Spoločnosť Martico, s. r. o., začala fungovať začiatkom deväťdesiatych rokov. Čo motivovalo jej vznik?
- Niekoľko objektívne daných okolností. Možno si ľudia ešte spomenú, že v roku 1989 vtedy nový zákon o štátnom podniku nariadil voľby riaditeľov štátnych podnikov. V martinskom Bytovom podniku som sa po voľbách stal riaditeľom ja, pamätám si na to presne – bolo to 10. októbra. A o mesiac prišla Nežná revolúcia a všetko sa zmenilo. Nasledovali nie ľahké týždne a mesiace, pretože okrem toho, že revolúcia priniesla množstvo pozitívnych trendov, našli sa aj ľudia, ktorí chceli situáciu zneužiť. Dnes som rád, že sme nemuseli drobiť podnik následkom veľkej a malej privatizácie, ale ustáli sme to a mohli sme postupne nastaviť v správe bytov a tepelnom hospodárstve také štandardy, ktoré časom viedli k rozvoju spoločnosti a v prospech našich odberateľov.
Čím ste začali?
- Zmenou prístupu k riadeniu spoločnosti. Už v čase fungovania bytového podniku sme si uvedomovali, že plánovať stratu – predstavovala vtedy 39 miliónov korún ročne – ďalej nie je možné. V podniku bolo treba urobiť ráznejší poriadok, zbaviť sa neefektívnych činností a sústrediť sa výlučne na správu bytov a tepelné hospodárstvo. A tak, keď v roku 1990 bol vydaný zákon o obecnom zriadení a štátny majetok prešiel do vlastníctva miest a obcí, došlo následne k dohode s mestom Martin o transformovaní bytového podniku. Založili sme „eseročku“ Martico a podpísali sme mandátnu zmluvu o správe mestského majetku. Vtedy sme si ešte neuvedomovali, že sme položili základ spoločnosti, ktorá sa časom stala lídrom v tejto oblasti podnikania. Mnohé firmy na Slovensku neskôr čerpali z našich skúseností v efektívnom riadení správy bytov a tepelného hospodárstva.
So svojím tímom ste ale vtedy začínali takmer na zelenej lúke. Ľudia nemali s tým, ako sa má formovať či riadiť firma, žiadne skúsenosti. Neboli poradcovia, internet – nič...
- Ale nechýbal nám elán, boli sme mladší a neprekážalo nám prísť do práce v sobotu či nedeľu, venovať sa plánom, prepočítavať dopady našich rozhodnutí. Práca nás veľmi bavila. Bola to zaujímavá doba a aj zaujímavý predmet podnikania. Možno to bude znieť ako klišé, ale my sme vždy naše rozhodnutia prijímali s podmienkou – nikoho nepoškodiť. Ani mesto, ani ľudí, ktorým sme poskytovali služby.
Neskôr ale došlo k rozdeleniu správy bytov a tepelného hospodárstva...
- Priniesol to život. Predajom bytov do vlastníctva ich dovtedajším nájomníkom za zúžil počet spravovaných bytov, Martico začalo podnikať aj vo sfére médií – myslím káblovú televíziu, neskôr internet a tepelné hospodárstvo potrebovalo investície. Mestá si vtedy úvery brať nemohli, hoci sčasti sme to svojho času s mestom Martin riešili zmenou mandátnej na nájomnú zmluvu. No strategický investor sa stal nevyhnutnosťou. Našli sme ho v rakúskom Steirische Fernwärme GmbH Graz, dnes STEFE SK, a.s., B. Bystrica. V roku 2000 vznikla akciová spoločnosť, mesto má v ňom 34, rakúsky partner 57 a spoločnosť Martico, s. r. o., 9 percent akcií. Táto spoločnosť sa začala orientovať výlučne na tepelné hospodárstvo, Marticu, s. r. o, zostali médiá a správa bytov prešla na neziskovú organizáciu Matra. Bolo to logické. Správa bytov zosobňuje aj sociálny rozmer, čo vo firme, akou sa stala STEFE Martin, nebolo možné bez výhrad zohľadňovať.
(Celý rozhovor s M. Obšivaným si môžete prečítať v mimoriadnej prílohe Naši úspešní v Turci - II. časť, ktorá je súčasťou MY Turčianskych novín č. 2 (17.1.2017)