MARTIN. Turčania sa mohli v stredu a štvrtok minulého týždňa v metropole Turca zúčastniť na maratóne podujatí venovaných Svetovému dňu trombózy. Na rôznych miestach Martina bolo počas dvoch dní rozmiestnených viacero informačných stánkov, v ktorých si ľudia mohli vyžiadať informácie o trombóze a získať pozvanie na rôzne aktivity.

Ich cieľom bolo predovšetkým informovať ľudí o nebezpečenstve krvnej zrazeniny, na následky ktorej celosvetovo zomiera jeden zo štyroch ľudí, poukázať na jej príznaky a symptómy, ale aj poradiť, ako môže človek sám zmenou životného štýlu predchádzať vzniku krvných zrazenín.
Zdravé jedlá – základ zdravého prístupu k životu
Dá sa to napríklad aj zmenou jedálnička. Zdravé jedlá mali počas podujatia zaradené do jedálnička viaceré reštaurácie v centre Martina, kuchári z Pasáže pripravili pre návštevníkov v priestoroch Slovenského komorného divadla aj ochutnávku.
„Kvôli nej sme sem prišli,“ povedali nám Ivana Pačechová a Nataša Mancovičová. „Boli sme zvedavé, ako možno upraviť zdravé jedlá, aké šaláty sa dajú urobiť zo zeleniny a ovocia a ako ich možno skombinovať. Pozvánku na ochutnávku, ktorú sme dostali v centre pri informačnom stánku, sme preto využili. A neľutujeme. Snažíme sa stravovať zdravo, dá sa to a teraz sme dostali novú inšpiráciu,“ spokojne konštatovali mladé stavbárky z firmy Strabag.
Fit lopta a pilates sú pre všetkých
Priestory Slovenského komorného divadla boli vo štvrtok centrom edukačných aktivít Svetového dňa trombózy na Slovensku. Ukázali tu, ako správne cvičiť pilates či na fit lopte, bola tu možnosť otestovania kondície na veslárskom trenažéri.
„Doteraz som netušila, že pilates je cvičenie vhodné aj pre starších ľudí. Domnievala som sa, že je iba pre mladých,“ zverila sa nám pani Daniela, ktorá si prišla v spoločnosti viacerých senioriek z Martina pozrieť inštruktáž cvičiteľky Kataríny Šupejovej. „Tie cviky sú jednoduché, ľahko zapamätateľné a ako sme sa dozvedeli aj účinné. V našom veku s hrozbou krvných zrazenín musíme aj rátať a vždy je lepšie trochu si zacvičiť, čo každá z nás dokáže, ako sa spoliehať iba na lieky,“ skonštatovala.
Krvné zrazeniny patria aj k mladším ročníkom
V divadle bolo možné v ten deň aj vyhľadať odborníkov z Národného centra hemostázy a trombózy, Kliniky hematológie a transfuziológie JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine (boli spoluorganizátormi svetového dňa) a konzultovať s nimi individuálne zdravotné problémy. Využili to predovšetkým starší ľudia.
„V ambulanciách je to ale naopak,“ povedal nám Tomáš Šimurda zastupujúci spomínané národné centrum a martinskú kliniku. „S krvnými zrazeninami a problémami, ktoré sú s nimi spojené, prichádzajú najmä ľudia stredného a mladšieho veku, dokonca aj deti. Najčastejšie ide o stavy po rôznych operáciách a tie, ktoré spôsobili dedičné predispozície, no vidíme, že mnohí pacienti sa k trombusom, ľudovo povedané, prepracovali sedavým spôsobom života. Hodiny trávia pri počítači s čipsami alebo kolou, bez pohybu, čo je veľká chyba. Preto je veľmi užitočné organizovať podujatia, ako je trebárs Svetový deň trombózy, pretože ľudia na nich jednak dostanú informácie o symptómoch, no získajú aj užitočné rady ako krvným zrazeninám predchádzať,“ zhodnotil lekár.
Súčasťou Svetového dňa trombózy na Slovensku bolo aj množstvo športových podujatí v jednotlivých fitnescentrách a na plavárni Sunny, organizátori pripravili aj rekreačný bez proti trombóze a v Martine koncertoval aj víťaz Česko-Slovensko X faktor 2014 Peter Bažík.
Pod trombózou rozumieme vytvorenie krvnej zrazeniny v cieve, čo má za následok jej zúženie či upchatie. Uvoľnením trombu hrozí pľúcna embólia, ktorá v najhoršom prípade končí smrteľne.