MARTIN. V utorok podvečer sprístupnia v martinskej Turčianskej galérii vernisážou dve nové výstavy. V prvej z nich – Gejdoš, Illovský: Kameň a sklo – budú mať návštevníci možnosť zažiť fatálnu konfrontáciu materiálov. Takto ju stručne popísal kurátor výstavy Miroslav Haľák.
„Kontrast materiálov, akými sú kameň a sklo, evokuje protichodné obsahy a ich vzájomná dialogickosť je v umení a architektúre využívaná programovo. K fascinujúcemu dialógu dochádza práve vtedy, ak máme do činenia s tvorbou, ktorá sa snaží rešpektovať prírodné danosti kameňa ako aj úžitkové vlastnosti skla,“ uvádza kurátor. Podľa neho kamenné sochy Jána Gejdoša sú biomorfnými útvarmi popierajúcimi neprirodzenosť pravých uhlov a sterilných prostredí. Illovského tvorba naopak zdôrazňuje technické dispozície sklenených objektov a necháva ich akcentovať v ostrých uhloch pyramíd a polopriehľadných priziem.
Výstava bude v priestoroch Turčianskej galérie inštalovaná do 12. februára 2017. Rovnaký termín inštalácie má i druhá z výstav nazvaná – 3. Trienále umenia knihy 2016. Jej kurátorom je Róbert Makar.
„Kniha ako artefakt ľudskej kultúry je ideálnym médiom, na ktorom je možné demonštrovať aktuálne procesy formovania výtvarného myslenia v polohách konceptuálneho umenia, umenia inštalácie, ale aj najrôznejších skulpturálnych, plastických, digitálnych, ale aj klasickejších výtvarných postupov pri umeleckom stvárňovaní tých najrôznejších tém,“ pripomína. Presviedča zároveň, že práve individuálny autorský prístup, ktorý nelimituje téma, ale ani žánrové či materiálne obmedzenie, otvára cesty k prekvapivým kontextualizáciam knihy v umení a v spoločnosti v špeciálne koncipovanej výstavnej produkcii. A práve o tom je aktuálna výstava v Turčianskej galérii.