MARTIN. Začiatok prác na zabezpečení nestabilného skalného brala pod hradom Strečno sa opäť odďaľuje. Ministerstvo životného prostredia chcelo so sanáciou začať v týchto dňoch, no rezort aktuálne tvrdí, že pre zdĺhavé verejné obstarávanie sa v zostávajúcich mesiacoch tohto roka v kritickom úseku nič robiť nebude. Pritom úplne prvým termínom, počas ktorého sa mali začať práce, bol marec 2016.
Súťaž šetrí, ale tiež predlžuje
„V súčasnosti vyhodnocujeme pripomienky. Ja som dúfal, že proces verejnej súťaže bude rýchlejší, žiaľ, nejde to tak, ako by sme si predstavovali,“ povzdychol si minister životného prostredia László Sólymos.
Vo verejnej súťaži si rezort vyberá zo štyroch ponúk, pričom ani jedna z nich nepresiahla milión eur. Na náklady spojené so sanáciu schválila vláda približne pred dvoma mesiacmi 1,1 milióna eur.
Zlou správou však je, že termín začiatku prác sa posunul na jar budúceho roka. Pritom sanácia brala by mala byť zabezpečená do mája 2017. Keďže podľa doteraz zverejnených informácií sa má na kritickom mieste robiť osem mesiacov, je dodržanie termínu ukončenia viac ako otázne.
„Urobíme všetko preto, aby sa veci čo najrýchlejšie vyriešili a ukončili,“ doplnil Sólymos.
Možnosť, že by termín bol dodržaný, sa zdá nereálna aj geotechnikovi Milanovi Slivovskému.
„S najväčšou pravdepodobnosťou všetko urobiť nestihnú. Navyše, plánujú tam robiť zásahy, s ktorým ja kategoricky nesúhlasím,“ povedal pre televíziu TA3.
Od poslednej sanácie ubehlo 32 rokov
Hrad Strečno sa nachádza na vyše sto metrov vysokom skalnom brale nad riekou Váh. Pod strmým skalným masívom vedie frekventovaná štátna cesta prvej triedy spájajúca Žilinu s Martinom. Pod bralom sú tiež vybudované parkovacie plochy s bufetom rýchleho občerstvenia. V roku 1984 sa uskutočnila zatiaľ posledná sanácia skalného masívu. Odvtedy uplynulo už 32 rokov a za ten čas obnažené horniny na skalnej stene zvetrávali a uvoľňovali sa. V skalnom masíve sa nachádzajú aj ďalšie pukliny, ako aj priečne systémy puklín, ktoré sú príčinou lokálnych skalných zosuvov a vypadávania skalných úlomkov.
Pohyb skalného brala pod hradom merajú pravidelne od roku 1996. Prvé anomálie zaznamenali v roku 2011, pričom výraznejší problém sa vyskytol o tri roky neskôr, keď sa diletácia pohla asi o štyri milimetre, čo je pri takomto skalnom brale už dosť veľa.
Na hrozbu uvoľnenia skalného previsu a prípadnú možnosť jeho pádu na jednu z najfrekventovanejších ciest na Slovensku upozornili začiatkom leta 2015 geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Odklon skalného previsu od hradného brala meria ústav štyrikrát ročne. Ich vtedajšie merania naznačili výrazný posun trhliny, pričom letecký prieskum odhalil rozsiahlu eróziu. Narušené sú celkovo štyri skalné bloky.⋌