TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA. Opäť bojujú o vlastné prežitie. Nad projektom obľúbenej environmentálnej výchovy v Turčianskej Štiavničke sa znova sťahujú mračná. Hrozí, že nielen martinskí, ale všetci turčianski žiaci prídu o možnosť zážitkového učenia so zvieratami a všakovakými interaktívnymi hrami, ktoré už dvadsať rokov v regióne skvelo vzdelávali.
Práca za vatikánsku menu
Environmentálnu výchovu školákov martinského okresu si pochvaľovali nielen deti, ale aj učitelia či rodičia. Do konca roku 2013 projekt zastrešovalo Centrum voľného času (CVČ) Turčianska Štiavnička, ktoré však muselo ukončiť svoju činnosť pre zmenu školského zákona týkajúceho sa centier voľného času. Pôvodný rozpočet na environmentálnu výchovu bol vo výške 166 000 eur a tá prebiehala na pracoviskách v Turčianskom Jasene, Turčianskom Petre, Turčianskej Štiavničke, Turanoch a v Blatnici. Po vynútených organizačných zmenách zastrešuje environmentálnu výchovu občianske združenie Centrum environmentálnej výchovy (CEV) Turiec, ktorému sa po náročnom období a predovšetkým vďaka dotácií mesta Martin vo výške 50 000 eur podarilo udržať už len tri pracoviská, ostatné museli pre nedostatok peňazí zrušiť.
Finančnú injekciu od radnice však združenie tento rok, zdá sa, nedostane, keďže mesto sa ocitlo v nútenej správe a svojvoľne nemôže narábať s peniazmi.
Občianske združenie tak ostalo odrezané od hlavného zdroja peňazí, a tak viac nedokáže plnohodnotne fungovať vo svojich pracoviskách v Turčianskej Štiavničke, Blatnici a v Turčianskom Petre.
„Za takýchto podmienok sme ostali štyria zamestnanci, no od marca sme museli ísť na úrad práce a činnosť vykonávať ako dobrovoľní pracovníci bez nároku na akúkoľvek odmenu. Jeden z nás ostal na minimálnej mzde. Aj za týchto podmienok sme doposiaľ dokázali učiť. Robíme tiež kuričov, záhradníkov, upratovačov,“ zhrnul smutnú situáciu Pavol Kondek - jeden z pedagógov.
Dobrodinci čo-to zachránili
Od marca bola situácia vyhrotená až tak, že hrozilo i zvieratám, že nebudú mať čo jesť a vyučovanie environmentálnej výchovy museli prerušiť.
Do polovice marca tohto roku navštívilo pracoviská v Blatnici a Turčianskej Štiavničke 35 tried približne 650 žiakov zo základných škôl mesta Martin.
„Na základe veľkej podpory verejnosti sme spoločnými silami hľadali cestu, aby sa mohli základné školy zúčastniť na jarnej časti environmentálnej výchovy. Po rokovaniach na riaditeľskej porade a s komisiou školstva sme oslovili martinské základné školy. Samotní žiaci, ich rodičia a učitelia a všetky základné školy okrem jednej, zareagovali pozitívne a spoločne sa nám rozhodli v kritickej situácií pomôcť,“ opisuje veľkú podporu okolia Martin Kondek, predseda OZ Centra environmentálnej výchovy Turiec.
Okrem peňažných príspevkov od žiakov a ďalších dobrodincov, ktorým záleží na ďalšom fungovaní environmentálnej výchovy, sa podarilo získať aj potravu pre živočíchy, ktoré sú vítanou učebnou pomôckou a neoddeliteľnou súčasťou projektu. Veď v Turčianskej Štiavničke toho chovajú naozaj dosť. Nájdete tu rôzne hady, pavúky, myši, zajace, morčatá, korytnačky, psy, mačky, papagáje či pakobylky.
Posledná stovka v kase
Jedlo pre spomínané zvieratá nosili najmä školáci.
„Najväčší hrdinovia sú deti, iba vďaka nim sa podarilo doteraz udržať zvieratá pri živote. Keď k nám nedávno prišli žiaci z evanjelickej školy, aby priniesli krmivo pre zvieratá, jeden školák sa zaujímal aj o nás zamestnancov a spýtal sa, ako žijeme. Odpovedal som, že ťažko. Vtom chlapec siahol do vrecka so slovami, že on síce peniaze nemá, ale snáď mi pomôže aspoň stravný lístok. Takú úprimnosť, srdečnosť a pomoc dokážu prejaviť naozaj len deti. Až sa mi vytlačila slza do očí a musel som sa otočiť,“ zmieňuje emotívny zážitok Pavol Kondek.
Občianské združenie však už ďalej nemá z čoho fungovať. V kase im aktuálne ostalo posledných 120 eur. Treba platiť energie, nájmy, potravu pre zvieratá a ďalšie bežné výdavky.
„Keďže naše združenie dostáva dotácie aj od ostatných obcí, ku 20. júlu tohto roka sme získali 15 330 eur, ktorými sme ledva pokryli náklady na obdobie od začiatku roka po súčasnosť. Situácia je veľmi kritická a bez včasnej podpory mesta Martin reálne hrozí ukončenie dlhoročne obľúbeného projektu,“ zúfa Martin Kondek.
Hľadajú riešenie
Napriek zložitým okolnostiam a podmienkam sú však bývalí zamestnanci odhodlaní pokračovať v práci, ktorá má zmysel a prináša environmentálne myslenie a cítenie medzi turčianske deti.
„Najväčšou odmenou sú pozitívne reakcie od škôl, detí a rodičov, ktorí nás podporujú a zaujímajú sa o budúcnosť environmentálnej výchovy. Veríme, že spoločnými silami dokážeme preklenúť súčasnú komplikovanú situáciu a tento unikátny projekt bude aj naďalej súčasťou vyučovania na základných školách. Som rád, že Komisia školstva a vzdelávania v Martine spolu s mestom sa nám snažia pomôcť a hľadajú riešenie, ako sa dostať z tejto ťažkej situácie,“ dopĺňa Martin Kondek.
Čo na to Bruno Horecký, predseda Komisie školstva a vzdelávania v Martine:
Naša komisia ešte vo februári odporučila schváliť dotáciu, ale peniaze sa už nestihli zaslať na účet občianskeho združenia, pretože exekútor zablokoval účty mesta Martin. Na minulotýždňovom stretnutí našej komisie priamo v Turčianskej Štiavničke sme spoločne hľadali riešenia na záchranu tohto ojedinelého projektu. Členovia komisie ma ako predsedu poverili čo najskôr rokovať s vedením mesta a pripraviť reálne východisko, ktoré by zachovalo environmentálnu výchovu pre žiakov v Martine, ale aj v Turci. Začiatkom augusta budeme múdrejší, keďže k zámerom sa musí kladne vyjadriť aj ekonomický odbor a pravdepodobne aj správkyňa nútenej správy mesta.
Environmentálnu výchovu v Turci sa nám už za takmer štvrťstoročie jej existencie podarilo neraz zachrániť, preto dúfam, že sa tak stane aj teraz. Verím, že praktický a úspešný enviroprojekt bude pokračovať aj tento školský rok.