MARTIN. Ukrutné mrazy pocítili tiež ľudia bez domova, ktorí by pre kúsok tepla urobili asi čokoľvek. Nie všetci sa ale vedia slušne správať. Opakované problémy s bezdomovcami majú každú zimu na vrútockej Železničnej stanici. V priestoroch vestibulu i čakárne sa s nimi musia každý deň znášať nielen cestujúci, ale i zamestnanci železnice.

Do útulku ísť nechcú
Skupina asi dvadsiatich bezdomovcov však nerešpektuje okolie a svojím správaním obťažujú všetkých naokolo.
„Na dennom poriadku máme na stanici hádky, bitky, nechávajú po sebe neporiadok, malú potrebu vykonávajú priamo vo vestibule a šíri sa okolo nich nepríjemný zápach. Ľudia, ktorí si zakúpia cestovný lístok, radšej stoja vonku na mraze, pretože majú obavy s možných nepríjemností či chorôb,“ opísal situáciu prednosta vrútockej Železničnej stanice Peter Lisoň. Ako ďalej hovorí, situácia sa nedá nijako riešiť, pretože keď na stanicu aj privolajú železničnú políciu a policajti ich z miesta vykážu, po odchode hliadky sa v tej sekunde vrátia znova do vnútorných priestorov stanice. Podľa jeho ďalších slov sú niektorí z bezdomovcov tak agresívni, že si trúfajú vyskakovať aj do policajtov.
„Odporúčame im, aby sa išli zohriať do útulku, no tam by museli dodržiavať isté pravidlá, nepiť alkohol, slušne sa správať, a to im nevonia. Radšej prídu otravovať k nám na stanicu, lebo odtiaľto je nemožné ich nadobro vykázať a oni vedia že sú nepostihnuteľní. Situáciu by možno vyriešila zmena zákona alebo stála bezpečnostná služba na železničnej stanici,“ zúfalo vykresľuje Peter Lisoň a dodáva, že tento rok rovnaké problémy s bezdomovcami má aj martinská Železničná stanica, kde sa zgrupuje okolo päť ľudí.
Počas mrazov špeciálne otváracie hodiny
V Martine sa podľa odhadov zamestnancov mestského úradu, ktorí bezdomovcov mapovali, nachádza okolo 150 ľudí bez domova.
„Tento počet môže byť aj vyšší, keďže pri lokalizácii sa nám nemuselo podariť objaviť všetky miesta, kde sa bezdomovci zdržujú. Nedá sa to presne, lebo títo ľudia sa neustále premiestňujú v rámci miest rovnako ako aj mimo nich,“ zmieňuje sa hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.
Skupinky bezdomovcov majú však možnosť ísť sa zohriať do Domu charity sv. Krištofa na Kollárovej ulici či do nocľahárne Na Kameni.
„Dom charity sv. Krištofa je nízkoprahové denné centrum, kde sa ľudia môžu umyť, niečo teplé zjesť, dostať nové šaty, či nájsť podporu blízkych osôb. Nedá sa tu ale prenocovať. Prespať sa však dá v nocľahárni Na Kameni,“ dodala Kalmanová . Ako ďalej povedala, počas zimy navštívi nocľaháreň v priemere za deň okolo 24 bezdomovcov. Počas leta ich sem zájde okolo dvadsať. Kapacita na prespanie je určená pre 32 ľudí.
Pomoc bezdomovcom zabezpečuje mesto aj prostredníctvom sociálnych a terénnych sociálnych pracovníčok. Tie priamo v rôznych lokalitách poskytujú sociálne poradenstvo, trvanlivé potraviny a oblečenie.
„Okrem toho počas extrémnych mrazov sme pristúpili k otvoreniu nocľahárne už od 15. hodiny každý deň,“ doplnila hovorkyňa mesta.