Každá zo skúsených gazdiniek určite ovláda množstvo osvedčených babských rád, ktoré často využíva vo svojej domácnosti. Rokmi praxe prišli ženy na mnoho zlepšovákov, ako si mnohé veci buď uľahčiť, alebo čomu sa vo svojom byte i dome vyvarovať.
V roku 1981 bola istotne veľkým hitom kniha 1000 rád pre domácnosť od J. Břízovej, ktorá nesmela chýbať ani jednej poriadnej gazdinke. So zatajených dychom ňou zrejme listovali i čerstvo vydaté slečny, aby svojmu mužíkovi potom mohli predviesť, aké sú šikovné a skúsené.
Čo však bolo v 80-tych rokoch vnímané ako parádne odporúčanie, dnes nám to skôr vyvoláva úsmev na tvári. Mnohé rady však stále fungujú. Poďte sa s nami pozrieť na niektoré z nich.
Zvyšok toaletného mydla vhodne využijeme tak, že menšie, čiastočne zmäknuté zvyšky pritlačíme na nové mydlo. Využijeme tak každý kúsok mydla.
Zašpinené hracie karty čistíme tak, že ich pretrieme vatičkou namočenou v čistom liehu alebo kolínskej vode. Potom ich preleštíme handričkou.
Obliečky nepodliehajú veľmi móde a keďže kúpa posteľnej bielizne znamená veľké výdavky, zaobstaráme si akostnú posteľnú bielizeň, ktorá dlhšie vydrží. Podľa výpočtov posteľná plachta vydrží aj sto praní, obrus až 160.
Základná výbava posteľnej bielizne je nevyhnutná v každej začínajúcej domácnosti. Skladá sa z bielizne, ktorá je nevyhnutná na okamžité používanie. Na uloženie väčšieho množstva bielizne nie je zvyčajne miesto. Táto základná výbava sa postupne dopĺňa. V základnej výbave pre dve osoby majú byť štyri obliečky na postele, aby sa mohla naraz vyprať posteľná bielizeň z dvoch postelí. Odporúča sa túto zásobu doplniť ešte jednou rezervnou obliečkou (hosť, choroba).
Vrecká pánskych nohavíc sa najviac trhajú od kľúčov, vreckového noža alebo kovových mincí. Na kľúče a nôž si obstaráme kožené puzdro, na kovové mince koženú peňaženku. Takto sa vyhneme práci s opravami vreciek.
Šaty vyberáme podľa toho, aký sme typ. Štíhlej žene sluší voľnejšia sukňa, pás na správnom mieste a stiahnutý, naberaný živôtik. Silnejšia žena musí byť pri výbere opatrnejšia. Rozhodne sa pre triezvy nenápadný strih, pre menej upnuté šaty, užší, nestiahnutý opasok. Vyhýba sa nápadným vzorom na látke, volánikom, zámikom, veľkým výstrihom a podobne.
Pančuchy šetríme, keď si ich na nohy naťahujeme veľmi opatrne, najprv špičku pančuchy, potom pätu a napokon pančuchu pomaly natiahneme na celú nohu. Pripíname ich na pančuchový pás, ktorého sponky majú byť bezchybné. Sponky nikdy nenahradzujeme gombíkom alebo desaťhaliernikom. Ak nechceme zachytiť očko pančuchy, a tým ju poškodiť, musíme mať nechty nakrátko spiľované. Lak na nechtoch nesmie byť popraskaný. Ani vnútrajšok topánky nesmie byť nikde porušený. Každý záhyb alebo roztrhaná podšívka sú nebezpečné.
Živé ryby udržujeme jeden až dva dni vo vani v čistej vode, ktorú často miešame, aby sa lepšie okysličovala. Ryby nekŕmime.
Odhad času potrebného na každú prácu v domácnosti je dôležitý. Ak sa rovnaká práca v týždni často opakuje, sledujeme, ako dlho nám trvá. Dôležité je napríklad vedieť, ako dlho trvá očistenie určitého množstva zemiakov, ako dlho sa varia a pod. Ak sa ponáhľame domov a budeme variť zemiaky a vieme, že na to potrebujeme pol hodiny, budeme s tým časom počítať.
Pokrmy , ktoré budeme pripravovať na večeru alebo obed, vyberáme nielen podľa chuti a ceny, ale i podľa času potrebného na ich prípravu. Keď sa ponáhľame, na večeru pripravíme napríklad rýchlu polievku cesnačku a opečenú salámu a nebudeme pripravovať zemiakové placky, ktorých príprava je náročná a dlhá. Keď ideme do divadla, urobíme studenú večeru atď. Náhlenie si často spôsobujeme sami nerozumnou voľbou jedálneho lístka.
Výdavky kontrolujeme týždenne, aby sme zistili, o koľko sme predposledné výdavky prekročili. Keď sme mali nejaké mimoriadne výdavky (napríklad inštalatér) a chceme s peniazmi vystačiť, bude treba upraviť výdavky rozpočítané na dni v ďalšom týždni.
Výdavky na potrebné veci – je to napríklad kúpa zimného kabáta, detských topánok, lyží a pod. Na takéto väčšie výdavky treba myslieť a šetriť vopred, hoci niekoľko mesiacov, lebo ich nemožno uhradiť z príjmu za jeden mesiac.
Nákup, najmä módnych vecí, dobre premyslíme, najmä či sa módna vec (klobúk, taška, šál) hodí k nášmu oblečeniu, či kupujeme vec na dlhší čas alebo len na jednu sezónu. Podľa toho aj volíme materiál, akosť a cenu.
Nohy sa unavia menej, keď počas dňa v zamestnaní, pri ktorom stále chodíme alebo stojíme, striedame obuv s rozličnou výškou opätkov.
Poteniu predídeme, keď sa častejšie umývame a zasypávame mastencovou múčkou. Striedame bielizeň a nepoužívame bielizeň a ponožky zo syntetických materiálov, ktoré sú nepriedušné a nesajú pot.
Vlasy umývame podľa zašpinenia. Niekedy ich treba umývať často. Normálne však stačí umývať ich raz za 14 dní, mastné vlasy raz za týždeň. Najlepšia je mäkká voda a kvalitný šampón. Do poslednej oplachovacej vody pridáme trochu octu alebo citrónovej šťavy.