PODHRADIE. Na kopci Vrchmúr nad dedinou Podhradie sa už od druhej polovice 13. storočia nachádza Sučiansky hrad, z ktorého sa však zachovala už len zrúcanina. Práve tú sa obec Podhradie rozhodla nechať prebádať, keďže minulosť hradu doposiaľ príliš preskúmaná nebola. Dostanete sa k nemu po zelenej značke z Podhradia cez Hradskú dolinu.
„Cieľom bolo dozvedieť sa viac historických súvislostí okolo tejto zrúcaniny a získať viac informácií o dobe, v ktorej Sučiansky hrad postavili. Keďže ide o neprebádanú lokalitu, chceli sme tiež zabrániť rozkrádaniu archeologických pamiatok,“ zmieňuje sa starosta Podhradia Bohuslav Bella.
Našli keramické i železné predmety
Keď sa do práce pustili archeológovia zo spoločnosti Via Magna, postupne objavovali mnoho zaujímavých nálezov. Najskôr vyčistili a odkopali zvyšky asi meter vysokých múrov a začali skúmať starú zrúcaninu.
„Hradné jadro na skalnom vrchole kopca malo pozdĺžny pôdorys s rozmermi 28x19 metrov a bolo murované. V strede badať základy štvorcovej tzv. obytnej veže. V jej tesnej blízkosti sa počas archeologického výskumu v auguste 2016 preskúmali štvorcové základy ešte jednej murovanej stavby,“ ozrejmil archeológ Milan Horňák z Via Magna. Ako ďalej dodal, nachádzala sa tu tiež cisterna, ktorá slúžila na zachytávanie dažďovej vody a bola z troch strán zasekaná do skaly a z jednej strany ju domurovali.
Archeológovia našli na Sučianskom hrade počas troch mesiacov rôzne keramické úlomky najmä z hrncov a džbánov. Tie boli zdobené buď rebrovaním, radielkovaním alebo plastickými lištami. Medzi nájdenými fragmentami sa nachádzali i zvyšky pokrievok.
„Podľa spôsobu výroby a výzdoby zaraďujeme tieto nálezy do obdobia 14.-15. storočia. Okrem keramických nálezov sme tu objavili tiež železné predmety. Najčastejšie išlo o klince rôznych tvarov a funkcií. Medzi doteraz najvýznamnejšie železné nálezy patria nepochybne dve strelky hrotov šípov do kuše a bronzová ozdoba so svetojurajským motívom rytiera zabíjajúceho draka, ktorá slúžila ako honosná ozdoba pošvy dýky. Aj tieto nálezy sú podobne ako keramika datované do 14.-15. storočia,“ referuje Milan Horňák.
Chodníkom až k hradu
Sučiansky hrad podľa Horňáka zbúrali koncom 15. storočia a keďže išlo o jedno panstvo, tak zvalené kamene potom Révaiovci použili na výstavbu kaštieľa v Turčianskej Štiavničke.
„Sučiansky hrad bol mohutný, ale kameňa sa tu zachovala veľmi málo, domnievam sa, že ho použili práve na tento účel. Navyše pri stavbe je výhodnejšie použiť už opracovaný kameň,“ vysvetľuje archeológ.
Projekt sa podarilo uskutočniť aj vďaka peniazom vo výške tritisíc eur od Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácií Pontis, ktoré sa použili na archeologický výskum.
Starosta Podhradia by rád oživil turistický ruch v okolí zrúcaniny, čím by sa zatraktívnila obec, a preto ruiny sprístupnil verejnosti. Aby sa dalo k niekdajšiemu hradu dostať bezpečne až nahor, musela obec upraviť prístupový chodník v dĺžke 350 metrov.
„Museli sme ho vyčistiť a odstrániť z cesty vyvrátené dreviny. Tesne pod vrcholom hradu je najnebezpečnejšia časť chodníka, kde sme museli namontovať bezpečnostné reťaze a laná, aby sa návštevníkom nič nestalo. Chodník ozvláštňuje tiež niekoľko drevených lavičiek, informačná tabuľa o histórií hradu a viacero smerových tabúľ,“ opisuje Bohuslav Bella, ktorý by rád v skúmaní hradu pokračoval i v budúcom roku.
„Prvú etapu projektu sme úspešne ukončili a ak sa nám opäť podarí získať nejakú dotáciu, verím, že v roku 2017 budú archeologické práce prebiehať aj na širšom okolí hradu,“ nádeja sa podhradský starosta.
HISTÓRIA SUČIANSKEHO HRADU
Jeho vznik archeológovia odhadujú na druhú polovicu 13. storočia. Postaviť si ho nechal pravdepodobne zvolenský župan Mikuláš z rodu Balašovcov.
Okolo roku 1310 prešiel hrad do držby Matúša Čáka a po jeho smrti pripadol opätovne rodine Balašovcov. V roku 1323 na základe výmennej dohody prešiel majetok Sučian spolu s „kamenným hradom“ na zvolenského župana Donča, pričom v tom istom roku si ho mal kráľ vziať späť a nariadiť jeho čiastočné zbúranie. Je pravdepodobné, že neskôr prešiel čiastočným oživením, keďže v roku 1430 sa hradné panstvo stalo majetkom Martina z Betlanoviec a Juraja Turzu, a to „spolu s hradom v chotári Podhradie, zvaným Sučianskym“. Predpokladá sa, že hrad zanikol v súvislosti s vojenským ťažením Mateja Korvína v roku 1488 proti prívržencom poľského kráľoviča, uchádzača na uhorský trón.