Tak to sa len tak nevidí a rozhodne si to zaslúži obdiv i uznanie. Jaroslav Chalupka z Belej-Dulíc sa počas svojich voľných dní, predovšetkým po víkendoch a bez akéhokoľvek nároku na odmenu, pustil do rekonštrukcie zvonice, Tá za mnohé desaťročia schátrala a už jej nechýbalo málo, aby sa úplne rozsypala. Na „nohách“ ju držala už iba vonkajšia kamenná výmurovka, ktorá však tiež začala praskať. Spodná základná konštrukcia zvonice bola úplne zhnitá, rovnako trámy, pričom na podlahových doskách vyrástla asi 5cm vrstva machu a poškodená je aj vrchná výdreva so zvonovými oknami.
„Tá zvonica predstavuje kus našej histórie, často okolo nej prechádzam a trápilo ma, ako vyzerá. Dlho som rozmýšľal, čo by sa s ňou dalo urobiť. Nenapadlo mi nič iné, len sa so súhlasom majiteľov a aj ich finančnej podpory pustiť do roboty. Definitívne ma nakoplo to, keď som videl, ako sa za výrazného prispenia dobrovoľníkov kúsok po kúsku mení Blatnický hrad. Povedal som si, že keď to ide tam, prečo by to nemohlo aj u nás,“ začal rozprávať Jaroslav Chalupka.
Zručný chlapík začal s rekonštrukciou len prednedávnom – v polovici septembra, no za ten čas už stihol spolu s majstrom tesárom Ľubomírom Sumkom urobiť množstvo roboty.
„Sám by som to nezvládol, preto som ho oslovil. Pýtal som sa ho, čo za to bude chcieť, skoro som ho urazil. Nechcel žiadne peniaze, jasne mi dal najavo, že je to preňho poslanie. Stihli sme už vymeniť vstupný portál, spodnú základnú konštrukciu, vrchné podlažie, vrátane dosiek,“ vymenoval postup prác Jaroslav Chalupka.
„Dobre sme sa rozbehli, ale netrúfam si odhadnúť, kedy budeme finišovať. Je to piplavá, mravčia robota, ktorá si vyžaduje trpezlivosť i vytrvalosť. Zatiaľ nám nechýbajú,“ zasmial sa dobrovoľník.
A čo materiál, spýtali sme sa. „Kúpili sme starú zrubovú sypáreň a drevo z nej po chemickom ošetrení využívame pre potreby rekonštrukcie. Inak všetko sa snažíme zohnať také, aby to čo najvernejšie vyjadrovalo danú dobu, kedy bola zvonica postavená,“ podotkol Jaroslav Chalupka.
Na krytinu sa použije drevený šindeľ, zvonica bude, tak ako kedysi, vyzdobená dreveným slovenským dvojkrížom.
„Na ten si už ani najstarší obyvatelia Dulíc nepamätajú. Avšak na dobových fotografiách, podľa ktorých rekonštruujeme, ho vidno. Takže nemal by tam chýbať,“ myslí si milovník slovenskej histórie.
Rekonštrukcia zaujímavého objektu zaujala aj mnoho Beľanov a Duličanov, ale nielen ich. Mnohí už podali pomocnú ruku, prispievajú aj finančne.
„Niektorí prišli len pozrieť a napokon hodinku-dve ostali pomáhať. Starosta zas zabezpečil občerstvenie. Také niečo vždy nielen poteší, ale i povzbudí. Verím, že zo spoločnej zbierky zakúpime aj nový menší zvon, ktorý bude ešte ľudí z Dulíc pri rôznych významných udalostiach ochraňovať,“ povedal Jaroslav Chalupka.