MARTIN. V priestoroch Literárneho múzea SNK v Martine je inštalovaná výstava Umenie neodísť, ktorá je vyjadrením uznania tvorivému životu a dielu jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej literatúry – básnika, spisovateľa, dramatika a prekladateľa Ľubomíra Feldeka.
Inšpiráciou pre názov autorskej výstavy Umenie neodísť, ktorú sprístupnili minulý piatok, sa stala rovnomenná autorova divadelná hra z roku 1988. Obsah výstavy mapuje v retrospektíve Feldekovu tvorbu pri príležitosti jeho jubilea – osemdesiatych narodenín.

Iný spisovateľ - Štefan Moravčík - raz o ňom napísal: „Od Feldeka sme sa všetci učili - športovému, gentlemanskému spôsobu brania vecí, veľkodušnosti a jašeniu, šarmantnej rozmarnosti, ale i zodpovednosti. Jeho mnohoraká tvorba - poézia, próza, divadlo,preklady... - má v sebe niečo jedinečné, spoluvytvára kolosálnu jednotu."
„A presne taký je aj jeho osobný životný príbeh, v mnohom úzko prepojený s mnohorozmerným a stále nekončiacim literárnym dielom. Texty „v prvej osobe", sprevádzajúce výstavu, patria temer výlučne autorovi. Vybrané texty z Feldekovho diela sú presvedčivým dôkazom nielen umeleckých kvalít spisovateľa. Sú aj nepochybným svedectvom osobných postojov a sily charakteru v rozhodujúcich udalostiach spoločenského či verejného života. Na rozdiel od objektívneho, analytizujúceho literárno-teoretického pohľadu, podáva výstava Umenie neodísť obraz o živote a diele Ľ. Feldeka hravým, a predovšetkým nezameniteľným „feldekovsky autentickým" spôsobom. Spolu s literatúrou pre deti predstaví aj jeho básnickú, prozaickú, dramatickú, prekladateľskú, publicistickú a esejistickú tvorbu,“ uvádza výstavu oficiálna stránka Slovenskej národnej knižnice.
Dodajme, že aktuálna výstava odráža celú šírku umeleckých i verejných aktivít jubilanta, a to od roku 1957 až po súčasnosť. Dopĺňa výber z prvých vydaní knižných titulov, múzejné artefakty, archiválie, originály knižných ilustrácií, vzácne bibliofílie a audiovizuálne dokumenty zo zbierok Literárneho múzea SNK a ďalších zbierkotvorných pracovísk na Slovensku, vydavateľstiev i zo súkromného majetku. Autorkou koncepcie výstavy je Jarmila Kováčová.
Pri príležitosti výstavy vyšla bibliofília Feldekovej básne Srdcový kráľ. Ilustroval ju Miroslav Cipár a graficky upravil Peter Ďurík. Bol to darček Slovenskej národnej knižnice Feldekovi už dva dni pred dovŕšením osemdesiatky. Jubilant bol na otvorení výstavy osobne prítomný, šíril okolo seba dobrú náladu, podpisoval svoje knihy, ochotne pózoval fotografom. „Bol to nezabudnuteľný večer,“ povedala o vernisáži jedna z obdivovateliek Feldekovho literárneho diela Božena Blahušiaková z Vrútok.
Retrospespektívnu výstavu si je možné pozrieť do 31. januára budúceho roku.