MARTIN. Cyklisti, ale aj korčuliari na pešej zóne, sú stále živou témou a názory na nich sa trieštia. Časť verejnosti ich v centre Martina nechce, inej skupine ľudí ale neprekážajú. Neodškriepiteľným faktom však je, že niektorí cyklisti jazdia neohľaduplne, rýchlo a aj v tesnej blízkosti obchodov či pasáži.
„Nie raz sme boli svedkami kolízií s chodcami. Ľudia vyjdú z obchodov a majú čo robiť, aby ich nezrazil cyklista,“ upozornil pred časom v našom týždenníku na problém Stanislav Jesenský, predseda Združenia obchodu a služieb v regióne Turiec.
Nikto nechce nič plošne zakázať
Spolu s kolegami na to pri rokovaniach s viceprimátorom Imrichom Žigom upozornil aj radnicu. Podľa obchodníkov z centra treba problém riešiť.
„Nie však úplným zákazom, ale trebárs vyznačením jazdnej dráhy na pešej zóne,“ podotkol Stanislav Jesenský.
Aj o tejto možnosti sa už diskutovalo. Na minulotýždennom stretnutí podnikateľov so zástupcami mesta, mestskej polície a aj Turčianskej bicyklovej skupiny JUS.
„Zatiaľ sme k ničomu konkrétnemu nedospeli. Aj navonok jednoduché riešenie sa ukázalo ako príliš zložité. Napríklad, ak by sme chceli na pešej zóne vyznačiť dráhu pre cyklistov, tak by sme na to museli mať vraj aj súhlas architekta pešej zóny, lebo inak by to bol vraj zásah do jeho diela. Problém by bol aj s dopravným označením. To by sa muselo postaviť prakticky pri každom vstupe na pešiu zónu, dokonca aj z pasáži. S týmto konštatovaním sa ale neuspokojíme, budeme hľadať ďalšie riešenia. Ochota pokračovať je na všetkých stranách, určite sme ešte neskončili,“ podotkol Stanislav Jesenský.
Jeho slová o ochote rokovať potvrdil aj viceprimátor mesta Imrich Žigo.
„Mesto je otvorené všetkým podnetom na zlepšenie života svojich obyvateľov. Otvorenie pešej zóny pre cyklistov má svojich podporovateľov, ako aj svojich odporcov a je nesmierne dôležité, aby sme spolu priamo diskutovali a pokúsili sa nájsť dobré riešenie pre všetkých. Máme pred sebou síce ešte dlhú cestu, ale som si istý, že nájdeme kompromis,“ zhodnotil stretnutie viceprimátor.
Súčasný stav ako najlepší z možného
Poslanec mestského zastupiteľstva a šéf Turčianskej bicyklovej skupiny JUS Dušan Kubička ocenil konštruktívny prínos stretnutia.
„Snažili sme sa podnikateľom vysvetliť, prečo je režim cyklistov v pešej zóne nastavený tak, ako je. Myslím, že nám porozumeli, že to nebolo strieľané len tak od pása. Naopak, celý ten režim prešiel zodpovedným procesom, ktorý trval dva roky, pričom súčasné riešenie sa ukázalo ako najlepšie.“
Ľudský faktor je rozhodujúci
Igor Húska, náčelník Mestskej polície (MsP) Martin, podotkol, že v súvislosti s problematikou cyklistov a chodcov nezaznamenali žiadny podnet.
„Netvrdím však ale, že sa žiadne incidenty, resp. kolízie nemohli stať. Súhlasím aj s tým, že súžitie chodcov a cyklistov v pešej zóne nie je ideálne. Žiaľ, niekedy aj tu zlyháva ľudský faktor. Stačilo by, keby si cyklisti uvedomili, že na pešej zóne je pánom chodec, tomu prispôsobili svoju jazdu a bolo by po starostiach.“
Šéf MsP pripomenul, že pred povolením vstupu cyklistov do pešej zóny robilo mesto masívnu kampaň „a my sme či už letákmi, alebo aj osobne priamo na pešej zóne cyklistom vysvetľovali, ako sa má cez ňu jazdiť. Na stretnutí s podnikateľmi sme sa zhodli, že v tejto kampani treba ďalej pokračovať, aby sa to ľuďom dostalo do krvi. Samozrejme, aj naše hliadky budú naďalej v pešej zóne preventívne pôsobiť, aby sa sme prípadné incidenty cyklistov s chodcami minimalizovali.“