MARTIN. Dôvodom pre zvýšenie dane z nehnuteľností a poplatku za komunálny odpad v Martine je predovšetkým fakt, že mesto sa nachádza v nútenej správe. „Pri zostavovaní krízového rozpočtu po zavedení nútenej správy je obec povinná zvýšenie príjmov na splácanie záväzkov zabezpečiť zavedením miestnych daní alebo zvýšením sadzieb už existujúcich miestnych daní,“ argumentovala na novembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva prednostka mestského úradu Katarína Katinová.

Zákon tlačí nielen Martinčanov do kúta
Druhým dôvodom je, že v zmysle zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady je obec povinná postupne znižovať rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane zo stavieb na 10-násobok, čo sa má dosiahnuť v roku 2023. Momentálne tento rozdiel v Martine predstavuje 13,1 percenta. Znamená to, že ani v budúcich rokoch sa miernym nárastom dane zo stavieb v metropole Turca nevyhnú.
Takže, ako hlboko si budú musieť Martinčania siahnuť do vrecka? V jednotlivých druhoch dane zo stavieb ide o centy. Za m² v rodinnom dome sa v tomto roku platilo 0,231 eura, v budúcom roku to bude 0,242 eura, sadzba za metre štvorcové v chatách sa zvyšuje z 0,668 na 0,701 eura/m², v prípade garáží ide o zvýšenie z 0,879 na 0,922 eura/m². Za byty sa zmení sadzba dane z 0,231 na 0,242 eura/m² a za nebytový priestor v dome pôjde o zvýšenie z 0,879 na 0,922 eura/m².
Aj podnikatelia budú musieť v budúcom roku zaplatiť vyššie dane za stavby určené na podnikanie. Priemyselným stavbám a stavbám na ostatné podnikanie sa zvýšila sadzba z 3,003 na 3,123 eura/m², u ostatných stavieb sa zvyšuje sadzba na m² o 0,1 centa a vlastníci poľnohospodárskych stavieb musia rátať so sadzbou 0,242 namiesto terajších 0,231 eura/m².
Za komunálny odpad mesto vyberie viac
Ľudí zaujíma aj to, ako to bude s komunálnym odpadom. Terajšia ročná sadzba 25 eur v prípade občana a 30 eur v prípade podnikateľa sa mení smerom hore. Občan bude platiť 26,2 eura a podnikateľ 31,02 eura. Množstvový zber a drobný stavebný odpad ostáva bez zmeny.
Hoci dodatok k VZN o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady poslanci schválili, neobišlo sa to bez diskusie. Časť poslaneckého zboru žiadala, aby sa nútená správa a jej dôsledky nedotýkali občanov a zvýšenie dane a poplatku vnímajú ako manažérsku chybu (P. Vons, Z. Vonsová), iní poslanci upozornili na nutnosť dodržiavať zákony o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a dôvodili, že mesto by sa aj bez nútenej správy tak či tak nevyhlo zvyšovaniu sadzieb daní. Zdenko Kozák zašiel ešte ďalej a vyzval poslanecký zbor, aby sa vzdali odmien, a tak ušetrili v rozpočte peniaze.
V Martine sa snažili nezneužiť zákon
Katarína Katinová tiež vysvetlila, že mesto sa snažilo vytvoriť taký model zvyšovania dane a poplatkov, ktorý nie je zneužitím zákona a na niekoľkých príkladoch typickej rodiny (ktorá vlastný dom či byt s garážou a chatu na rekreáciu) ukázala, že nové sadzby budú znamenať ročný zásah do rodinných rozpočtov iba vo výške niekoľkých eur.
Rozhodujúcu bodku za touto diskusiou dalo vystúpenie nútenej správkyne mesta Jany Tomšíkovej. Zopakovala zásadné zákonné dôvody, pre ktoré mesto muselo pristúpiť k úpravám dane zo stavieb a poplatku za komunálny odpad. Za hlúposť označila jeden z návrhov, aby sa mesto, ak už nebude v nútenej správe, vrátilo k prerokovávaniu tohto bodu a sadzby inovovalo v prospech občanov. „Platobný výmer je jednorázový akt, regulérny výmer ktorý platí rok a v jeho priebehu sa nemôže meniť,“ povedala okrem iného.