MARTIN. V tomto roku sa v Martine zreálnili iba tie investície, ktoré si svoj čas vybrali pred nútenou správou, alebo tie, ktoré sú financované z dotačných zdrojov. Týka sa to hlavne obnovy Kohútovej vily na pešej zóne vMartine, ktorú mesto opravuje z peňazí ministerstva financií (380 tisíc eur), ďalej obnovy informačnej tabule na Národnom cintoríne – 75 tisíc eur (bude dokončená v budúcom roku), nadstavby ZŠ s MŠ na Hurbanovej ulici v Martine (110 tisíc eur), a potom troch stavieb súvisiacich z dopravou.
Išlo o parkovisko na Námestí protifaštických bojovníkov na Podháji, budovania parkoviska pri ZŠ na Ulici J. Kronera a chodník k Tescu a Medokýšu na Ľadovni, ktoré boli ukončené ešte v minulom roku.
Pre Kohútovú vilu sa hľadá náplň
Ku Kohútovej vile treba ešte dodať, že v tomto roku sa opravuje iba fasáda. Interiér bude predmetom druhej etapy obnovy v budúcom roku, potom, čo sa určí nové využitie objektu. Doteraz v nej sídlilo detské rehabilitačné sanatórium, uvažuje sa o novej náplni – možno mestské múzeum či mestská scéna.
Investície má martinská radnica zadelené do troch základných skupín.
„Na tie, ktoré sa realizujú, potom tie, ktoré považujeme za aktívne, teda také, ktoré sú na realizáciu pripravené, schválené, iba sa z rôznych dôvodov, najmä finančných, nezačali,“ opisuje Vladimír Povoda, hlavný inžinier mesta. „A potom sú projekty pasívne, uložené v databanke. Sú v rôznom stupni rozpracovanosti, čakajú na čas, keď vznikne potreba zreálniť ich, alebo na čas, keď sa naakumulujú peniaze.“
Keby boli peniaze, bol by štadión
Do tejto skupiny patrí napríklad rekonštrukcia Národného cintorína, vrátane dostavby vstupného areálu, pešia zóna – ukončenie Kmeťovej ulice – východ, ale aj inžinierske siete IBV Veľká hora či komplexná rekonštrukcia zimného štadióna, výstavba denného stacionára pri Klube dôchodcov na Škultétyho ulici, vybudovanie hokejbalového ihriska na Ulici A. Stodolu v Martine-Záturčí, alebo aj chodník na Hlbokej ulici v Martine-Záturčí.
K aktívnym projektom okrem Kohútovej vily a výmeny pojazdnej časti pešej zóny pred hlavnou poštou, patrí aj budovanie viacerých parkovísk (na uliciach Budovateľov, Zvolenskej, Dužstevnej, Timravy, Lermontovej, pri Jahodníckom cintoríne, na Ulici A. Stodolu), na čo sa sústreďuje hlavný záujem ľudí, ale aj rekonštrukcia Vajanského námestia, výstavba lávky pre peších cez Jordán v Priekope, zriadenie urnového múru na mestskom cintoríne, cyklotrasa Pltníky – Vrútky, rekonštrukcia Hasičského múzea v Priekope, krytu CO Alpia na Ľadovni, ale aj budovanie technickej vybavenosti pre IBV Odtoky.
Najviac sa hovorí o Vajanského námestí
„Mesto ale stojí v balíku investícií najmä pred tromi hlavnými úlohami,“ zdôrazňoval V. Povoda na októbrovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
„Ide o Vajanského námestie, keďže v jeho bezprostrednom susedstve v budove Neografie majú vzniknúť úradovne integrovanej štátnej správy, vrátane polície, čo neúmerne zahustí statickú dopravu v tejto oblasti. Mesto sa jej budovaniu bude musieť venovať.“
A potom je tu okolie dnešného staveniska Prioru smerom k podchodu a nástupnému priestoru do nemocnice.
„Mesto má záujem riešiť túto časť centra mesta komplexne a existuje aj štúdia, ktorá sa ňou zaoberá. Pochádza z ateliéru tvorcov nového obchodného centra. Máme aj štúdiu centrálneho trhoviska, ktoré má byť prekryté. A chceli sme objednať ďaľšiu dokumentáciu, ale prišla do toho nútená správa,“ odkrýva plány V. Povoda. Dodáva tiež, že treťou z aktuálnych úloh, ktorými sa musí mesto v rámci akútneho balíka investícií zaoberať, sú zásobovacie komunikácie v oblasti Mudroňovej a Hviezdoslavovej ulice, ich absencia komplikuje zásobovanie obchodov a služieb v pešej zóne, čo má za následok aj vjazdy áut do tohto priestoru.