Otáznikov okolo požiaru pri skanzene je viac

Príčiny nedávneho požiaru skládky dreva pri martinskom skanzene ešte v závere minulého týždňa známe neboli. Odhliadnuc od toho, ako vyšetrovanie dopadne, hrozba, že by ohňu mohli podľahnúť aj drevené stavby v múzeu, bola veľmi reálna. Uvedomujú si to aj kompetentní.

Štiepkovalo sa v tesnom susedstve lesného porastu.Štiepkovalo sa v tesnom susedstve lesného porastu. (Zdroj: Viera Legerská)

MARTIN. Vráťme sa o pár týždňov dozadu. Martinom sa ako blesk v jeden augustový večer šírili správa, že pri skanzene horí. V okrajových častiach sídliska Ľadoveň mali zrazu ľudia po pokojnej noci. Sirény, premávanie hasičských áut, oheň, ktorý šľahal do výšky viac ako štyri metre sa postarali o program v množstve domácností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Požiar hasili profesionáli i dobrovoľníci

 „Správu o tom, že horí strom, dostali martinskí profesionálni hasiči o deviatej večer. Na mieste ale zistili, že okrem stromu horí aj skládka dreva s rozlohou približne 10 x 70 m, pričom plamene siahali až do výšky 4 metre,“ vysvetľovala na druhý deň po požiari hovorkyňa Krajského riaditeľstva HZZ SR v Žiline Miroslava Ondrichová.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom k tomu, že požiar sa mohol rozšíriť na blízky les a možno aj areál skanzenu, ktorý bol od ohňa vzdialený asi 200 metrov, Martinčania privolali posily a do likvidácie požiaru sa postupne zapojili okrem profesionálov aj dobrovoľné hasičské zbory z martinskej Priekopy, Sučian a Koštian nad Turcom.

 

 

 „Vodu k ohnisku požiaru, hasiči vozili kyvadlovou dopravou z rieky Turiec a po čiastočnom uhasení požiaru dreva, zhorenisko nakladačom prehrabali a pokračovali v zalievaní vodou,“ pokračovala Ondrichová a dodala, že v blízkosti epicentra požiaru našli hasiči aj druhý tlejúci strom, ktorý spílili, pretože hrozilo jeho zrútenie na prístupovú cestu do Múzea slovenskej dediny. Postupne prekontrolovali aj areál Múzea slovenskej dediny, aby predišli možným škodám na vzácnych drevených stavbách v ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Nočný zásah hasičov trval 5,5 hodiny, spotrebovali pritom 165-tisíc litrov vody. „Príčiny požiaru sa ešte stále zisťujú,“ povedala nám v minulom týždni M. Ondrichová.

Nie hydranty, rýchlosť bola dôležitejšia

Hneď vzápätí sa mestom začali šíriť správy o tom, že oheň by boli hasiči zahasili aj skôr, no nemohli čerpať vodu z hydrantov na Ľadovni. Vraj boli nefunkčné.

„Nie je to pravda. Otvorili sme tri, bol v nich nízky tlak vody. Ak by sme z nich odobrali väčšie množstvo vody, časť sídliska by zostala bez nej. Asi by sa nám potom ľudia nepoďakovali,“ obhajuje rozhodnutie veliteľa zásahu Ľubomír Vaňko, ktorý vedie Dobrovoľný hasičský zbor v Priekope.

„To bol jeden zo závažných dôvodov pre prísun vody kyvadlovou dopravou z Turca. Druhým bola potreba rýchlo napĺňať cisterny, lebo hrozba, že oheň preskočí na les a z neho na skanzen, bola naozaj veľká. Nebolo od toho ďaleko, stačilo, aby zafúkal vietor. Čerpať vodu z rieky sa dalo rýchlejšie,“ dodáva a čuduje sa, kto vlastne urbáru vôbec dovolil skládkovať drevo pár metrov od lesa. „To ako keby podávali ruku tým ľuďom, ktorí sa neštítia odhodiť horiacu cigaretu vedľa seba. Skládkovať suché drevo veľa lesného porastu je veľká nezodpovednosť,“ krúti hlavou Vaňko.

SkryťVypnúť reklamu

„Kopy  suchého dreva tam boli celé leto,“ povedala nám jedna z obyvateliek sídliska, ktorá tým smerom takmer denne chodí na prechádzku so psom. „Divila som sa, že to nikomu neprekáža, veď blízko je prístup do skanzenu, je sezóna, špatilo to tam a niekedy bolo okolo tých skládok aj nebezpečné chodiť,“ dodala.

Je to tam ako v ťažobnej oblasti

Ľudia sa mylne domnievajú, že pozemky okolo skanzenu sú majetkom Slovenského národného múzea v Martine, ktorého je Múzeum slovenskej dediny súčasťou. „Nemáme žiaden dosah na majiteľov lesa. V deväťdesiatych rokoch sme časť pozemkov okolo skanzenu v rámci reštitúcií previedli na bývalých vlastníkov a tí tam teraz hospodária. V tomto roku robia taký masívny výrub, že to tu vyzerá ako v ťažobnej oblasti. Nepôsobí to dobre na ľudí, ktorí vstupujú do skanzenu, dokonca je to tam pre pešiakov aj veľmi nebezpečné,“  povedala nám riaditeľka SNM v Martine Mária Halmová a dodala, že s urbárom sa komunikuje veľmi komplikovane.

Presvedčili sme sa o tom aj my. Jediný telefonický kontakt na Urbár Jahodnícke háje, ktorý sme našli na internete, bol hluchý, hoci sme sa naň opakovane pokúšali dovolať, aby nám zodpovední vysvetlili svoj postoj k požiaru a k jeho možným dôsledkom.

Hydranty nie sú primárne pre hasičov

Požiar a jeho priebeh otvoril v Martine aj tému prevádzkyschopnosti hydrantov. „Hydranty sa v prvom rade používajú na naše prevádzkové činnosti,“ informuje Tibor Adamko z Turčianskej vodárenskej spoločnosti Martin. „Čerpanie vody na hasenie požiaru je ich sekundárnou funkciou,“ prízvukuje. Dodáva, že ide predovšetkým o odkalovanie a odvzdušňovanie potrubia, odoberanie vzoriek na kontrolu pitnej vody. Kopírujú iba trasu vodovodného potrubia a v aglomerácii Martina je ich vyše dvetisíc.

„Len zlomok z tohto množstva, konkrétne 55 kusov, je na Ľadovni a v Jahodníkoch a mnohé spravidla prekrývajú zaparkované autá. Je pochopiteľné, že aj napriek pravidelným kontrolám môže dôjsť k poruchám či poškodeniu, keďže hydrant je výtoková armatúra s mechanickým ovládaním,“ vysvetľuje Adamko verejnú kritiku, ktorá sa zrejme po požiari neoprávnene koncentrovala na Turvod. „Keď poruchu zistíme, zaevidujeme ju a zaradíme do plánu opráv,“ hovorí. „V tú noc, keď sa hasila skládka pri skanzene, hasiči naozaj otvorili jeden z našich hydrantov, ktorý nebol plne funkčný, no o pár desiatok metrov ďalej boli iné, z ktorých sa odber mohol robiť,“ uzatvára.

Požiar motivuje k technickým riešeniam

Ľubomír Vaňko si, naopak, prístup Turvodu pochvaľuje. „Hľadáme teraz spoločne technické riešenie, ako v meste hydranty v prípade potreby na čerpanie vody využiť.  Možno budeme na niektoré inštalovať väčšie výtokové stojany, možno nájdeme iný spôsob ako ich sprístupniť pre hasičov. Každopádne požiar v blízkosti skanzenu motivuje k tomu, aby sme sa lepšie na podobnú situáciu pripravili,“ skonštatoval.

 

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 453
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 035
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 332
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 453
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 035
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 332
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?