Aj napriek dobrej dostupnosti informácií neustále pretrváva ostych ľudí liečiť nielen svoje fyzické telo, ale najmä svoje emócie. O súčasných problémoch ľudí, o svojej praxi a skúsenostiach hovoríme s klinickým psychológom Jozefom Ďanovským.
Sú zamestnania, ktoré sú vnímané nielen ako práca, ale najmä ako poslanie pomáhať druhým. Profesia psychológa je jednou z nich. Kedy vzišlo vaše rozhodnutie zasvätiť svoj život práve tejto oblasti?
- Pôvodne som vyštudovaný tlačiar na polygrafických strojoch. Už počas stredoškolských štúdií vo mne dozrelo vnútorné rozhodnutie, že práve psychológia je oblasťou, ktorej sa chcem venovať. Celú svoju energiu som smeroval do prípravy na štúdium. Po úspešnom zvládnutí vysokej školy som sa rozhodol pracovať s oblasťou ľudských závislostí. V roku 2008 som začal vykonávať funkciu psychológa v Odbornom liečebnom psychiatrickom ústave na Prednej Hore, kde som sa venoval skupinovej, individuálnej či rodinnej terapii a psychodiagnostike. Okrem osemročnej praxe v odbore som absolvoval dlhoročné supervízie s psychológmi, ktorí predstavujú špičku vo svojom odbore. V roku 2015 som okrem pôsobenia na Prednej Hore vykonával súkromnú psychologickú prax v Revúcej, kde som žil dlhé roky. Po ôsmich rokoch zmysluplnej práce som sa rozhodol pre zmenu, a opäť som sa vrátil do rodného Turca, kde som sa zamestnal ako psychológ v Ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých v Sučanoch. Okrem toho som si otvoril súkromné psychologické centrum, v ktorom poskytujem od novembra Martinčanom svoje služby.
K vašej práci patrí nevyhnutne ďalšie vzdelávanie. Od roku 2012 ste sa stali frekventantom dlhodobého psychologického výcviku v tzv. Gestalt terapii. Pre laickú verejnosť to môže byť pomerne neznámy pojem.
- Gestalt terapia patrí ku psychoterapeutickým smerom, o ktorých sa dosť často hovorí najmä ako o metóde osobného rastu prostredníctvom sebapoznania. Človek si pri terapii postupne uvedomuje svoje myšlienky, pocity, emócie takým spôsobom, aby získal slobodnú voľbu pri rozhodovaní, či pokračovať v zaužívaných stereotypoch, alebo svoje postoje zmení, čo sa odzrkadlí na kvalite jeho života. Nie je to rozhodne vhodná záležitosť pre tých, ktorí očakávajú výsledky ihneď. Je to pomalý, dlhodobý a aj bolestivý proces, ktorý však zaručene prináša hmatateľné výsledky.
Predstavme si modelovú situáciu, že človek sa konečne odhodlá navštíviť psychológa. Ako má postupovať prípade, že sa rozhodne obrátiť práve na vás?
- Objednať sa u mňa je možné emailom alebo telefonicky. V prípade, že nedvíham telefón, tak práve riešim klienta. Vždy sa ozvem spätne ja sám. Dohodneme si termín úvodného sedenia, pri ktorom sa navzájom predstavíme, klient mi popíše oblasť, ktorú chce riešiť spolu s ďalšími sprievodnými informáciami. Následne zvolíme postup, ako problém ideme riešiť a čo bude cieľom našich stretnutí. Všetko sa to nesie v uvoľnenej atmosfére. Okrem toho musím zdôrazniť, že prvoradý dôraz kladiem na diskrétnosť. V praxi to znamená, že čo sa rieši na terapii, ostane medzi mnou a klientom.
Váš záber v rámci psychológie je veľmi širokospektrálny. S čím všetkým sa na vás môžu klienti obrátiť vo vašom súkromnom psychologickom centre?
- V rámci štandardného poradenstva a terapie sa zaoberám rôznymi formami závislosti, depresiami, poruchami spánku, traumatickými zážitkami, rôznymi vzťahovými problémami, s klientmi pracujem na ich osobnostnom rozvoji. Ponúkam aj služby z oblasti psychodiagnostiky. Konkrétne sa jedná o diagnostiku inteligencie, vyšetrenie osobnosti, pomáham zamestnávateľom vybrať vhodných kandidátov do zamestnania. Lektorujem pre súkromné firmy a aj školy, čo sa týka ďalšieho vzdelávania v tejto oblasti a pre školy poskytujem preventívne programy. V mojej ponuke služieb patrí aj vyšetrenie psychickej spôsobilosti na držanie zbraní.
Počas výkonu funkcie klinického psychológa na Prednej Hore ste sa stretli s ťažkými patologickými javmi, čo sa týka rôznych ľudských závislostí. V súkromnej praxi ste pre zmenu riešili problémy rôznych ľudských osudov. Dokážete izolovať súkromný a profesijný život?
- Našťastie v tejto oblasti nemám problém. Harmonické rodinné zázemie mi vytvára manželka Katka spolu s mojimi dvomi malými dcérami. Okrem toho sa intenzívne venujem športu. Prácu si rozhodne nenosím domov so sebou, a to ani v myšlienkach.
Prichádzajú vianočné sviatky. Súhlasíte s názorom, že je to zároveň aj obdobím zvýšeného výskytu depresií?
- Súhlasím. Vianoce sú obdobím, kedy ľudia bilancujú svoj život. V prípade, že sa ten ich neuberá smerom, akým by si želali, dochádza k prežívaniu deštruktívnych pocitov. Už fakt, že človek si túto skutočnosť uvedomí, je prvým krokom k úspechu. Potom už len stačí nájsť odhodlanie vyhľadať odbornú pomoc. Ostatné je už v rukách psychológa.
Stretli ste sa vo svojej dlhoročnej praxi s predsudkom, ktorý sa týka vyhľadania odbornej psychologickej pomoci?
- Bohužiaľ na Slovensku stále prevláda u ľudí mylný názor a presvedčenie, že pomoc psychológa vyhľadávajú len psychicky chorí a labilní ľudia. Je to nezmysel. Zdôrazňujem, že vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba. Práve naopak. Napríklad ak sa človeku stáva, že sa vo vzťahoch stretáva s rovnakými prekážkami so železnou pravidelnosťou. Je priam nepísaným pravidlom, že podobný scenár sa človeku bude opakovať v budúcnosti do tej doby, až kým sa problém neidentifikuje a nepracuje sa na jeho náprave. Opakujem, hanbou nie je vyhľadať pomoc. Hanbou je zotrvať v tomto začarovanom kruhu a odopierať samému sebe možnosť viesť kvalitnejší život. Doktor Velický, môj supervízor a psychiater pôsobiaci v Banskej Bystrici, zastáva názor, že niektorí ľudia potrebujú sedem rokov utrpenia, aby vyhľadali pomoc psychológa. S jeho názorom sa v tomto smere úplne stotožňujem a taktiež nevidím žiadny dôvod predlžovať agóniu utrpenia na tak dlhú dobu.
Informácie a kontakty:
Psychologické centrum PhDr. Jozef Ďanovský
Škultétyho 4, Martin
mobil: 0908 503 290
e-mail: info@vaspsycholog.sk
web: www.vaspsycholog.sk
Autor: Gabriela Avramová