MARTIN. Nútená správa trvá, mesto preto musí podľa zákona aj v budúcom roku pracovať v krízovom režime a s krízovým rozpočtom. Ten nepripúšťa poskytovať dotácie na šport, kultúru či sociálnu oblasť alebo cestovný ruch, nemôžu byť v ňom rozpočtované ani kapitálové výdavky s výnimkou investičných akcií, na ktoré boli poskytnuté financie zo štátneho rozpočtu či eurofondov.
Výdavky iba na nevyhnutný servis
Výdavky mesta sa obmedzia na nevyhnutný servis občanom, ako je matrika, evidencia obyvateľstva, stavebný úrad či občianske obrady, v obmedzenom režime sa bude platiť činnosť Útvaru hlavného architekta, bežné výdavky spojené s projektmi, audítormi, poplatkami bankám, zoškrtaná je propagácia a prezentácia mesta či údržba majetku mesta. Mesto ráta iba s nevyhnutnými výdavkami na ochranu životného prostredia, verejné osvetlenie či údržbu mestskej zelene, resp. na údržbu komunikácií a parkovísk.
V oblasti kultúry uvažuje iba s príspevkom na činnosť Kultúrnej scény Martina a v športe na činnosť Správy športových zariadení mesta.
Na sociálnu oblasť je v krízovom rozpočte vyčlenených spolu 1,580 mil. eura, pričom najvyššou položkou v štruktúre sociálnych služieb je opatrovateľská služba.
Robiť sa bude iba za peniaze zvonku
V rámci kapitálových výdavkov rozpočet ráta s položkou 490 810 eur. Radnica naplánovala iba investície z dotácií zo štátneho rozpočtu a eurofondov. Preto sa bude rekonštruovať iba Národný cintorín (34 tisíc eur), potom niektoré kultúrne pamiatky (205 tisíc eur) a telocvičňa ZŠ na Ulici J. Kronera (26 810 eur). Pre prípad ukončenia nútenej správy schválili poslanci už aj výdavky na budovanie parkovísk z príjmu z prenájmu parkovacích zábran. Výdavky (190 tisíc eur) sa budú čerpať až po skončení nútenej správy. Nevyhnutnými sú aj výdavky na hardware a software informačného systému mesta vo výške 35 tisíc eur.
Pri dávkovaní zlých správ musia Martinčania stráviť aj fakt, že príjmovú časť rozpočtu musí mesto podľa zákona naplniť aj zvýšením miestnych daní a poplatkov. Radnica preto „dvihla“ sadzby dane zo stavieb a poplatok za komunálny odpad. Týka sa to daní za domy, byty, chaty, garáže, stavby na podnikanie, tie rastú po centoch za meter štvorcový, ročný poplatok za komunálny odpad sa u občanov dvíha z 25 na 26,20 eura a u podnikateľov z 30 na 31,20 eura.
Ak sa nájde prebytok, pôjde na pohľadávku
Rozpočet mesta Martin je prebytkový. Rozdiel sa použije, v prípade, že mesto neuspeje v súdnom spore, na úhradu časti záväzku voči PK Faktoring (spor o platnosť pohľadávky z akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole). Bežné príjmy sú naplánované vo výške 34,112 mil. eur, bežné výdavky vo výške 30,667 mil. eur, kapitálové príjmy v čiastke 239 tisíc eur a kapitálové výdavky vo výške 490 810 eur.