MARTIN. Žiaci jahodníckej základnej školy absolvovali nedávno tvorivé dielne, vďaka ktorým sa naučili o svojom regióne mnoho nového a zaujímavého. V rámci aktivity Školička tanca a spevu s Jaroslavou Balážovou sa dozvedeli o turčianskom kroji a folklóre. Naučili sa, čo je to fiľfas, kosička, oplecko, vyskúšali si cepovanie (a to teda mlátili poctivo, lebo cep padol za vlasť) , videli doma tkaný koberec, zaspievali a zatancovali si ľudové piesne a tance, ktoré stále živé udržiava svojou činnosťou Detský folklórny súbor Turiec. Aj niektorí žiaci školy sú jeho členmi. S Andreou Jastrabanovou vyrábali pre turčiansky región tradičnú modrotlač. Svojimi výtvormi si potom vyzdobili i schodisko.
Lucia Brezniaková im zase priblížila tradíciu turčianskych olejkárov cez liečivé účinky medovky, šalvie či rumančeka. Žiaci pili liečivé čaje, kloktali, inhalovali, odháňali urieknutie, videli samovar, ktorý si olejkári priniesli zo svojich obchodných ciest z Ruska spolu so zvykom prípravy čaju, zasúťažili si a dostali aj sladkú odmenu. No a napokon spoznali i tradičnú turčiansku kuchyňu, ktorá bola síce jednoduchá ale zato zdravá. S pomocou triednych učiteliek si pripravili lokše s makom, ktoré potom spolu s tradičným turčianskym múčnikom - mrežovníkom, od Martiny Náčinákovej, i ochutnali. Popritom sa dozvedeli, čo bol kacafrc, kvaka, čo považovali v minulosti ľudia za Boží dar. Zistili, kedy jedli, a naopak kedy nejedli mäso a aké, alebo čo zvykli robiť pred každým jedlom.
A prečo to všetko takouto formou? No preto, lebo v škole sú presvedčení, že takéto nenásilné sprostredkovanie vedomostí a zručností pomôže budovať u žiakov úctu ku kultúrnemu a prírodnému dedičstvu svojho regiónu a k staršej generácii. Uvedomia si jeho hodnotu a pochopia, že je potrebné chrániť ho ako poklad, lebo ním naozaj je.
Autor: Michaela Lukašíková