JASENOVO. NITRIANSKE PRAVNO. Aj tento rok sa kopec Vyšehrad, ktorý leží na rozhraní Turca a Hornej Nitry, dostal do pozornosti archeológov, ktorí tu čiastočne preskúmali časť zaniknutého stredovekého sídla z 12.-13. storočia.
„V tomto období vládli na Vyšehrade šľachtici z rodu Diviackovcov, ktorí mali svoj majetok v Turci a na Ponitrí. Je teda logické, že tu mali svoj hrad. Význam tejto lokality podčiarkuje aj hypotéza, že sa tu mal nachádzať rannostredoveký kostol zasvätený Panne Márii,“ vysvetľuje Milan Horňák, vedúci archeologického výskumu.
Archeológov však potešil aj ďalší prekvapivý nález na Vyšehrade. Objavili tu osem strieborných mincí, ktoré dal raziť rakúsky vojvoda Leopold V. Babenbergský, ktorý je známy tým, že zajal kráľa Richarda Levie srdce, keď sa vracal z križiackej výpravy.
„Na Vyšehrad sa dostali v rámci obchodovania medzi Diviackovcami a rakúskym vojvodstvom v 12. storočí. Zaujímavosťou je, že mince mali pôvodne priemer dva centimetre, no tie z Vyšehradu boli o približne jeden centimeter menšie, pretože ich v tej dobe musel niekto orezať. Dôvodom bola ich vtedajšia vysoká nominálna hodnota. To ako by ste v súčasnosti chceli platiť v obchode päťstoeurovkou, ťažko by vám z nej vydávali. Orezanie spomínaných mincí teda výrazne znížilo ich hodnotu,“ ozrejmuje archeológ Milan Horňák.
Pretože ide o najstaršie rakúske mince z územia Slovenska, sú už uložené v Národnej banke Slovenska, kde sa budú ďalej analyzovať.
