Sme online, ale nie spolu

Mama nás s bratom poslala ostrihať. Samých a električkou...

Hirax s bratom Miňom pri otcovom vtedy megamodernom aute značky Škoda 105L.
Hirax s bratom Miňom pri otcovom vtedy megamodernom aute značky Škoda 105L. (Zdroj: Milan Baričák)

„Bývali sme vtedy v Ostrave,“ spomína Hirax vo svojej knihe Vždy pripravený! „Pracovne vyťažená mama vtlačila bratovi, vedúcemu zájazdu, do ruky mincu a poslala nás ostrihať sa. Nie v Hrabůvke cez cestu, ale rovno do Vítkovíc! Viete si také niečo predstaviť dnes?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zasa sa neľakajte, bola to „jenom jedna zastávka tramvají“ a predtým tam s nami bola. Vtedy bola taká doba, niekedy nebolo času „viesť detičky za ručičky“.

Tak sme šli. Aj sme trafili, ostrihali nás a zaplatili sme. Holič Miňkovi zastrihol do uška a nechtiac mu tak odobral za šálku krvi, ktorej bolo ani z prasaťa. Ak by dnes kaderníčka, nedajbože, zastrihla dieťaťu do uška, tak má možno na krku aj policajtov a príde o prácu. Vtedy sa to jednoducho stalo, ucho sa zalepilo a hotovo.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia mi zvyknú oponovať, že vtedy nebolo toľko áut. No v Ostrave bolo. Bezpečnostné zariadenia (priechody, ochranné siete, držadlá atď.) vonkoncom neboli na takej úrovni ako dnes. Vtedy bola rozkopaná Ostrava plná dier v zemi... No všade boli Ľudia. To veľké Ľ preto, lebo vtedy to boli ľudia, ktorí mali k sebe akosi bližšie a boli ľudskejší. Títo ľudia nás na našej ceste s bratom vlastne strážili. Vnímali nás, pozorovali, napomínali nás, vychovávali, radili nám, pomáhali, vytvárali „bezpečie v dave“. Každý sa vtedy do každého „staral“, aj keď systém paradoxne do ľudí sial: „Do ničoho sa radšej nestaraj!“

Dnes sa navzájom nevidíme a ak áno, prehliadame sa. Nekomunikujeme, pomáhame si menej, nevieme o pomoc požiadať, dokonca pomoc od iných sami odmietame. Sme si cudzejší, a tak vytvárame priestor pre tých, ktorí chcú cielene ublížiť. Vtedy sa o ľud staral „mocný boľševik“, čím prevzal za človeka časť zodpovednosti. No v demokracii sa musí každý ometať sám za seba, čím na nás priamo pôsobí existenčná neistota. Dnes mladí nevedia zabiť klinec do laty a netušia, na čo je hokejka. Všeobecne sú pribratí, nespokojní, leniví, stratení a jediné, čo chcú, je zarábať more prachov. Samozrejme, bez námahy, veď sami sa im bojíme dať niečo urobiť, nezaťažujeme ich takmer ničím.

SkryťVypnúť reklamu

Ako druhák som chodil cez dve hlavné cesty na nákup, ako piatak som cestoval autobusmi po celom Martine na hádzanárske tréningy. To, čo zvládali trinásťroční, dnes sa boja dať rodičia na zodpovednosť sedemnásťročným. Mladí všetci ako jeden ťukajú do mobilov, PC konzol či počítačov, a je jedno, či sú doma, vo vlaku alebo vonku, lebo ak sa aj konečne stretnú na čerstvom vzduchu traja ako „partia“ i tak mĺkvo sedia na lavičke a nerozprávajú sa, pretože sú cez mobil online.

Moderný vyspelý svet ochorel a my v snahe nestratiť s ním krok chorľavieme s ním. Máme autá, mrazničky, mikrovlnky, po dva telefóny, internet, počítač, televízor s dvesto agresívnymi programami, domáce kino, DVD, ale stále nám niečo chýba. Možno je to človek, ktorý sa vás nebude pýtať na materiálno, ale od srdca vám položí otázku: „Ako sa máš? Hybaj na kávu alebo na pivo.“

SkryťVypnúť reklamu


Kto si bližšie všimne následky dnešného „blahobytu“ a konzumu, bude so mnou musieť súhlasiť, že otupievame. Začíname kĺzať po povrchu, čítame iba nadpisy na nete, hlbšie súvislosti nás míňajú a niet v nás sily po niečom pátrať a dozvedieť sa pravdu. Stávajú sa z nás nepremýšľajúce a spiace ovce, ktorých mláďatá sú naplnené apatiou, pocitom márnosti a neúctou k svojim mestám, národu, vlastným rodičom, a tak sú učitelia z nich v školách na prášky. Bodaj by nie, lebo keď sa stratí úcta k rodičovi, nebude ani k učiteľovi,“ sumarizuje Hirax vo svojej novej knihe.

Titul Vždy pripravený! (Socializmus, heavy metal a čučo) vyšiel a jeho verejný krst sa uskutoční 24. novembra v Martine v kine Moskva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 636
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 153
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 176
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 909
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 741
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Pred obchodným centrom v Martine vystavujú sanitku zničenú ruským dronom.

Rusi ju zničili na ukrajinskom fronte.


16

Už ste čítali?