MARTIN. Meteorológovia sa nemýlili. To, čo predpovedali, sa naplnilo. Všetci mali čas pripraviť sa a všetci mali čas prijať fakt, že snehu bude, lebo je práve zima. A v našich končinách môže byť aj poriadne drsná.
V regióne vyhlásili prvý kalamitný stupeň
Do rána spadlo v Turci okolo dvadsať centimetrov snehu. Do toho prišiel vietor, a to, čo cestári odhrnuli, bolo o chvíľu späť. Každému Turčanovi sa skomplikoval príchod do práce, vodičom v autobusoch či na rozvozných linkách s potravinami tiekli nervy, z rádia hlásia občas nejaké správy o skrížených kamiónoch či ťuknutiach áut. Cesty z Turca von – na Banskú Bystricu, Poprad či Žilinu - sú s občasnými komplikáciami prejazdné, Krahule sú od Žiaru nad Hronom neprejazdné. Ale situácia sa každú chvíľu mení. Pre náš región je vzhľadom na sneženie vyhlásený prvý kalamitný stupeň.
Cesty sú rozdelené podľa dôležitosti
Cestári Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja, závod Turiec, sú v plnom nasadení od štvrtej hodiny ráno a aktuálne je na cestách všetka dostupná technika.
„Využívame osemnásť sypačov. Zatiaľ sú všetky úseky prejazdné,“ povedal nám okolo 10. h doobeda Milan Janík, šéf Správy ciest ŽSK, závod Turiec.
Jeho ľudia udržujú v našom regióne cesty I., II. a II. triedy. Komplikovanejšia situácia je už tradične na kopcovitých úsekoch ciest a horských prechodoch. Situáciu najviac komplikuje vietor.
„Samotné sneženie nie je až taký problém. Keď však pluh vyhrnie sneh z cesty a vietor do desiatich minút všetko nafúka naspäť, vtedy vznikajú komplikácie. Takýchto veterných úsekov je aj u nás niekoľko,“ pokračuje riaditeľ.
Cestári postupujú pri odpratávaní snehu podľa operačného plánu. V ňom sú cesty podľa dôležitosti rozdelené do troch skupín. V prvej sú cesty I. a II. triedy a tie musia byť upravené ako prvé. Potom nasledujú vybrané cesty III. triedy a v poslednej skupine sú všetky ostatné vozovky III. triedy.
Chlebík namiesto o šiestej o deviatej
Starosti s rozvozom čerstvého chleba a pečiva mali aj pekári. Tí prievidzskí z martinskej prevádzky vyrazili na cesty medzi jednou a druhou hodinou ráno.
„Cesty boli úplne zasnežené a chlapi mali čo robiť, aby sa dostali do obchodov. Nakoniec všetko zvládli, hoci niekde sa až úplne pred budovu potravín nedostali a debničky museli nosiť ručne. Napriek zložitej situácii na cestách sme sťažnosti od odberateľov nezaznamenali. Približne hodinové meškanie sme mali len na Kolónni Hviezda v Martine, ale aj to sa nakoniec vyriešilo,“ povedala Miroslava Štrbáková, zástupkyňa vedúcej prevádzky martinskej pobočky Prievidzských pekárni a cukrárni.
Horšie to bolo v Krpeľanoch, kde chlieb a pečivo doviezli až okolo pol deviatej. Bežne prichádzajú šoféri do dediny už pred šiestou.
„Ľudia, ktorí si prišli pre chlieb a rožky, išli inde. Nikto nejako nenadával, situáciu chápali, veď videli, čo sa deje vonku. Joj, už si ani nepamätám, že by sa takéto niečo stalo... Život však prinesie aj takéto situácie. Akurát mi je ľúto, že dnes už dovezený chlieb asi nepredáme,“ podotkla Marta Šegerelyová, vedúca predajne Jednota v Krpeľanoch.
Chodníky prídu na rad nakoniec
Vývoj počasia sledovala aj firma Brantner Fatra, ktorá sa v Martine stará o údržbu mestských ciest.
„Výdatné sneženie sme očakávali, takže sme sa naň pripravili. Všetku našu techniku a mechanizmy máme aktuálne v pohotovosti a povolali sme aj rezervy. Ľudia musia pochopiť, že sa nedá odhŕňať sneh naraz, ale ideme postupne podľa harmonogramu a najskôr upravujeme cesty prvej, druhej, potom tretej triedy a chodníky,“ zhrnul situáciu Peter Kašuba obchodný riaditeľ spoločnosti Brantner, ktorá zo 105 kilometrov martinských chodníkov udržiava 35 kilometrov.
Ľudia si pomôžu aj sami
Relatívne pokojná situácia je v obci Podhradie. Doposiaľ na úrade nezaznamenali ani jednu sťažnosť na neprejazdné cesty či ulice.
„Úpravu hlavných ciest má na starosti správa ciest a tie sú momentálne v poriadku a naše miestne ulice už dvakrát prebehol traktor s pluhom, pretože vietor tvorí snehové jazyky a sneh sa kopí nerovnomerne. Zatiaľ však situáciu zvládame,“ opísal starosta Podhradia Bohuslav Bella.