MARTIN. Po jarnej uzávierke ferraty prišla v polovici septembra na rad aj jej jesenná uzávierka. Bude trvať do konca októbra.
Jediný turistický chodník takéhoto druhu v Turci zažil počas leta poriadny nápor. Okrem Turčanov ho už dávno objavili aj turisti z iných kútov Slovenska. Netrvalo dlho a prichádzať začali aj vyznávači turistiky zo zahraničia. Okrem stabilných návštevníkov našich hôr z Čiech a Poľska sa po ferrate prešli i zástupcovia pre tieto končiny oveľa netradičnejších národností.
„Mali sme tu Angličanov, ľudí z Nového Zélandu a tiež Izraelčanov,“ hovorí horský záchranár František Časo, ktorý stál za zrodom dnes už veľmi populárnej ferraty.
Na konci chodníka je umiestnená aj kniha, do ktorej sa môže po zdolaní trasy každý zapísať. Prvú tam umiestnili ešte na jeseň 2013 a do konca roku 2015 v nej urobilo zápis viac ako 14-tisíc ľudí.
„Nová kniha je tam od januára a pred jarnou uzávierkou v nej bolo zapísaných takmer 2 100 ľudí. Cez leto sa poriadne zaplnila a zdá sa, že vydrží akurát do konca decembra. Potom všetky záznamy spočítame,“ pokračuje horský záchranár a pripomína, že do knižky sa ani zďaleka nezapisujú všetci turisti, ktorí prejdú ferratou.
Stalo sa pravidlom, že uzávierku chodníka využijú ľudia, ktorí sa o ňu starajú i na nevyhnutnú údržbu. Už teraz vedia, že na trasu C spadol strom a bude ho treba odtiaľ odpratať. Úpravy ale robia tiež v čase, keď je ferrata otvorená.
„Starosti nám robia najmä prudké dažde. Po nich treba opravovať zosuvy, či v niektorých častiach odkláňať koryto potoka,“ vysvetľuje František Časo.
Ferrata HZS vedie zo Strání na Martinské hole a na jej zdolanie v pokojnom tempe treba približne 4 hodiny. Začína sa na konečnej zastávke MHD a po lesnej ceste dlhej 1,2 km pokračuje až k Pivovarskému potoku. Popri ňom sa dá prejsť až do výšky 1 130 m n. m., kde sa rozdelí na ľahšiu trasu B a náročnejšiu trasu C. Obidve sa potom spoja vo výške 1 250 m n. m. Chodník je jednosmerný a turistom sa odporúča používať ferratový set (prilba, sedací úväz, tlmič pádov a rukavice).