MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE, TURANY. V zákone o mies-tnom poplatku, z dielne vládnej strany Smer-SD, sa hovorí o tom, že za každú novú stavbu bude treba zaplatiť miestnu daň. Legislatívna úprava začala platiť 1. novembra a určuje platiť všetkým stavebníkom, s výnimkou domov do 150 metrov štvorcových a verejnoprospešných stavieb. Obce sa však samy mohli rozhodnúť, či ju budú vyberať.
Ďalšie náklady navyše
Zákon zároveň stanovil i výšku poplatku. Ten sa pohybuje od úrovne 10 eur až po hladinu 35 eur a obci nedáva žiadnu možnosť na jeho odpustenie či zníženie.
Takže v prípade, že si plánujete postaviť dom, ktorého spodné podlažie má 100 metrov štvorcových a prvé poschodie tiež, len na poplatok za rozvoj miniete dvetisíc eur. A to len vtedy, ak bude obec vyberať najnižšiu možnú sumu. V prípade, ak určí najvyššiu hranicu, poplatok sa vyšplhá až na sedemtisíc eur. Pritom už v súčasnosti treba platiť poplatky za vydanie stavebného povolenia, územného rozhodnutia či kolaudačného rozhodnutia.
Martinská radnica zatiaľ ďalšiu finančnú záťaž stavebníkom pridávať nechce.
„Poplatok za rozvoj pre zvyšok roku 2016 ani na rok 2017 neplánujeme zavádzať,“ vyhlásila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Viac problémov ako osohu
Primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus si uvedomuje, že obce a mestá majú pri výstavbe rodinných domov alebo podnikateľských priestorov zvýšené náklady na infraštruktúru.
Ako ďalej pokračuje, k novému zákonu je veľa pripomienok už od jeho schválenia v parlamente.
Preto sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia z viacerých strán návrhy na jeho novelizáciu.
„Radšej na budúci rok na území mesta nový poplatok neuvedieme do praxe. Týmto krokom chceme podporiť rozvoj našich podnikateľských subjektov a rodinnej výstavby,“ povedal šéf radnice Igor Hus.
Touto témou sa na svojom poslednom zasadnutí zaoberali aj turianski poslanci. Ich rozhodnutie bolo rovnaké ako v dvoch predchádzajúcich prípadoch.
„V súčasnosti o zavedení spomínaného poplatku neuvažujeme,“ informoval Roman Maťko, zástupca primátora Turian.
Predkladatelia zákona chceli poplatkom dosiahnuť to, aby stavebníci prispeli na výstavbu komunikácií, škôlok či zdravotníckych zariadení, ktorú zaťažili novou výstavbou. Zdá sa, že tento zámer v praxi narazil na viaceré úskalia.
„Pri rozsahu štyroch strán obsahuje zákon o poplatku za rozvoj množstvo problematických častí, zavádza diskrimináciu, zvyšuje cenu novej výstavby a podporuje netransparentné až korupčné prostredie. Najlepším riešením bude vypracovanie novely so zapojením odbornej verejnosti a dotknutých ministerstiev,“ vyjadril sa pre agentúru SITA riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek.