VALČA. Turčianske kultúrne stredisko v Martine pripravilo pre Štúdio turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a pre všetkých záujemcov o maliarsku tvorbu, sochárstvo a rezbárstvo štvordielny cyklus tvorivých plenérov pod názvom Reťazenie III. Prostredníctvom cyklu plenérov chce prezentovať historicky významné miesta, na ktorých zanechali stopy predstavitelia olejkárskeho remesla, a tým pripomínať odkaz olejkárskej tradície, ktorá je v turčianskom regióne mimoriadne silná.
V oblasti Malej Fatry sa olejkárstvom zaoberali nielen obyvatelia Blatnice či Kláštora pod Znievom, ale aj obyvatelia z neďalekých Lazian, Slovian, Trebostova, Vrícka či Valče. Práve Valča privítala výtvarníkov, sochárov a rezbárov v piatok 9. septembra 2016, kde Reťazenie III. vyvrcholilo štvrtým plenérom.
„Spôsob života obyvateľov olejkárskych obcí, ich podnikania a ďaleké cesty po Rusku a Strednej Ázii opísal vo svojich príspevkoch do Slovenských pohľadov a Národných novín v rokoch 1885 – 1904 valčiansky rodák Matúš Filo. Vyšli knižne v roku 1888 pod názvom Slovenský obchodník v Ruskom kraji,“ oboznamuj s dôležitými punktami olejkárskej histórie Valče Monika Ondrušová z Turčianskeho kultúrneho strediska.
Pripomína ďalej, že známy obchodník Matúš Filo sa v roku 1898 oženil s Antóniou Bakošovou zo Slovian, ktorej rodina bola taktiež známa olejkárstvom. Práve Slovany boli v centre olejkárskej oblasti, a preto i v erbe obce z roku 1796 sa nachádzajú dve vázy s ratolesťami a medzi nimi je kalich, ktorý je pravdepodobne znakom olejkárstva.
Výtvarníci strávili vo Valči nezabudnuteľné chvíle. „Poďakovanie na za patrí pánom Jánovi Lučanovi a Jaromírovi Meriačovi, ktorí umelcov sprevádzali celou dedinou a oboznámili ich s miestnymi kultúrnymi pamiatkami na informačnej tabuli a aj s mapou olejkárskych domov,“ nezabudla podčiarknuť Ondrušová a dodala, že lokálnou zaujímavosťou Valče sú tradičné murované domy olejkárov, pre ktoré bola typická členená uličná fasáda s plastickým orámovaním okien a murovanými štítmi so sedlovou strechou. Výtvarníkov zaujal výklad o zaujímavých objektoch, ako aj ďalšie detaily z histórie obce.
Výsledkom tvorivých stretnutí projektu Reťazenie III. bude výstava vzniknutých výtvarných prácl, ktoré budú verejnosti sprístupnené 27. októbra – 4. novembra 2016 v priestoroch kultúrnej sály Kriváň vo Vrútkach. Otvoria ju 26. októbra.