SUČANY. KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. V dvoch turčianskych obciach sa rozhodli poriadne zatočiť s čiernymi skládkami. Sučanom a Kláštoru pod Znievom sa podarilo získať dotáciu z enviromentálneho fondu ministerstva kultúry na odstránenie skládok v dedine.

Smeti nepatria do prírody
V Sučanoch ich zlikvidovali na dvoch miestach, ktoré boli neporiadkom najviac zaplavené. Zamestnanci z firmy Eba likvidovali nazhromaždené smeti až päť dní a z oboch miest vyviezli 650 ton odpadu.
V lokalite Prefa na Podhradskej ceste za garážami sa čierna skládka rozliehala na ploche tristo metrov štvorcových.
„Nachádzalo sa tu množstvo komunálneho, stavebného a objemového odpadu, vrátane rôznych sedačiek a nábytku,“ priblížila referentka životného prostredia Anežka Budzáková a doplnila, že druhým miestom, ktoré bolo treba pre nahromadené smeti dôkladne vyčistiť bola Vážska ulica na Hrabinách.
„Skládka zaberala asi dvesto metrov štvorcových a tvoril ju stavebný a prevažne biologický odpad zo záhrad. Likvidácia čiernych skládok stála Sučany necelých 32 400 eur, z toho sa nám podarilo získať dotáciu vo výške viac ako 30 700 eur. Zvyšok doplácala obec z vlastných zdrojov,“ zhrnula Anežka Budzáková.
Starosta Sučian Vladimír Pĺžik hovorí, že od zavedenia zberného dvora sa výskyt čiernych skládok v dedine znížil.
„Stále sa však nájdu neuvedomelí občania, ktorí smeti pohodia do prírody alebo na hocijakých miestach. Ľuďom sa snažíme vychádzať v ústrety a zberný dvor mávame otvorený aj cez víkendy, takže odpad treba voziť tam,“ opisuje Vladimír Pĺžik. Ako ďalej dodáva, v Sučanoch sa nachádza i niekoľko kontajnerov na separovaný odpad a od nového roka by chceli zvýšiť frekvenciu ich vývozu, aby v týchto nádobách bol stále dostatok miesta. Mnohé smeti končia podľa starostu, žiaľ, tiež v potoku, ktorý tečie popri čerpacej stanici. Špinavý tok tak musia často čistiť aktivační pracovníci.
„Mali by sme sa snažiť si obec robiť krajšou a čistejšou a nie vyhadzovať odpad na nedovolené miesta. Všetkým sa potom bude žiť príjemnejšie,“ apeluje na ľudí sučiansky starosta.
Snaha o zriadenie zberného dvora
Peniaze na likvidáciu skládok v dedine vo výške 66 319 eur sa z enviro fondu podarilo získať Kláštoru pod Znievom. Celková suma na ich zlikvidovanie sa vyšplhala do výšky 69 900 eur. Odpad sa nezákonne hromadil v miestnej časti Stanica, ďalej medzi Ležiachovom a Kláštorom pod Znievom a v lokalite za čističkou odpadových vôd pri Slovanoch a v Bani.
„Na skládkach sa nachádzal prevažne stavebný odpad bez obsahu nebezpečných zložiek a tiež stavebný odpad, ako je výkopová zemina a sklo. Zvyšok tvoril zmesový komunálny odpad. Lokalitu za čističkou zrejme obľubujú tiež pytliaci, pretože tam bolo mnoho rôznych pozostatkov zvierat,“ priblížila starostka Kláštora pod Znievom Erika Cintulová.
Ako ďalej povedala, čierne skládky sú v ich dedine veľkým problémom, ale smeti tam vraj nevyhadzujú len miestni ľudia. Už po odstránení spomínaných skládok starostka už opäť našla niekoľko nových kôpok s odpadom.
„Niekedy sa až rozum zastaví nad tým, čo ľudia vyhodia do prírody. Napríklad odpad, ktorý patrí do obyčajného smetiaka. V obci ale každoročne organizujeme kláštorské rajóny, kedy čistíme prírodu, takže Kláštorčania sú uvedomelí, ale stále sa nájdu aj jedinci bez úcty k okolitej prírode a proti týmto budem pristupovať nekompromisne,“ vyhlásila Erika Cintulová.
Situáciu by snáď mohol zlepšiť zberný dvor, ktorý sa v dedine chystajú zriadiť.
„Tento rok sme vytypovali lokalitu, vypracovali projekt, vybavili stavebné povolenie a snažíme sa získať dotáciu na vybudovanie vlastného zberného dvora, pretože najbližší je až v Martine,“ dopĺňa kláštorská starostka.