TURČIANSKE TEPLICE. Keď sa povie Turčianske Teplice, väčšina ľudí si predstaví kúpele, aquapark, oddych, dovolenku. Keď sa povie TED x, každý si predstaví väčšie mesto s množstvom škôl a mladých ľudí. Doteraz sa totiž konferencie pod týmto označením konali len v Bratislave, Košiciach, Kežmarku,Trenčíne, Žiline a Banskej Bystrici. Do Turčianskych Teplíc minulý piatok pozvanie prijali a v troch rečníckych blokoch sa predstavili rečníci zo Slovenska a jeden dokonca z Malawi.
Martin reprezentovali univerzitný profesor, lekár Dušan Meško, doma i v zahraničí sa podieľa na nespočetnom množstve projektov z oblasti medicíny, vzdelávania a digitalizácie.

Mladým ľuďom sa páčil jeho pohľad na vnímanie digitálnej techniky, prispel však aj myšlienkami na zlepšenie školského systému a vzdelávania na Slovensku.
Zuzana Bobová je absolventkou Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine a ako dieťa bola označená za mimoriadne nadanú. Dnes študuje v Brne paralelne sociológiu a medzinárodné vzťahy, kritické myslenie mladých podporuje ako dobrovoľníčkav v Slovenskej debatnej asociácii. Jej veľkou vášňou je pre ženu netypická westernová show.
Turiec mal ďalšie zastúpenie vďaka Petrovi Reťkovskému, rodákovi z Mošoviec. Momentálne pracuje na LEAF Academy v Bratislave. Žil v USA, v Kolumbii stážoval v Červenom kríži, spolupracoval s organizáciou Človek v ohrození, SARIO a ako učiteľ strávil rok na juhoafrickej African Leadership Academy. Má svoj blog o cestovaní a na ňom kopec zážitkov, s niektorými sa podelil aj vo svojom príspevku, no viac rozprával o učení.
Ďalšie príspevky odprezentovali Francis Chitavo z Malawi, Viktor Teru z Maďarska, ale aj viacerí rečníci zo Slovenska
Takmer stovka účastníkov z celého Slovenska na podujatí s napätím očakávala známu speváčku Celeste Buckingham. Do Turčianskych Teplíc neprišla spievať, ale povedať niečo o sebe, svojej kariére, snoch a plánoch, o tom, ako sa k spievaniu dostala i o tom, že jej karéru ovplyvnili rôzne zhody náhod a stretnutia so správnymi ľuďmi. Prezradila, že kandidátovi na prezidenta Donaldovi Trumpovi poslala naspäť na účet 25 tisíc dolárov, pretože sa dehonestujúco vyjadril o Iránčanoch, ku ktorým sa vzhľadom na pôvod z maminej strany ráta i ona sama. Povzbudila mladých ľudí, nech kráčajú za svojimi métami, nech však zvažujú svoje hodnotenia a predsudky voči inakosti. Napriek tomu, že Celeste je úspešnou speváčkou, študuje v USA detskú psychológiu. Čo je však najdôležitejšie, aj napriek úspechom je ľudská, príjemná. Publikum v sále Kultúrneho domu ocenilo to, že je aj skvelá rečníčka.
Medzi jednotlivými blokmi TED x YOUTH Turčianske Teplice sa účastníci s rečníkmi mohli porozprávať v individuálnych dialógoch, či absolvovať workshopy na rôzne témy.
Duša podujatia, Sara Rihane, celé snaženie zhodnotila slovami: „Veľa sme sa naučili, veľa sme získali. Každá úloha v príprave dokonca i každá prekážka nás posunuli ďalej.“
Budúci rok chcú mladí nadšenci a ich učiteľka pokračovať. Už teraz sa môžte tešiť na zaujímavých ľudí a inšpirácie nielen pre mladých – o rok opäť na hornom Turci. Lebo aj v menších mestách možu vznikať veľkolepé myšlienky a podujatia.
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia" ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. V Turčianskych Tepliciach ešte pribudol prívlastok TED x YOUTH, čo znamená vekové ohraničenie do 25 rokov.
Organizátori pod vedením Sáry Rihaneovej a koordinátorky Miriam Hechelmann sa v Turčianskych Tepliciach rozhodli pre ústrednú myšlienku: Donekonečna a ešte ďalej.
Autor: Miriam Hechelmann