MOŠOVCE. Vedeli ste, že v Mošovciach boli pred dvetisíc rokmi dielne na výrobu železa, vyrábaného keltskou technológiou? Svedčia o tom nedávne nálezy, ktoré skúmajú už aj archeológovia z Via Magna. Podľa nich ide dokonca o jedny z najstarších zachovaných železiarní na Slovensku. V Turci by ste ich v tej dobe inde nenašli.

„Pri budovaní lesnej cesty narazili lesníci na pozostatky osídlenia z prelomu letopočtov. Na troch terasách našli sídlisko a tiež veľa odpadu železnej trusky, čo svedčí o tom, že Mošovce boli kedysi významným miestom so sídlom akýchsi turčianskych železiarní,“ vysvetľuje archeológ Milan Horňák z Via Magna.
Ako ďalej hovorí, v mošovských lesoch našli železiarsku pec na tavenie, žarnov, rôzne kovy a kosáky, sekáče, brošňu na spínanie odevu či keltské mince s motívom koňa. Tieto mince pravdepodobne razili v neďalekej Folkušovej.
„Razidlo s týmto vyobrazením koňa sa našlo len vo Folkušovej už v roku 2003, čo dokazuje fakt, že keltské mince sa razili práve v Turci. Razidlo je teraz vystavené v Kremnickom múzeu,“ zmieňuje sa Milan Horňák.
Nálezy v Mošovciach sú podľa neho výnimočné v množstve objaveného železa, ktoré je navyše obzvlášť dobre zachované.
„Žiadne takéto typy sme na Slovensku ešte nenašli. Pochádzajú z doby rímskej. V Mošovciach ľudia železo nielen vyrábali, ale s ním aj obchodovali. Jedno z obchodných miest sa pravdepodobne nachádzalo na hradisku pod kopcom Drienok pri Mošovciach,“ pridáva ďalšiu zaujímavosť archeológ.
