Veterinárni kontrolóri si na Slovensku nedávno posvietili na kvalitu potravín v obchodoch a preverili tiež prepravu potravín na cestách a vo výrobných prevádzkach. Kontroly sa nevyhli ani Turcu a do terénu vyšlo niekoľko inšpektorov Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Martine.
Pozor na predaj pri cestách
V regióne Martin a Turčianske Teplice dopadli výsledky veľmi podobne ako celoslovenské štatistiky. Inšpektori RVPS Martin vykonali v tomto roku spolu 1 399 kontrol u výrobcov a v obchodných sieťach a v 142 prípadoch našli nedostatky.
„Zamerali sme sa na kontrolu dokladov o pôvode, hygienu predaja, skladovania a manipulácie s potravinami, ďalej dodržiavanie teplotných požiadaviek, dátumy spotreby a dátumy minimálnej trvanlivosti, označovanie a kvalitu potravín, ako aj ich zdravotnú bezpečnosť,“ priblížil Jozef Felcan riaditeľ martinskej RVPS.
Niekoľko kontrol venovali veterinári tiež zakázanému predaju potravín pri ceste a odstavných parkoviskách.
„Predaj pri ceste je zakázaný a takéto potraviny nespĺňajú predajcom deklarované kritéria. Ľudia by sa napríklad mali vyhnúť kupovaniu medu popri cestách, pretože zatiaľ všetky vyšetrované medy odobraté pri kontrole predaja pri ceste boli falšované a spotrebiteľ zaplatil drahé peniaze za niekoľkocentovú surovinu ofarbenú karamelom,“ vystríha Jozef Felcan a dodáva, že takto ošetrený „med“ môže spôsobiť u detí a starších ľudí tráviace problémy.
„Dnes je to lákavá ponuka, pretože tento rok nebol pre včelárov priaznivý a medu bolo málo. Tým sa otvorilo pole pôsobnosti pre falšovateľov medu,“ vykresľuje smutnú situáciu riaditeľ martinských veterinárov.
Podozrivé vajcia zlividovali
Ako Felcan ďalej hovorí, pred vyše týždňom zasiahla aj Slovensko ďalšia potravinová kauza okolo slepačích vajec dovezených z Poľska, v ktorých našli salmonelózu. Preto inšpektori RVPS Martin skontrolovali vajcia v turčianskych skladoch. Ani v jednom z týchto skladov nezachytili podľa Jozefa Felcana výskyt ani dovoz spomínaných poľských vajec.
„Aj napriek informácii o sťahovaní poľských vajec z trhu s konkrétnym označením, sme však našli v jednom obchodnom reťazci dodávky inkriminovaných vajec od poľského dodávateľa. Tie sme okamžite stiahli z predaja a zabezpečili ich odvoz na neškodné odstránenie,“ dodáva Felcan, ktorý ľuďom odporúča nakupovať vajcia od regionálnych výrobcov.
Pozitívnou správou však je, že naši regionálni výrobcovia majú svoje produkty na vysokej úrovni. Pravidelné prísne veterinárne kontroly v týchto výrobných prevádzkach dopadli na jednotku. Kvalita mäsových, mliečnych, rybích výrobkov a vajec je v našom regióne na vysokej kvalitatívnej úrovni a vždy porovnateľná s podobnými výrobkami z iných členských štátov Európskej únie a krajín tretieho sveta.
Kratšia doba spotreby napovedá kvalitu
„Záujem o naše regionálne výrobky je na celom Slovensku, a to najmä u zákazníkov, ktorí uprednostňujú potraviny na báze prírodných surovín, bez alebo s minimom éčok,“ opisuje riaditeľ RVPS Martin.
Veľmi kvalitné máme podľa neho i hospodárstva zamerané na chov sladkovodných rýb, ako aj mäsové výrobky z našich výrobní, ktoré sa pripravujú podľa tradičných gazdovských receptúr.
Dokonca aj mliečne výrobky z našich štyroch regionálnych mliekarenských prevádzok sa svojou kvalitou a zložením vyrovnajú zahraničným výrobkom. Ba dokonca ich predbehnú v kvalite vstupnej suroviny a nepoužívaním rôznych prídavných látok, konzervantov či emulgátorov.
„Prednosťou produktov od našich výrobcov je kratšia doba spotreby, ktorá napovedá, že výrobok obsahuje probiotické živé kultúry a je zdraviu prospešnejší ako sterilné výrobky s dlhodobou spotrebou,“ poukazuje Felcan a zároveň dopĺňa, že všetky tieto výrobky pochádzajúce z turčianskych regionálnych schválených prevádzok sú pod prísnou veterinárnou kontrolou.