MARTIN, BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje teraz výraznú redukciu pohotovostí v jednotlivých mestách. Na Slovensku je ich okolo sto a perspektívne ich má ostať len päťdesiat.
Rušiť ambulancie pohotovosti sa zrejme budú v menších mestách. Podľa predbežného návrhu, ktoré nedávno zverejnili Hospodárske noviny, sa s Lekárskou službou prvej pomoci v Martine počíta aj naďalej. Definitíva však zatiaľ nepadla.
Ľudia sa vraj obávať nemusia
„Momentálne je projekt v štádiu rozpracovanosti, preto je predčasné hovoriť o konkrétnych riešeniach a jednotlivých návrhoch,“ píše sa v stanovisku ministerstva zdravotníctva.
Stanislava Luptáková z komunikačného odboru ministerstva ďalej uviedla, že rezort intenzívne pracuje na projekte Nová pohotovosť v spolupráci s vyššími územnými celkami, Slovenskou lekárskou komorou, Slovenskou komorou zubných lekárov, Slovenskou lekárnickou komoru, Asociáciou súkromných lekárov, Zväzom ambulantných poskytovateľov, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zdravotnými poisťovňami.
Výsledkom má byť taká sieť pohotovostí, aby mali občania v prípade potreby prístup k lekárskej službe prvej pomoci pre dospelých, deti a dorast, zubno-lekárskej a lekárenskej pohotovosti v nepretržitom 24-hodinovom režime.
„Pracovná skupina na základe dôkladných analýz potom navrhne novú sieť nepretržitej pohotovosti a možnosť doplnkovej pohotovosti tak, aby na Slovensku ostala zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov,“ podotkla Stanislava Luptáková.
Pohotovosť je len v Martine
V Turci sa už pohotovosti rušili. Prvá padla v Sučanoch, potom vo Vrútkach a neskôr aj v Turčianskych Tepliciach. V Martine funguje lekárska pohotovosť počas pracovných dní od 15.30 h až do rána, cez soboty a nedele nepretržite.
„V priemere ošetríme dvadsať až tridsať pacientov, cez víkendy aj okolo šesťdesiat či sedemdesiat. Počas chrípkového obdobia sa počty zdvojnásobujú,“ povedal lekár Vladimír Gabriška z martinskej pohotovosti.
Pacienti prichádzajú na pohotovosť buď osobne, alebo k nim vyráža lekár. Záber je široký, prakticky od Turčeka a Skleného až po Krpeľany či Šútovo.
V službách sa strieda 16 lekárov a 11 sestričiek. Najčastejšie riešia nachladnutia, chrípky, angíny, ale pomáhajú aj pri vysokom tlaku, tráviacich ťažkostiach, infekciách dýchacích ciest či bolestiach chrbtice.
„Nie raz sa nám stalo, že som bol nútený volať pohotovosť aj v noci okolo druhej či tretej. Vždy nám vyšli v ústrety a pomohli. Neviem si predstaviť, že by sa pohotovosť zrušila, bol by to veľký problém. Alternatívou by potom boli záchranky alebo urgentné príjmy. Tieto zložky sú ale už teraz značne vyťažené, tak neviem, či by ďalší nápor pacientov zvládli. Sám som zvedavý, ako sa to celé nastaví. Avšak nech to nie je na úkor chorých ľudí.
Človek by sa nemal ocitnúť v tiesni a s pocitom, že mu v ťažkých chvíľach nemá kto pomôcť,“ myslí si Martinčan Roman.