KRPEĽANY. Chovu rýb v Krpeľanoch sa Milan Mazáň venuje od roku 1994. Využíva pri tom prepadovú vodu práve zo zdroja Teplička. Straší ho predovšetkým osud jeho kolegu z Dubnej Skaly, ktorý po tom, ako začali pracovať na stavbe tamojšieho tunela, takmer prišiel o všetku vodu, čo mu až dodnes poriadne komplikuje prácu. „Nikto mi nevie zodpovedne povedať, že rovnako nedopadnem aj ja. Pravdupovediac, ani si neviem predstaviť, že by som musel rybárstvo zatvoriť,“ priznal živiteľ päťčlennej rodiny, ktorý vo firme zamestnáva štyroch ľudí.
Okrem toho, že ryby predáva, podstatná časť produkcie, až jej dve tretiny, idú na zarybnenie. Jeho ryby tak ulovíte takmer vo všetkých revíroch severného Slovenska. Dokonca v chove sivoňa alpského patrí medzi jedných z mála. „Neviem o tom, že by sa tým niekto v rámci bývalého Československa zaoberal,“ povedal.
Chovateľ rýb si uvedomuje, že diaľnice u nás treba stavať. V prípade Korbeľky mu však prekáža napríklad to, že vetracia šachta tunela má byť v blízkosti jeho prevádzky, kde má zároveň postavený dom.
„Potom sa tu budeme cítiť tak, akoby sme bývali pri nejakom výfuku,“ hnevá sa.
Takisto pridáva ešte jednu paralelu so stavbou tunela Višňové. Obáva sa nekonečných prieťahov, ktoré sú spojené s takýmto veľkými stavbami.
„Na Slovensku sa niečo rozrobí, následne z rôznych dôvodov preruší a potom možno pri troche šťastia aj dokončí. My tu ale niekoľko rokov budeme žiť v strede staveniska a nikoho to nebude trápiť. Tiež okolitú faunu a flóru už len vybudovanie obslužných ciest k stavbe výrazne poznačí a z pokojného kúta Turca nezostane nič. Niekde vidíme prípady, keď sa ochrana prírody povýši i nad ochranu ľudského života, no teraz tento náš nádherný kus kraja akosi nikto nebráni,“ uzatvára debatu Milan Mazáň.