na obdobie od začiatku roka po súčasnosť. Situácia je veľmi kritická a bez včasnej podpory mesta Martin reálne hrozí ukončenie dlhoročne obľúbeného projektu,“ zúfa Martin Kondek.

Hľadajú riešenie

Napriek zložitým okolnostiam a podmienkam sú však bývalí zamestnanci odhodlaní pokračovať v práci, ktorá má zmysel a prináša environmentálne myslenie a cítenie medzi turčianske deti.

„Najväčšou odmenou sú pozitívne reakcie od škôl, detí a rodičov, ktorí nás podporujú a zaujímajú sa o budúcnosť environmentálnej výchovy. Veríme, že spoločnými silami dokážeme preklenúť súčasnú komplikovanú situáciu a tento unikátny projekt bude aj naďalej súčasťou vyučovania na základných školách. Som rád, že Komisia školstva a vzdelávania v Martine spolu s mestom sa nám snažia pomôcť a hľadajú riešenie, ako sa dostať z tejto ťažkej situácie,“ dopĺňa Martin Kondek.

 

 

Čo na to Bruno Horecký, predseda Komisie školstva a vzdelávania v Martine:

Naša komisia ešte vo februári odporučila schváliť dotáciu, ale peniaze sa už nestihli zaslať na účet občianskeho združenia, pretože exekútor zablokoval účty mesta Martin. Na minulotýždňovom stretnutí našej komisie priamo v Turčianskej Štiavničke sme spoločne hľadali riešenia na záchranu tohto ojedinelého projektu. Členovia komisie ma ako predsedu poverili čo najskôr rokovať s vedením mesta a pripraviť reálne východisko, ktoré by zachovalo environmentálnu výchovu pre žiakov v Martine, ale aj v Turci. Začiatkom augusta budeme múdrejší, keďže k zámerom sa musí kladne vyjadriť aj ekonomický odbor a pravdepodobne aj správkyňa nútenej správy mesta.

Environmentálnu výchovu v Turci sa nám už za takmer štvrťstoročie jej existencie podarilo neraz zachrániť, preto dúfam, že sa tak stane aj teraz. Verím, že praktický a úspešný enviroprojekt bude pokračovať aj tento školský rok. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 782
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 755
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 623
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 380
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 308
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 764
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 299
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 080
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 938
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 69 478
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 784
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 648
  5. Rado Surovka: Raši dostal padáka 22 496
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 008
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 016
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 9 839
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 938
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 69 478
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 784
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 648
  5. Rado Surovka: Raši dostal padáka 22 496
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 008
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 016
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 9 839
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?