Anketa o kauze Martinské hole

Mesto Martin pripravuje na zasadnutie mestského zastupiteľstva obsiahlu informáciu (aj za účasti a aj na otázky občanov) o kauze pohľadávky Martinské hole. Nie je na informácie o tejto téme v takej zásadnej veci, ktorá ovplyvňuje život v Martine, už neskoro?

(Zdroj: BRUNO HORECKÝ)

KATARÍNA ADAMICOVÁ, patologička, vysokoškolská pedagogička
V tejto kauze ide o takú do neba volajúcu nehoráznosť, že je potrebné hovoriť o nej s ľuďmi zas a znova, aby úplne nerezignovali pod vplyvom nespravodlivosti súdnej moci. Dvadsať rokov sa ťahajúci problém mesta sa vlastne stal problémom iba pre zle fungujúci právny systém a „voľne“ nastavené zákony, ktoré sa môžu interpretovať naozaj rozlične, pravdepodobne podľa intenzity záujmov zúčastnených strán. V tomto prípade štyri razy súd rozhodol v prospech mesta Martin. A výsledok? Mesto Martin na inom súde v tom istom, teda našom, štáte prehrá a musí platiť milióny jednému konkrétnemu človeku! Ten navyše do celého deja vpadol ako „Deus ex machina“... To sa teda vysvetľuje veľmi ťažko. Zákon, ktorý má normálnej spoločnosti slúžiť ako ochrana a inšpirácia spravodlivosti, v tomto prípade dostal od samých právnikov tvrdé rany. Neviem, ako znie jeho litera, ale duch aplikovaného zákona sa tu úplne stratil. Čo teda súdy pokazili, nech aj napravia. Lebo v inom prípade bezohľadnosť rozhodnutia bude urážať všetkých slušných ľudí a naopak, bude nahrávať podvodníkom, ktorí na martinskom precedense môžu chytráčiť a bohatnúť v hociktorom inom meste na Slovensku. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

RÓBERT MANKOVECKÝ, dramaturg, hudobník
Martinské hole je zaujímavá a veľká hra. Sledujem ju už niekoľko rokov a zatiaľ sa mi darí súkromná tipovacia súťaž, ako to bude ďalej pokračovať. V koho záujme bolo to, že mesto pohľadávku neodkúpilo, keď to bolo ešte lacné, sa dozvieme o pár rokov. A dozvieme sa aj to, kto bol skutočným majiteľom pohľadávky. Zasadnutie zastupiteľstva je iba folklórna povinná jazda, občanov mesta treba pripraviť na to, že nejaký majetok mesta musia obetovať exekútorovi. Takže môžeme tipovať. Možností veľa nie je. Pozemky? Teplo? Alebo môj osobný favorit – Voda?

MILAN GONDA, knihovník
Pravdupovediac, neviem posúdiť, či je už na „hlas ľudu“ v danej veci neskoro. Obdivné reči o Martinkách som počúval od svojich spolubývajúcich na internáte dávno predtým, ako sme sa prisťahovali do Martina. Nelyžujem, no aj tak som býval rád, keď sme sa mohli popýšiť výbornými podmienkami pre tento šport u nás. O to viac mi je ľúto, že pre svárlivosť sa v konečnom dôsledku vec nevie pohnúť z miesta a pri tom všetci v našom okolí nás už predbehli. A keď raz pri Štúrove na Kováčovských kopcoch vybudujú vybavenejšie lyžiarske stredisko ako na Martinkách, tak to už aj slzu vyroním.

SkryťVypnúť reklamu

JANKA MIKUŠÁKOVÁ, manažérka
Na informácie nie je neskoro ani teraz. Som presvedčená, že väčšina ľudí celému sporu nerozumie a nechápe jeho dôvody. Aj keď informácie prostredníctvom tlače, televízie a internetu sú priebežne poskytované, ten problém je tak zložitý a najmä dlhodobý, že v ňom nemajú jasno ani ľudia, ktorí by tomu mohli rozumieť, pretože sa ich to profesionálne týka. Medzi nich sa radím aj ja. No exekúcia je problém, ktorý sa týka každého občana mesta, a ten má právo sa pýtať. Je potrebné, aby informácia o predmetnom zasadnutí zastupiteľstva bola včas a dostatočne spropagovaná. Vhodné by bolo dať priestor otázkam občanov prostredníctvom e-komunikácie.

PETR MILAN, personálny riaditeľ Ecco Slovakia
Na niektoré odpovede si jednoducho musíme počkať alebo na ne dozrieť. Verím, že súdy, ktoré v tomto prípade rozhodovali, mali tieto informácie včas.

SkryťVypnúť reklamu

MILAN MURČEK, riaditeľ MHC Martin 
Kauza Martinské hole chtiac-nechtiac ovplyvňuje život ľudí v meste, a preto je na mieste, keď sa o nej bude otvorene hovoriť. Tá debata by sa však nemala zaoberať len minulosťou, ale mala by minimálne načrtnúť východiská, ako sa z tejto zložitej cesty dostať, aby bolo jasné, čo nás ešte asi čaká a neminie. To sa mi zdá zmysluplnejšie. 

PETER VANTARA, riaditeľ Správy NP Veľká Fatra
Vzhľadom na to, že v Martine už vďaka kauze Martinské hole nefunguje takmer nič a odhliadnuc od toho, že cez leto sme sa nemohli tešiť ani pohľadom na fontány, ktoré boli za onej éry pre Martin také príznačné, by som rád vedel, kto je skutočným vinníkom tejto kauzy a kto by mal za vzniknutú situáciu niesť patričnú zodpovednosť. Bohužiaľ, občan s kauzou nemá nič spoločné, a tak by sme sa mali pozrieť do radov vládnucej garnitúry, ktorá mala s ľuďmi komunikovať a oboznamovať ich so situáciou vtedy, keď kauza vznikla a začala byť vážnou. Momentálne sa s tým už asi nič nedá robiť a zasadnutie mestského zastupiteľstva za spoluúčasti občanov je viac-menej len kvôli tomu, aby v pohľade občana zostalo „čisté“.

JOZEF ZANOVIT, riaditeľ Spojenej školy Martin
Rozpadom ZŤS Martin vznikol tlak aj na športoviská TJ ZŤS. Vtedy  racionálne uvažovanie pri zmenách vlastníckych vzťahov nemalo miesto. Prevládal názor, že štát nevie riadiť ani hospodáriť a všetko treba predať či odovzdať ľuďom, ktorí to vedia. Väčšinou to dopadlo zle. Martinské hole ale tiež futbalový štadión – starý Spartak, to sú dva príklady, ako sa to nemalo robiť. Martinské hole boli čerešničkou TJ ZŤS, z ktorej peniaze z lyžiarskych vlekov tiekli rôznymi smermi už za socializmu. Vedenie mesta namiesto toho, aby sa majetok z bývalého ZŤS snažilo dostať pod vlastnú správu a zabránilo úplnému rozbitiu jednotlivých športovísk, sa správalo pasívne. V iných mestách ostali areály pod správou radníc, a preto tam šport vyzerá inak. Martinské hole, ktoré v 1989 patrili medzi 5 top stredísk na Slovensku s fantastickými snehovými podmienkami, sú teraz skanzen bez lanovky a s katastrofálnou prístupovou cestou. Unikátny prístup z mesta na Martinské hole, vynikajúce výsledky lyžiarskeho klubu, obľúbenosť strediska verejnosťou boli predpoklady pre rozvoj moderného strediska, z čoho mohlo profitovať aj mesto. Namiesto toho máme na svete nekonečnú kauzu a verejnosť už má plné zuby rôznych intríg bez perspektívy výsledku. Škoda, že nemôžeme presťahovať Martinské hole na Oravu, kde by sme ich priradili ku Kubínskej holi, nech sa pekne rozvíjajú, lebo my Martinčania, to, žiaľ, nevieme. No a tí páni, ktorí to zapríčinili, ktorých verejnosť dobre pozná, by sa mali potichučky presťahovať z Martina preč, lebo ľudia sa môžu nahnevať a urobia konečne defenestráciu.

JÁN ŽIRKO, dôchodca, exstarosta Mošoviec 
Hovorí sa, že síce nikdy nie je neskoro, ale obávam sa, že takáto debata už veľa nevyrieši. S rozu-mom sa malo konať v reálnom čase a nie vyhlasovať pred verejnosťou, že všetko máme v rukách. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 543
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 132
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 220
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 619
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 155
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 133
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 356
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 211
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 165
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 605
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 558
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Radoslav Ďanovský pomohol tímu dvomi gólmi.

Diviaky porazil na jar zatiaľ bezchybné Čierne.


Martin odohral proti Trebišovu dobrý zápas.

Hádzanári srdnato vzdorovali druhému celku tabuľky, v ďalšom kole privítajú lídra súťaže.


Šesťgólová prestrelka Fomatu a Myjavy sa skončila deľbou bodov.

Fomat si pripísal na svoje konto šiestu remízu v sezóne.


  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 356
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 692
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 211
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 165
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 605
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 558
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?