V Ďure žijú štyria Ďurkovia, v Martine býva i Mandeep

​​​​​​​Boom zahraničných mien, ktoré s obľubou dávali maminky svojim deťom ešte nedávno, už pomaly ustáva. Teraz letia skôr tie tradičnejšie. V turčianskych obciach s menom v názve žije pomenej nositeľov rovnakého mena.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: LÝDIA VOJTAŠÁKOVÁ)

Asi každý budúci rodič, a obzvlášť mamičky, pristupujú k výberu mena pre svoje dieťa veľmi zodpovedne. Kedysi leteli všakovaké zahraničné mená a maminky svoje bábätká pomenovávali aj po rôznych obľúbených filmových postavách. V súčasnosti sú už cudzokrajné mená na ústupe a začína návrat k našim tradičným slovenským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malých Jurkov v dedine niet

V Turci máme obce, ktoré sa nazývajú podľa rôznych patrónov alebo historických postáv. Pozreli sme sa, či v nich aj žije veľa ľudí s menom, ako majú v názve.

SkryťVypnúť reklamu

V Turčianskom Ďure so 178 obyvateľmi bývajú štyria Jurajovia. Sú to už však všetko zrelí muži či dôchodcovia. Malých Jurkov by ste tu hľadali márne. Najmladší nositeľ tohto mena má podľa starostu Petra Rusnáka okolo 50 rokov. Ako hovorí, nie je to zas tak nízky počet.

„Jurajovia tvoria viac ako sedem percent nášho obyvateľstva. Toto meno asi nie je príliš populárne, pre jeho hanlivejšiu verziu Ďuro. Mladí v našej obci pomenúvajú svoje deti napríklad ako Rebeka, Damián, Natália, Ema či Matej,“ prezrádza starosta Turčianskeho Ďura, kde sa tento rok narodili tri deti.

„Vlani sme mali len dva prírastky, ale keďže nám v roku 2016 zomrel iba jeden obyvateľ, stále sme v pluse,“ vyratúva P. Rusnák.

Volia tradičnejšie mená

Podobná situácia je i v Turčianskom Petre, ktorý má 480 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Meno Peter nie je u nás príliš používané pri novonarodených deťoch. Žije tu sedem Petrov a osem žien s menom Petra. Rodičia však uprednostňujú tradičnejšie mená, ale do matriky sme už zapisovali tiež Jesicu, Damiána, Estébana, Narajana, Sarah či Eliasa,“ referuje starosta Ondrej Výbošťok a dodáva, že za ostatných sedem rokov sa im v Turčianskom Petre narodí v priemere šesť bábätiek ročne.

Názov Turčianskeho Michala, ktorý je mestskou časťou Turčianskych Teplíc, je odvodený od kostola zasväteného sv. Michalovi archanjelovi. Zo 498 obyvateľov tu žije sedem Michalov. Aj v tejto lokalite prevládajú tradičné slovenské mená.

„V Turčianskom Michale ale bývajú i deti s menami Damián, Vanesa, Lea alebo Nikolas. V tomto aj predchádzajúcom roku pribudli v Michale dvaja novorodenci. Ide však o mestskú časť, kde sa momentálne rozbieha nová individuálna bytová výstavba, takže má potenciál do budúcnosti aj pre mladé rodiny. Nedávno sa tam dokončila tiež kanalizácia,“ menuje Viera Rusková hovorkyňa Turčianskych Teplíc.

SkryťVypnúť reklamu

Kreatívni rodičia z Martina

V meste Martin sú nositelia tohto mena v celkom silnom zastúpení. Z takmer 54 400 obyvateľov tu zatiaľ žije 1060 Martinov a 562 dievčat i žien s menom Martina.

„Údaje z matriky ukazujú, že tradičnejších mien je viac ako tých, pre ktoré rodičia hľadali inšpiráciu v zahraničí či v seriálov. Svojim deťom Martinčania dávajú mená aj rýdzo slovenské, aj keď ich je menej ako v minulosti. U dievčat sú obľúbené: Hana, Dorota, Klára, u chlapcov zas Ján, Jozef, Ondrej, Štefan,“ vykresľuje hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

Zdá sa ale, že kreativita martinských rodičov pri výbere mena teraz nepozná hraníc. Po miestnych detských ihriskách už pobehovali deti s naozaj zvláštnymi menami. Malé dievčatká pomenovali tiež Hanah, Jasmin, Bella, Jennifer, Zara, Valery, Felicitas či Melisa. Nevšedné krstné mená dostali i chlapci. V Martine žije napríklad Johan, Liam, Markus, Matheo, Anthony, Jonatan, Reynold, Manu ale aj Mandeep.

Ako ďalej Zuzana Kalmanová dodala, v Martine sa v porovnaní s väčšími mestami rodí oveľa viac detí.

„V roku 2015 sa v našom meste narodilo 1482 detí, z čoho 526 bolo Martinčanov. Do 11. decembra tohto roku sa narodilo v Martine 1436 bábätiek, z ktorých bolo 480 Martinčanov. Je to približne o sto detí viac ako v rokoch 2013 a 2014,“ zhodnotila Kalmanová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?