MARTIN. Nútená správa, ktorá obmedzuje život Martina od marca tohto roku, neumožňuje využiť návratnú finančnú výpomoc poskytnutú ministerstvom financií na výkon samosprávnych funkcií mesta. A keďže rozpočet z vlastných zdrojov je vyčerpaný, Martin má iba obmedzené možnosti financovať práce spojené s vývozom odpadu, prevádzkou verejného osvetlenia a údržbu zelene, ktoré sú nevyhnutné pre plnenie hlavných funkcií mesta. Aj preto sa poslanci opakovane vracajú ku krízovému rozpočtu a menia ho. Naposledy – už po štvrtý raz tohto roku - sa tak stalo v pondelok minulého týždňa.
Výber dane je vyšší, ako sa predpokladalo
„Začiatkom októbra oznámili obciam a mestám zo Združenia miest a obcí Slovenska, že odhadovaný výber dane z príjmov fyzických osôb zo štátneho rozpočtu za tento rok bude oproti zverejnenej prognóze ministerstva financií vyšší o 5,8 percenta,“ zdôvodňovala zmenu krízového rozpočtu na rokovaní poslancov vedúca ekonomického odboru MsÚ v Martine Vlasta Grajciarová. Navrhla preto, aby sa rozpočtovaný výnos dane z príjmu zvýšil o 580 tisíc eur a výber dane z nehnuteľností a stavieb, ktorý má tiež priaznivú prognózu, o 150 tisíc eur.
Tieto peniaze umožnia v blízkych mesiacoch financovať výdavky za zber, odvoz a uskladnenie komunálneho odpadu, verejné osvetlenie a pokryjú výdavky za tretiu kosbu, ktorá už bola v meste vykonaná a ďalšie práce spojené s údržbou verejnej zelene.
Najviac zhltne odvoz odpadu a osvetlenie
Na pravidelné vývozy odpadu spred rodinných a bytových domov podľa harmonogramu, jarnú či jesennú očistu, prevádzku zberného dvora, likvidáciu čiernych skládok či zber vriec teraz krízový rozpočet po schválení poslaneckým zborom vyčlenil 470 tisíc eur, pričom sa predpokladá, že faktúry z posledných mesiacov roka sa budú preplácať až z nového rozpočtu. Na prevádzku a modernizáciu osvetlenia v meste po novom teraz pôjde 150 tisíc eur, lebo približne o takúto čiastku bol krízový rozpočet v tejto položke znížený. Tretiu kosbu, ale aj jesenné vyhrabávanie lístia, výrub stromov a náhradnú výsadbu, úpravy živých plotov či orezávanie drevín zaplatí mesto z ďalšej položky krízového rozpočtu, a to vo výške 110 tisíc eur.
Vývoz odpadu a údržba zelene dostala na rokovaní poslancov ešte ďalšiu finančnú injekciu v podobe pozmeňovacieho návrhu mestskej rady a ekonomickej komisie. Navrhli znížiť položku spojenú s úhradou záväzkov spojených so súdnym sporom Lyžiarske stredisko Martinské hole o 200 tisíc eur a tieto financie použiť v prospech spomínaných dvoch blokov výdavkov. Zmenu schválili mestský kontrolór i nútená správkyňa.
Ministerstvo financií SR zaviedlo v Martine nútenú správu 24. marca 2016. Tá je výsledkom kauzy okolo vybudovania lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, ktorá sa začala v roku 1995. V meste platí krízový rozpočet, ktorý umožňuje pokrývať iba nevyhnutné výdavky mesta, ktoré súvisia s jeho základnými funkciami.