TURANY. Domáha sa preplatenia úrazu, ktorý si vraj spôsobil na poškodenej ceste. Dôchodca Jaroslav Sloboda z Turian hovorí, že si ešte začiatkom tohto roka podvrtol nohu na Jánošíkovej ulici na nesvetlenej ceste, v ktorej bola diera.
„Išiel som z neďalekej pumpy načapovať si benzín do kanistra a keďže ešte neboli zasvietené lampy, nevšimol som si jamu na ceste, vyvrtol som si v nej nohu, spadol som a zranil si koleno,“ opisuje svoje nešťastie Jaroslav Sloboda, ktorému mala pomôcť vstať zo zeme okoloidúca suseda. Políciu, ani zdravotníkov však neprivolal.

Naťahovanie sa s úradmi
„Najskôr som si myslel, že mám koleno iba odreté, ale keď mi na druhý deň opuchlo a stále bolelo, išiel som na chirurgiu. Mám tam prasknutú kosť. Doktor ma ošetril a predpísal lieky. Potom som zašiel na mestský úrad nahlásiť, čo sa mi stalo na miestnej neopravenej ceste a chcel som si uplatniť nárok na odškodné vo výške 400 eur,“ opisuje ďalej dôchodca z Turian a dodáva, že od spomínaného pádu má koleno stále boľavé a chodí preto na rehabilitácie, aj si doňho pichať injekcie.
„Koleno musím nosiť stiahnuté v ortéze. Na lieky som už minul veľa peňazí a bolesti mi stále neustúpili, ale poistné za vzniknutý úraz mi mesto preplatiť nechce,“ pokračuje dôchodca.
Až v septembri totiž prišlo Jaroslavovi Slobodovi vyrozumenie z poisťovne Kooperativa, v ktorom ho informujú, že mu náhradu vzniknutej škodovej udalosti neposkytnú, na čo sa muž z Turian odvolal.
Začiatkom novembra mu po prešetrení zo strany poisťovne ale prišla rovnaká odpoveď.
„Keďže si poistený Obec Turany ani po opätovnom prešetrení škodovej udalosti nepriznáva zodpovednosť za vzniknutú škodu, máme za to, že príslušný likvidátor postupoval pri riešení predmetnej škodovej udalosti správne, a preto ju evidujeme ako bezpredmetnú, bez nároku na poistné plnenie,“ píše sa vo vyrozumení z Kooperativy.
Dôvod zamietnutia nepozná
Jaroslav Sloboda je s takýmto výsledkom nespokojný.
„Nikto mi nepovedal žiadny dôvod, prečo moju žiadosť o preplatenie škody zamietli. Cesta bola deravá, spravuje ju mesto a nárok na odškodné podľa mňa mám,“ hnevá sa dôchodca.
Mestský úrad Turany zaujal k veci neoblomný postoj.
„Podnet sme spísali do zápisnice ešte v januári a riešili ho cez poisťovňu Kooperativa. Po prešetrení okolností bolo pánovi Slobodovi preplatenie odškodného zamietnuté. V prípade jeho nespokojnosti, sa môže pán Sloboda obrátiť na súd,“ vyslovil sa Roman Maťko zástupca primátora a dodal, že radnica pravidelne opravuje všetky výtlky na miestnych komunikáciách, a konkrétne Jánošíkova ulica bola jednou z troch ulíc, ktorá prešla pred mesiacom kompletnou rekonštrukciou, vrátane nového asfaltového koberca.
ČO NA TO PRÁVNIK?
JUDr. Miroslav Miert, advokátsky koncipient z Advokátskej kancelárie V4 Legal
V prípade úrazu na chodníku alebo ceste, ku ktorému došlo v dôsledku výtlku, nerovnosti alebo jej iného poškodenia prichádza do úvahy nárok na náhradu škody v zmysle všeobecnej zodpovednosti za škodu podľa Občianskeho zákonníka. Pri samotnom vymáhaní náhrady škody je kľúčovou práve otázka zodpovednosti. Zodpovedným môže byť obec, samosprávny kraj alebo príslušná organizácia ako správca miestnych komunikácií alebo vlastník nehnuteľností.
Zodpovednosť za škodu však treba preukázať, čo v niektorých prípadoch môže byť dosť náročné. Za škody, vrátane tej na zdraví, ktoré vznikli na ceste kvôli dieram či iným poškodeniam však správca zodpovedá len do určitej miery. Ak bol napríklad výtlk označený dopravnou značkou alebo iným upozornením, poškodenému ako užívateľovi cesty alebo chodníka nárok na náhradu škody nevznikne.
Poškodený si náhradu škody môže u správcu uplatniť z jeho poistenia zodpovednosti za škodu, mimosúdnou dohodou alebo v občianskoprávnom súdnom konaní. Základom úspešného odškodnenia je dôkladné, spravidla aj fotografické zdokumentovanie škodovej udalosti, aby bolo zrejmé, kde sa škoda stala, ako aj to, že šlo o výtlk alebo, že v okolí miesta úrazu sa nenachádzalo žiadne značenie upozorňujúce na nerovnosť. Ak boli pri úraze prítomné iné osoby, odporúčame si na nich vziať aspoň telefonický kontakt pre prípad, že by bolo treba neskôr svedčiť.
Poškodený však nič nepokazí, ak na miesto úrazu privolá aj políciu. V prípade škody na zdraví je potrebné čo najskôr navštíviť lekára a vyžiadať si od neho lekársku správu, v ktorej treba uviesť najmä rozsah zranení. Následne je potrebné zranenia obodovať na základe odborného lekárskeho vyjadrenia alebo znaleckého posudku, aby bolo možné výšku spôsobenej škody vyčísliť v peniazoch.
Najčastejším inštitútom pri uplatňovaní zodpovednosti za škodu na zdraví je náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia. Žiadosť o náhradu škody musí poškodený poslať správcovi písomne. V prípade, ak k mimosúdnej dohode so správcom nedôjde a poškodený sa rozhodne podať žalobu na súd, odporúčame spolupracovať s advokátom.