VALČA. Ťažkej roboty sa Valčania nezľakli, chopili sa cepov a podľa vzoru našich predkov, ručne vymlátili v stodole časť obilia z úrody. V poradí ďalším podujatím z cyklu Rok na dedine tak miestni matičiari symbolicky ukončili práce na poli dožinkami. Tým predchádzala samotná žatva.
„Na poli sme sa stretli začiatkom augusta a ručne pokosili pšenicu do riadkov, z čoho ženy uplietli povriesla, zviazali snopky a uložili ich do panákov. Takto pripravené obilie sa sušilo tri týždne a teraz sme ho previezli gazdovi Petrovi Mikulovi do humna na vymlátenie. Týmto spôsobom chceme udržiavať tradície našich predkov a odovzdávať ich súčasnej mladšej generácie, aby videla, aký ťažký bol niekedy život na dedine,“ vysvetľuje predseda valčianskych matičiarov Ján Lučan.
Muži a ženy oblečení v tradičných krojoch tak vo Valči vymlátili obilie cepami, preosiali ho a naložili do vriec, aby bolo pripravené na ďalšie použitie. Môže sa z neho zomlieť múka, nakŕmiť zvieratá, alebo sa zaseje v budúcom roku.
„Pri mlátení obilia v humnách, dochádzalo v minulosti aj k častým požiarom a veľkým škodám, preto sme sa pri dnešnej akcií poistili a prizvali i našich dobrovoľných hasičov a ak by niekomu prišlo nevoľno, postarajú sa o neho členky Červeného kríža,“ dodal Ján Lučan.

Naprázdno neobišiel ani gazda, u ktorého sa mlátilo obilie. Šikovné ženy uplietli z klasov dožinkový veniec a s vinšom a spevom na perách ho potom hospodárovi odovzdali. Ten si vyzdobený veniec zavesil nad vchod do stodoly. Samozrejme nechýbalo ani chutné pohostenie a dobrá nálada, ako sa na správnych dožinkách patrí.
Ručné spracovávanie úrody trvalo v obciach až do 50-tych rokov, kedy začalo združstevňovanie a manuálnu robotu začali nahrádzať stroje. To sa však týkalo skôr zámožnejších gazdov.
„Ak mal však niekto na dedine mláťačku, tak tá sa posúvala od domu k domu a využili ju viaceré hospodárstva,“ zmieňuje sa Ján Lučan a dopĺňa, že aj on trávil svoje detstvo pomáhaním rodičom na poli.
„Bolo prirodzené, že každý člen viacdetnej rodiny bol zapojený práce okolo hospodárstva a statku. Atmosféra bola veľmi družná a veselá, pri práci sme si spievali ľudové piesne a nemysleli tak na ťažkú robotu. Všetci sme si potom posedeli a občerstvili sa,“ usmieva sa predseda valčianskych matiačiarov.