MARTIN. Schody do Slovenskej národnej knižnice, ktoré nedávno táto inštitúcia po približne pol roka trvajúcej revitalizácii sprístupnila na používanie, majú svojich obdivovateľov, ale aj kritikov.
Nie všetci sa chceme vyvážať na autách
„Prečítala som si článok, ktorý ospevoval schodisko k Matici (autorka kritického príspevku sa mýli, na Hostihore Matica slovenská nesídli už viac rokov – pozn. redakcie). Je pekné, áno. A stálo asi i veľa úsilia, aby sa urobilo. I peňazí – asi 300 000 eur, čo nie je malý peniaz. Prečo však pri jeho realizácii, keď je na Hostihore taký krásny výhľad, nemysleli i na matky s kočíkmi, ľudí s bicyklami a na hendikepovaných ľudí? A ten výhľad na vyšliapanú cestu po ľavej strane, ktorá sa neustále rozširuje, pretože keď prší, tak staré koľaje sú stále viac a viac zablatené, tiež nie je krásny. Nie všetci sa chceme pred Maticu (presne Slovenskú národnú knižnicu – pozn. redakcie) vyviezť na autách. Tiež by sme sa radi kochali výhľadmi. Keď sa tvorí takýto projekt, malo by sa myslieť na všetkých. Prajem knižnici veľa čitateľov a chodcov, ktorí do nej zájdu po vlastných.“
Takto vníma vynovené schody naša čitateľka. Keďže reprezentuje názory viacerých Martinčanov, obrátili sme sa na vedenie Slovenskej národnej knižnice v Martine, aby sa k téme vyjadrilo.
Muselo sa ísť podľa pôvodného projektu
Revitalizácia prístupového schodiska do Slovenskej národnej knižnice bola vykonaná v súlade s pôvodným projektom schodiska a financovaná z našich prevádzkových nákladov na opravy a údržbu. Z tohto dôvodu nemohlo byť menené existujúce dispozičné riešenie schodov,“ uvádza hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová. Dodáva, že vybudovanie bezbariérového prístupu na schodoch by znamenalo úplne novú stavbu, ktorá by so sebou prinášala viacero otázok technickej realizovateľnosti. Ide o relatívne strmý svah, ktorého zdolateľnosť pre imobilných je otázna. Možno pochybovať, či by sa v takomto prípade peniaze využili efektívne.
Hovorkyňa zároveň dodáva, že k budove je bezbariérovy prístup, ktorý môžu využívať a využívajú imobilní občania, cyklisti i mamičky s kočíkmi. „Existuje z Ulice L. Novomeského,“ zdôrazňuje. Navyše novú investíciu by muselo schváliť ministerstvo kultúry a prostriedky prideliť ministerstvo financií, čo by mohlo oddialiť rekonštrukciu na neurčito a celé schodisko by muselo byť dovtedy z bezpečnostných dôvodov uzavreté.
Vstup do knižnice je bezbariérovy
„Na bezbariérový prístup do budovy SNK z Ulice L. Novomeského, t.j. od cesty k internátu JLF UK a k SPŠ, nadväzuje bezbariérovo upravený vstup do samotnej budovy Slovenskej národnej knižnice a na prízemí je k dispozícii výťah pre imobilných návštevníkov, ktorí sa tak bez problémov dostanú do študovní a k výpožičnému pultu. V roku 2017 tiež plánujeme vybudovať v SNK aj bezbariérové sociálne zariadenia,“ uvádza ďalej K. Mažáriová.
Vyjadrila sa aj k nevzhľadnému chodníku, ktorý opisuje naša čitateľka. „Vzhľad pozemkov po ľavej strane schodiska, najmä tzv. divoký vyšľapaný chodník, nás ako inštitúciu mrzí tiež, no tento pozemok však nie je vo vlastníctve Slovenskej národnej knižnice a nemôžeme s ním teda čokoľvek robiť. Naše snahy o jeho odkúpenie za cieľom zveľadiť ho neboli úspešné,“ uzatvára hovorkyňa.