MARTIN. Vymysleli projekt, aby chudobné rodiny mohli byť sebestačnejšie. Občianske združenie (OZ) Európska občianska Rada zo Žiliny v týchto dňoch oslovuje mestá i obce s návrhom, ako by mohli prispieť k čiastočnému zlepšeniu situácie rodín v hmotnej núdzi.
Aby rodiny boli sami aktívne
Samosprávy určite vlastnia niekoľko nevyužívaných pozemkov, ktoré by za symbolické euro mohli prenajať na sezónne hospodárenie práve ľuďom v zlej finančnej situácií. Tí by na nich pestovali zeleninu nielen pre vlastnú spotrebu, ale zvyšok by mohli predávať niekde na trhu.
„Stali by sa tak samoživiteľmi a prispeli by k tvorbe hospodárskeho výsledku krajiny. Rodiny v hmotnej núdzi by sa tak stali aktívne a nečakali by iba na pomoc druhých,“ vysvetľuje Martin Píry z OZ, ktorý sa domnieva, že obce i mestá majú určite vhodné pozemky práve na poľnohospodárske využitie.
„Mnohokrát pozemky vo veľkej ekonomickej hodnote sú dokonca používané ako venčovisko pre domácich miláčikov. V konfrontácii s biedou, v akej často žijú mnohé rodiny, je skutočne na zamyslenie, či by táto pôda nemohla byť využitá efektívnejšie,“ hovorí ďalej M. Píry z Európskej občianskej rady.
Inšpiratívny návrh pre Martin
Nad týmto projektom už začalo uvažovať niekoľko miest. Zapojiť sa môžu však i ďalšie.
V Liptovskom Mikuláši už na túto aktivitu vyberajú vhodné pozemky a návrhu sú otvorení aj v Martine, čo je podľa M. Píryho viac ako pozitívna reakcia i napriek exekučným problémom, ktoré v Martine už dlhší čas trvajú.
„Je to veľmi inšpiratívny návrh a momentálne preverujeme možnosti jeho realizácie po právnej a praktickej stránke,“ vyjadrila sa hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.
Cieľovou skupinou tohto projektu, ktorý by odštartoval budúci rok, sú predovšetkým chudobné rodiny s malými deťmi. Na vhodných adeptov by mohli dať tipy nielen sociálne úrady, ale aj starostovia a primátori.
„Samozrejme rozumieme, že veľké investície, ktoré v budúcnosti môžu byť na takýchto pozemkoch, majú prednosť, najmä ak v konkrétnych regiónom prinesú prácu. Preto je náš návrh limitovaný sezónnosťou, teda na jarné a letné mesiace i každoročným vyhodnocovaním. Formy realizácie takýchto projektov si každá obec i mesto zvolí podľa svojich možností,“ dopĺňa Martin Píry.
Zblúdilé duše našli nový zmysel
Ako ďalej hovorí, táto myšlienka sa veľmi dobre ujala už dokonca v rakúskom meste Graz či chorvátskom Zagrebe. Podobný princíp však poznáme tiež v Turci. V Kláštore pod Znievom takto vďaka občianskemu združeniu Dobrý pastier už desať rokov fungujú rôzni bezdomovci a bývalí alkoholici, ktorí v bývalom kláštore našli strechu nad hlavou. Toto zariadenie pomáha ľuďom, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli na dne, zostali bez prístrešia, liečili sa zo závislosti od alkoholu alebo drog a nemohli nájsť cestu späť do spoločnosti. Okrem pestovania ovocia a zeleniny sa títo ľudia venujú tiež chovu zvierat.
„Sme úplne sebestační. Všetko si dokážeme vypestovať a vychovať sami. Produkty sú potom určené nielen pre našu spotrebu, ale zvyšok rozdávame sociálne slabším. Na našich klientoch vidno, že si viac vážia veci, ktoré urobia vlastnými rukami a napĺňa ich to. Sú snaživí a manuálnej roboty sa neboja,“ približuje farár Vladimír Maslák, ktorý je štatutárom, ale aj duchovným otcom OZ Dobrý pastier. Maslák naučil bezdomovcov pracovným návykom a spoločne sa starajú o ovce, kozy, kravy, kone či prasiatka, čo najmä abstinujúcim alkoholikom pomáha ľahšie zvládať svoju chorobu.