MARTIN. Obnovujú Národnú kultúrnu pamiatku v Martine. Už pár týždňov vidieť pri práci robotníkov v niekdajšom dome doktora Jána Kohúta, ktorý sa nachádza na začiatku pešej zóny. Vila postavená v roku 1908 v secesnom štýle má za sebou bohatú históriu, preto potrebovala akútnu rekonštrukciu.
Do tej sa pustilo Mesto Martin, keďže ako centrum národnej kultúry môže čerpať peniaze z ministerstva financií na obnovu svojich pamiatok a Kohútovská vila je práve vo vlastníctve mesta. Ministerstvo preto odkleplo dotáciu na obnovu tejto pamiatky.

Účel ešte nie je jasný
Keďže ide o pamiatku, budova si zachová aj po rekonštrukcií svoje pôvodné línie a charakter.
„Vonkajšia fasáda bude bohato zdobená štukovou výzdobou, aby korešpondovala s obdobím výstavby. Zrekonštruuje sa i zastrešenie, ktoré je riešené kombináciou valbových, polvalbových a sedlových striech. Do pôvodného stavu zrenovujeme tiež výplne otvorov, aby ostala zachovaná ich farba i tvar,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
V prenajatej Kohútovskej vile v súčasnosti sídlia sanatórium pre deti s chorým pohybovým ústrojenstvom. Radnica ešte nemá úplne jasno v tom, na čo bude budova slúžiť po skončení rekonštrukčných prác v decembri tohto roku. Podľa Zuzany Kalmanovej prichádza do úvahy viacero možností. Priestory môžu znova poslúžiť ako miesto pre jasle, alebo ako pracovisko primátora na kontakt s občanmi, no uvažuje sa aj nad vznikom mestského interaktívneho múzea.
„Definitívne rozhodnutie o využití objektu by malo byť jasné do konca roku 2016,“ avizovala hovorkyňa Kalmanová.
Sídlili v nej aj geodeti
Obnova vonkajšieho vzhľadu Kohútovskej vily sa vyšplhá na viac ako 380 tisíc eur. Ako ďalej dodala hovorkyňa, prekážkou v tejto investícií nie je ani nútená správa, v ktorej sa Martin v súčasnosti ocitá.
„Prostriedky, ktoré mesto získava z rozpočtov štátnych inštitúcií, nemôžu byť zo zákona predmetom exekúcií a nepodliehajú pravidlám nútenej správy,“ vysvetlila.
Dom, ktorý obýval Ján Kohút s rodinou, je v Martine známy dodnes. Začiatkom 20. storočia ho naprojektoval Milan Michal Harminc, ktorý bol podľa Igora Dobrovolného, znalca martinskej histórie, v tom období veľmi obľúbeným architektom v meste.
„Mal už za sebou projekt dnešného Múzea Andreja Kmeťa. Kohútovskú vilu zrealizoval staviteľ Eduard Jančarík v roku 1908. Doktor Ján Kohút tu mal aj ordinačné miestnosti pre svoju zubnú ambulanciu,“ približuje historické pozadie Dobrovolný a dodáva, že dom je postavený v eklektickom štýle s trošku secesnými prvkami a rôznymi listovými motívmi.
Po znárodnení vily v 50. rokoch 20. storočia v nej do roku 1968 sídlil Oblastný ústav geodézie a kartografie Žilina a až potom tu našli svoje miesto detské jasle.